Užitočné odkazy
- Klik newsletter (prihláste sa, ak ešte neodoberáte)
- Discord server (diskutujte s ostatnými poslucháčmi)
- Podporte podcasty SME predplatným a počúvajte bez reklamy
Témy podcastu
- Štrajk v Hollywoode: čo s tým majú streamovacie služby a AI
- Framework Laptop 16: počítač s rozšíriteľnou modulárnou grafikou
- Prečo Meta vypustila model umelej inteligencie Llama 2 ako open source
- Aplikácia Tome: Powerpoint pre Gen Z
- Wix predstavil službu na generovanie webov cez AI
BONUS odporúčania:
- Dávidov hack: Vypnite si na YouTube automatické prehrávanie ďalšieho videa, ušetríte veľa času.
- Ondrejove odporúčania: seriály Foundation (Apple TV+) a Star Trek: Strange New Worlds (SkyShowtime). Užijete si ich, ak sa vzdáte očakávaní toho, o čom by mala Nadácia a Star Trek tradične byť.
Štrajk v Hollywoode, AI a streamovacie služby
Hollywood po desiatkach rokov znova zažíva spojený štrajk scenáristov a hercov. Blog Stratechery upozorňuje, že organizovaná vzbura hercov a scenáristov prichádza väčšinou ako reakcia na technologické zmeny vo filmovom biznise.
Posledný rozsiahly spojený štrajk prišiel v čase, kedy sa filmy začali vo veľkom šíriť aj mimo kín. Keď začali filmové štúdiá licencovať filmy televíziám (a neskôr predávať na VHS či DVD nosičoch), herci a scenáristi si uvedomili, že opakovaný predaj diela ich v praxi núti súťažiť o prácu so svojim minulým ja, keďže televízie zarábali na opakovanom vysielaní obsahu.
Od štúdií si vtedy po dlhom štrajku vymohli platby za opakovaný predaj a vysielanie obsahu. Štúdiá pristali najmä preto, že každé ďalšie vysielanie predávali televíziám a prinášalo im hmatateľný zisk, ktorý dokázali (aj keď neradi) rozdeliť medzi tvorcov.
So streamovaním bude situácia komplikovanejšia. Na rozdiel od televízie neexistuje žiadny strop pre to, koľko času môže stráviť divák s jedným kusom obsahu, keďže hraničné náklady na distribúciu (aj pripísanie nového zákazníka) sú prakticky nulové.
Obsah zároveň súťaží s nekonečným zdrojom bezplatne dostupnej zábavy a rozptýlenia na sociálnych sieťach. Pričom nie je jasné, či obecenstvo vníma rozdiel v hodnote drahého filmu a dvoch hodín strávených na TikToku.
Platformy sa budú musieť dohodnúť prinajmenšom na uchopiteľnej a transparentnej metrike toho, ako naprieč rôznymi službami merať pozornosť a strávený čas.
Ešte komplikovanejšia bude debata o tom, ako sa strávený čas premieňa na peniaze, lebo jednoduché rozpočítanie tržieb podľa času sa nebude zdať férové tvorcom. A ani nebude odrážať ekonomickú realitu toho, ako streamovacie platformy získavajú nových zákazníkov.
Zároveň nie je jasné, či si firmy pri streamovacom modeli vôbec môžu dovoliť platiť akékoľvek opakované platby. Je možné, že balíkový model bude nakoniec fungovať pre jedného či dvoch hráčov, ktorí sa stanú káblovkou pre internetovú éru.
Debata o odplate za AI simuláciu hercov bude jednoduchšia. Herci a filmové štúdiá sa nakoniec v princípe dohodnú na tom, na aké percento príjmov živého herca má nárok jeho poskytnutá digitálna podoba.
Framework Laptop 16
Firma Framework predstavila väčšiu verziu svojho modulárneho laptopu Framework 16. Zariadenie je postavené tak, aby ho bolo možné ľahko opraviť a jednotlivé časti, vrátane monitora či grafickej karty, sa majú dať ľahko vymeniť.
Podobné koncepty sľubovalo viacero veľkých výrobcov, no takmer všetky skončili už po prvej generácii. Framework má za sebou prvý menší model, ktorý firma dlhodobo podporuje.
Nie je jasné, či trh podobný koncept prijme, no Framework jasne dokazuje, že laptopy, pri ktorých nemôžete ani len vymeniť batériu, vznikajú ako biznisové, nie inžinierske rozhodnutie.
Jazykový model generatívnej umelej inteligencie Llama 2 od Meta je open source
Meta, materská spoločnosť Facebooku, oznámila sprístupnenie svojho veľkého jazykového modelu Llama 2 ako open source. To znamená, že je bezplatný na komerčné (s jednou podmienkou, viď nižšie) a výskumné použitie.
Oznam Meta vyšiel spolu so správou od Microsoftu, ktorý je prvým komerčným partnerom poskytujúcim Llama 2, že zákazníci môžu používať model v rámci cloudových služieb firmy.
Ďalším partnerom Meta je Qualcomm, ktorý pracuje na podpore modelu v rámci svojich procesorov, aby sa dala umelá inteligencia využívať na notebookoch, mobiloch a okuliaroch virtuálnej a rozšírenej reality.
Jedným z dôvodov, pre ktoré Meta pravdepodobne sprístupnila Llama 2 na voľné šírenie a používanie, je snaha vyhrať boj jazykových modelov. Ak budú totiž startupy a menšie firmy radšej používať Llama 2, bude mať Meta výhodu, ak chce okolo vybudovať ekosystém podobný tomu, ktorý buduje OpenAI okolo ChatGPT.
V rámci licencie pridala Meta nenápadnú podmienku, ktorou núti veľké firmy s viac ako 700 miliónmi aktívnych používateľov, aby sa špeciálne dohodli o využívaní Llama 2. Týmto krokom Meta vyčlenila od prístupu hŕstku svojich najväčších rivalov.
(OPRAVA: V podcaste nesprávne zaznelo, že to platí aj pre firmy a startupy, ktoré neskôr dosiahnu 700 miliónov používateľov. Ide len o spoločnosti, ktoré mali v momente vydania Llama 2 už viac ako 700 miliónov aktívnych používateľov.)
Aplikácia Tome: Powerpoint pre Gen Z?
Tome o sebe píše, že nie je nástrojom na tvorbu dokumentov, prezentácií, ale vytváraní multimediálnych príbehov s použitím umelej inteligencie. Web Semafor o Tome napísal, že ide o PowerPoint pre Generáciu Z.
Oboje sedí, podľa toho, či sa na startup, ktorý ohlásil, že dosiahol za 10 mesiacov 10 miliónov aktívnych používateľov, pozeráte skepticky alebo s nadšením. V Kliku máme zastúpené obidva pohľady.
Za Tome stoja bývalí zamestnanci Meta, ktorí pracovali na službách Instagram a Messenger. A nálepku PowerPoint pre Gen Z dostalo Tome vďaka veľkému množstvu mladých používateľov, ktorí nástroj využívajú.
Tome je na prvý pohľad nástroj na tvorbu prezentácií, ale nedrží sa striktne slajdového modelu, ktorý obmedzuje tvorcu na jednu obrazovku. Ponúka tvorbu prezentácií, ktoré hraničia skôr s jednoduchou webstránkou. Dá sa v nich pohybovať horizontálne aj vertikálne, ak si to obsah vyžaduje.
Napriek peknému dizajnu, intuitívnemu používaniu a šikovnému využitiu umelej inteligencie, ktorej stačí napísať o akú prezentáciu máte záujem a vytvorí ju (vrátane toho, že vezme relevantného dáta a údaje z internetu), sa ťažko ubrániť pocitu, že takáto služba bude súperiť s veľkými a zabehnutými riešeniami od Microsoftu a Google.
Wix predstavil službu na generovanie webov cez AI
Wix patrí medzi niekoľko najväčších platforiem (WordPress, Squarespace...) na tvorbu webov.
Cez týždeň predstavilo nový nástroj zvaný AI Site Generator, ktorý umožní používateľom opísať svoj zámer a vygenerovať webovú stránku s domovskou stránkou, vnútornými stránkami a textom a obrázkami – ako aj sekcie špecifické pre podnikanie, pre udalosti, rezervácie a ďalšie.
Spoločnosť ako jeden z dôvodov, prečo to robí, uvádza (okrem toho, že dnes musí každá firma ukázať, ako využíva AI), že v nedávnej štúdií takmer tretina malých a stredných podnikov uviedla neexistenciu vlastného webu alebo jeho nedostatočný vývoj.
Je len otázkou času, kedy aj konkurenčné platformy predstavia rovnaké nástroje.
Ak vás baví čítať tento newsletter, skúste aj ďalšie
📲 FWIW by David Tvrdon: Týždenný newsletter písaný po anglicky o technologických novinkách, médiách a informáciách ohľadom podcastov. Odoberať >
🎮 Herný update: Newsletter o hrách a ľuďoch, ktorí ich tvoria. Každú stredu ho píšu Martin Juruš a Ondrej Podstupka. Odoberať >
☀️ Ranný brífing SME, denný prehľad správ. Odoberať >
Správičky
Netflix na Slovensku nedovolí zdieľanie účtu za príplatok, používatelia v iných domácnostiach si budú musieť založiť vlastné účty. Napriek tomu, že v prvej vlne krajín ako USA alebo Kanada ponúkal Netflix vlastníkom účtov, ktorí poskytujú službu aj v rámci iných domácností, aby si priplatili extra, v ďalšej vlne krajín to už neplatí. Streamovacia služba tvrdí, že k tomuto kroku pristúpila, pretože vidí v týchto krajinách nízku prenetráciu na trhu a odvažuje sa to urobiť agresívnejšie. (Živé.sk)
Netflix hlásil kvartálne výsledky, služba pridala 6 miliónov predplatiteľov najmä vďaka obmedzeniu zdieľania účtov medzi domácnosťami. Netflix je asi jediná streamovacia video služba, ktorá prináša zisk. V druhom štvrťroku dosiahol zisk 1,5 miliardy dolárov pri osemmiliardových tržbách. Najväčší streamer tiež potvrdil zrušenie základného balíčka predplatného bez reklamy. Verzia s reklamou zostáva, najmä preto, že čísla ukázali vyššie tržby na používateľa pri tomto predplatnom. (Variety)
Apple pracuje na vlastnej verzii "Apple GPT" a vyvíja nástroje generatívnej AI. Spoločnosť v tichosti pracuje na nástrojoch umelej inteligencie, ktoré by mohli súperiť s rovnakými od OpenAI, Google, Meta a ďalších. Podľa zistení už zamestnanci tieto nástroje používajú, avšak manažment nie je v zhode, akým spôsobom ich sprístupniť používateľom. (Bloomberg)
Ako si vo Facebooku predstavujú budúcnosť umelej inteligencie? Reportáž z parížskej pobočky spoločnosti Meta, kde vyvíjajú umelú inteligenciu. (Denník N)
Ktorým smartfónom urobíte najkrajšie fotky z dovolenky? Pomôžeme vám s výberom. (SME Tech)
Päť tipov, ako spraviť dokonalé fotografie z dovolenky. (SME Tech)