SME

Klik: Ako sa Apple stal obeťou vlastného úspechu

Komentovaný prehľad technologických správ.

Načítavam... Klik 271: Ako sa Apple stal obeťou vlastného úspechu
Počúvajte v apke SME alebo cez Toldo, Apple, Spotify a RSS.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Užitočné odkazy


Témy podcastu

  • Prečo Apple Mac Pro takmer stratil dôvod na existenciu
  • Súd o Activision Blizzard pokračuje
  • YouTube rozširuje svoj dabingový nástroj

Ako Apple vytlačil svoj najvýkonnejší počítač na úplný okraj záujmu

Načítavam video...

Portál The Verge zverejnil veľmi obsiahlu recenziu na najvýkonnejší nový Apple počítač - Mac Pro s procesorom M2 Ultra.

SkryťVypnúť reklamu

Porovnáva jeho výkon so zvyšnými Pro počítačmi a zariadením Mac Studio. Výsledkom je odporúčanie, že aj väčšine profesionálov stačí Mac Studio s M2 Ultra a dostanú porovnateľný výkon.

Naopak technologický YouTuber MKBHD (vyššie na videu) víta Mac Pro s M2 Ultra, pretože vďaka PCIe slotom mu umožňuje rozširovať počítač a prispôsobovať si ho vlastným potrebám.

Avšak druhým dychom dodáva, že predsalen pre veľkú väčšinu profesionálov je násobne lacnejšie Mac Studio viac než dostačujúce.

Mac Pro opäť len ukazuje, ako veľmi výkonné sú procesori Apple generácie M. Momentálne je ťažké pre spoločnosť vytvoriť počítač, ktorý by bol výkonnostne na inej úrovni. V podstate slúži "len" ako drahá skrinka s možnosťou rozširovať svoje funkcionality.

SkryťVypnúť reklamu

Spor o prevzatie Activision Blizzard Microsoftom pokračuje

Táto správa pôvodne vyšla v sesterskom newslettri Herný update.

Microsoft nešiel len nakupovať, mal v pláne vykúpiť časť herného trh.

Microsoft pred štyrmi rokmi prekvapil, keď oznámil nákup Zenimax Media (Bethesda) za 7,5 miliardy dolárov. Vďaka sporu s FTC, federálnou obchodnou komisiou, do ktorého sa Microsoft dostal pri pokuse o nákup štúdia Activision Blizzard King (ABK), ktoré má pod palcom jedny z najväčších herných značiek ako Call of Duty, Candy Crush alebo Warcraft, sa dozvedáme nové veci z pozadia fungovania firmy a dostávame nový kontext pre nákupnú horúčku firmy, ktorá začala okolo roku 2019.

Súdny spor stále prebieha a Microsoft sa snaží dokázať, že ak by sa aj prípadne stal vlastníkom ABK, nezaujal by na trhu príliš silnú pozíciu. Proti akvizícií sa ozvalo aj Sony.

SkryťVypnúť reklamu

V najnovších dokumentoch, ktoré zo sporu vzišli, sa dozvedáme, že Microsoft bol (je?) ochotný investovať miliardy dolárov, len aby Sony z trhu vytlačil. Šéf Microsoft Game Studios, Matt Booty, v roku 2019 napísal mail, v ktorom hovorí:

“Nachádzame sa vo veľmi unikátnej pozícií, ktorá nám umožňuje utratiť dosť peňazí na to, aby sme Sony vytlačili z trhu.”

Booty v maily taktiež spomína, že v dnešnej dobe je už takmer nemožné vytvoriť novú streamovaciu platformu, ktorá uspokojí dopyt moderného hráča a ako príklad uvádza Google či Amazon. Firma dnes tvrdí, že plán rozsiahlych akvizícií, ktoré by vytlačili Sony bol stará stratégia, ktorou sa dnes už firma neriadi.

Na svetlo sveta sa dostal aj zoznam štúdií, ktoré mal Microsoft v hľadáčiku už pred pár rokmi. Spomenuté akvizície boli v rôznych štádiách rozpracovanosti. Niektoré boli len na úrovní interných analýz, iné sa mohli dostať do fázy rokovaní.

SkryťVypnúť reklamu
  • SEGA
  • Bungie (Destiny)
  • FromSoftware (Dark Souls, Bloodborne, Elden Ring)
  • CD Projekt Red (The Witcher, Cyberpunk 2077)
  • Hello Games (No Man's Sky)
  • IO Interactive (Hitman)
  • Crytek (Crysis)
  • Digital Extremes (Warframe)
  • Larian (Divinity, Baldur's Gate 3)
  • Remedy Entertainment (Control, Alan Wake)
  • Techland (Dying Light)
  • Gearbox (Borderlands)

Tu je dobré pripomenúť, že prieskumné rokovania o akvizíciách a spojeniach sú bežnou súčasťou života podobných veľkých firiem. Väčšina z nich prirodzene zlyhá na ochote akcionárov prijať ponuku, či konkrétnych podmienkach.

Tieto dokumenty a odhalenia potvrdzujú stratégiu Microsoftu získať silnú pozíciu na trhu tým, že si veľkú časť trhu jednoducho kúpi. Firma už istú dobu hovorí o tom, že sa ich priority vo video hernom priemysle pomaly menia od hardvéru k softvéru, čo potvrdzujú aj tieto úniky.

SkryťVypnúť reklamu

Microsoft už silnú online streamovaciu platformu vybudovanú má a v prípade úspešných nákupov by bolo integrovanie veľkých značiek a zamknutie ich do svojho ekosystému tým posledným a najjednoduchším krokom, ktorým by si vedeli vydobyť pozíciu na trhu, čo je presne dôvod, pre ktorý Microsoft skončil v spore s FTC.

Prvé rozhodnutie v spore o predbežné zablokovanie spojenia firiem by malo padnúť už v nasledujúcich dňoch. Je možné, ž po ňom bude nasledovať dlhá šnúra odvolaní.

YouTube rozširuje prístup k dabingovému nástroju

Načítavam video...

Prvýkrát zhruba pred rokom ukázala experimentálna divízia Google zvaná Area 120, že pracuje na nástroji, ktorý pomôže tvorcom na YouTube automaticky prekladať a nahovárať, jedným slovom - dabovať, ich videá do ďalších populárnych svetových jazykov.

SkryťVypnúť reklamu

Nástroj alebo funkcia sa volá Aloud a vďaka umelej inteligencii umožňuje vytvoriť audio v iných jazykoch.

Po roku Google rozšíril prístup k funkcii viacerým YouTuberom a pridal aj ďalšie jazyky.

Medzičasom pred pár mesiacmi YouTube sprístupnil možnosť pre tvorcov nahrávať pre svoje videá audio v rôznych jazykoch.

Využíva to aj najväčší YouTuber Mr. Beast, ktorý predtým prevádzkoval niekoľko vedľajších kanálov v iných svetových jazykoch, tie už medzičasom zrušil.

Aktuálny trend vývoja v oblasti syntetických hlasov, prekladania jazykov a rýchleho sprocesovania celého ukazuje, že niekedy v nie ďalekej budúcnosti sa už nebudú ďalšie generácie musieť učiť cudzie jazyky.

Alebo im bude stačiť ovládať angličtinu a vďaka nej sa dorozumejú všade pomocou prekladou prostredníctvom funkcií ako Aloud.

SkryťVypnúť reklamu

Budú za ľudí schopné prekladať text a generovať audio v reálnom čase a pravdepodobne vytvoria aj syntetickú verziu nášho hlasu, ktorá sa bude veľmi podobať realite, či bude dokonca na nerozoznanie.

Správičky

Vyšli prvé recenzie na skladací telefón Google Pixel Fold. Magazín Wired hodnotí Fold ako skvelé zariadenie , ktorému vytýka v podstate len menej kvalitnú kameru. Veľmi podobne hodnotí smartfón aj NY Times. A menej spokojný, ale stále pochvalne, hodnotil Fold aj technologický portál The Verge. Takmer všetci sa zhodli na vysokej cene, málo flexibilnom softvéri a slabšej kamere. Nižšie na videu recenzia od technologického YouTubera MKBHD, ktorý vraví, že je síce nadšený zo zariadenia, ale s odporúčanám si radšej počká na budúcoročnú generáciu. Podobné prvé ohlasy mal aj skladací telefón od Samsungu.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

Parlament schválil novelu zákona o dani z príjmov, ktorou sa zníži daňovo-odvodové zaťaženie pri predaji virtuálnych mien . Po novom sa pri predaji kryptomien bude uplatňovať takzvaný časový test. Ak osoba predá svoje kryptomeny po roku od ich kúpy, príjmy sa zdania nižšou sadzbou dane vo výške sedem percent. Pri ich predaji do jedného roka sa príjem z predaja zahrnie do základu dane spolu s ostatnými príjmami. Príjem z predaja kryptomeny, ktorú osoba získala ťažbou alebo stakingom, sa zahrnie do základu dane až vtedy, keď sa predá. Výmena jednej kryptomeny za inú, s výnimkou stablecoinov, už nebude zdanená. Ak vymeníte svoju kryptomenu za majetok alebo služby, príjem do výšky 2 400 eur ročne sa nebude zdaňovať. Fyzické osoby budú oslobodené od povinnosti platiť odvody na zdravotné poistenie z príjmu z predaja kryptomien, ak kryptomena nebola súčasťou ich obchodného majetku. (SITA)

SkryťVypnúť reklamu

Odovzdali sa ceny Orange Podcast roka 2023, denník SME vyhral viackrát. Absolútnym víťazom, podcastom s najväčším počtom fanúšikovských hlasov, bol Piatoček. Svoju kategóriu vyhralo Dobré ráno a nováčikom roka sa stal podcast Vizita o zdraví. Vyhrali aj podcasty Trochu inak s Adelou, Dejepis Inak a Nevyhorení od Forbes Slovensko. Klik sa umiestnil v celkovom hlasovaní na 23. mieste, ďakujeme. (skpodcasty.sk)

SkryťVypnúť reklamu
Čo je to podcast?

Podcast je zvukový záznam na internete, ktorý si môžete vypočuť alebo nechať stiahnuť na svoj smartfón, prípadne na iné zariadenie - princípom je neskoršie počúvanie. Podcasty často fungujú ako pravidelné relácie, ktoré vychádzajú denne alebo raz za týždeň či mesiac.

Počúvanosť všetkých podcastov SME.sk (graf) >>

Podcastové novinky a štatistiky podcastov SME >>

Podcasty denníka SME

Pravidelné podcasty:

Minisérie:

Sportnet.sk podcasty: 

Partnerské podcasty:

Archív:

Máte záujem o spot v podcastoch?

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte nám na podcasty.inzercia@sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

Čo získate inzerciou v podcastoch >>

Podcastový klub na Facebooku
Podcastový klub na Facebooku

Diskutuje o podcastoch s ich tvorcami a ostatnými poslucháčmi vo facebookej skupine >>

Prenájom podcastového štúdia
Prenájom podcastového štúdia

Ponúkame prenájom podcastového štúdia na audio nahrávanie. Pri nahrávaní bude k dispozícii zvukový technik, ktorý podľa dohody môže audio nahrávku upraviť alebo postrihať. Viac info >>

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Jason Momoa, Emma Myers, Danielle Brooks a Sebastian Hansen v Minecraft vo Filme.

Vypočujte si tipy na filmové novinky v podcaste Vertigo.


a 3 ďalší

Nové správy zo sveta vedy.


a 2 ďalší

Vypočujte si nový diel satirického podcastu.


a 3 ďalší 2

Prísne pravidlá zavedú byrokraciu, vyššie riziko zrušenia organizácie, zneistia darcov.


a 1 ďalší 1
SkryťZatvoriť reklamu