Užitočné odkazy
- Klik newsletter (prihláste sa, ak ešte neodoberáte)
- Discord server (diskutujte s ostatnými poslucháčmi)
- Podporte podcasty SME predplatným a počúvajte bez reklamy
Témy podcastu
- Čo sa deje s
TwitteromX? - Hospodárske výsledky: Spotify, Meta (Facebook), Microsoft, Alphabet (Google, YouTube)
- Novinky od Samsungu: telefóny, tablet aj hodinky
- Ďalšie startupy a investície šéfa OpenAI Sama Altmana
- TikTok trend, ktorému nerozumieme, ale je veľmi výnosný: NPC
BONUS: Star Trek: Strange New Worlds - animovaný cross over - séria 2, epizóda 7 (SkyShowtime).
Hospodárske výsledky
Alphabet (Google, YouTube)
Googlu sa po dvoch kvartáloch podarilo zastaviť pokles tržieb. Firma dosiahla nízky rast tržieb a naďalej vidno, že jej hlavný reklamný biznis na webe je pod tlakom. No darilo sa zvyšovať tržby YouTube o viac ako štyri percentá.
Zároveň sa zdá, že Googlu sa po rokoch podarilo rozbehnúť cloudový biznis, ktorý je už druhý kvartál v zisku a pokračuje v rýchlom raste.
Microsoft
Firma má za sebou dobrý kvartál, v ktorom tržby narástli o osem percent na viac ako 56 miliárd dolárov. Rýchlo rastie cloudový biznis, ktorý už tvorí viac ako polovicu zo všetkých tržieb firmy. Spoločnosť si udržala rast tržieb v biznise služieb (najmä Microsoft 365) nad desať percent.
Herný biznis ako celok mierne rástol, ale tržby z predaja herného hardvéru poklesli.
Tržby z predaja Windows pokračujú v riadenom úpadku.
Meta (Facebook)
Facebooku sa záhadným spôsobom podarilo udržať rast počtu mesačne aktívnych zákazníkov. Sociálna sieť už vykazuje viac ako tri miliardy aktívnych používateľov. Zároveň sa zdá, že Facebook našiel spôsob ako cieliť reklamu aj napriek obmedzeniam na sledovanie požívateľov naprieč aplikáciami, ktoré do svojich zariadení zaviedol Apple.
Meta vidí rast reklamných tržieb a zdá sa, že nový produkt Threads, ktorý vznikol ako konkurencia Twitteru mal dobrý štart. Investorov preto už zdá sa neruší, že Meta naďalej páli každý štvrťrok miliardy dolárov na vývoj virtuálnej reality a metaverza.
Spotify
Spotify ohlásilo silný rast počtu platiacich predplatiteľov. Firma má viac ako 220 miliónov platiacich zákazníkov. Väčšina rastu sa deje na rozvojových, kde firma predáva služby za nižšie ceny, čo spätne znižuje priemernú tržbu na jedného zákazníka. Spotify preto začalo postupne dvíhať ceny v USA a Európe.
TikTok trend NPC približuje sieť k platformám ako OnlyFans
Možno ste už na sociálnych sieťach zachytili videá, na ktorých sa tvorcovia na TikToku, väčšinou mladé ženy, tvária ako neživé robotické postavy a vydávajú zvuky ako "yum, yum" (mňam, mňam).
Ako upozornil The Washington Post, ide o pomerne starý fenomém, ktorý vznikol ešte v roku 1990, keď si prví tvorcovia online živých videí nechávali platiť za vykonanie sexuálnych aktov. Robili to, za čo im diváci zaplatili.
TikTok predstavil sprepitné, tzv. tipping, pre tvorcov v roku 2021, pred ním to urobili dávnejšie iné sociálne siete, napríklad Twitch v roku 2016.
Používatelia si za reálne peniaze nakúpia virtuálne mince, ktoré potom prostredníctvom kúpy virtuálnych predmetov (diamanty, pizza, zákusok...) posielajú tvorcom ako odmenu.
Tvorcovia si tieto virtuálne dary premenia na reálne peniaze. Platforma si, samozrejme, vezme z toho svoju daň. Profil úplne najpopulárnejšej protagonistke žánru NPC - PinkyDoll nedávno priniesol denník The New York Times.
Trend, ktorý znázorňuje aj video vyššie sa volá NPC a vychádza z videoherného žargónu. NPC v angličtine znamená non-playable character. Ide o postavy, ktoré sú jednoducho naprogramované na vykonanie určitých jednoduchých úkonov a majú prepísanú konverzáciu.
Vo väčšine hier pôsobia na hráčov a hlavné postavy roboticky, pretože nereagujú na všetko (v pokročilejších hrách sú vyspelejšie.
Cherry Crush znázornená na videu vyššie je jedna z mnoho tvorkýň, ktoré takmer denne vysielajú naživo na TikToku pre svojich fanúšikov a nechávajú si posielať virtuálne dary. Na ne potom reagujú rôznymi robotickými gestami a zvukmi a pôsobia na prvý pohľad neprirodzene.
Účel je rovnaký, ako bol v roku 1990 - vedieť ovládať iného človeka. S tým rozdielom, že obsah nie je expliticne erotický, ale má sexuálny podtón. Svedčí o tom aj fakt, že najúspešnejšie tvorkyne sú bývalé pornoherečky alebo playmate.
Startupy a investície šéfa OpenAI Sama Altmana
Šéf OpenAI Sam Altman si buduje portfólio zaujímavých startupov. Investuje okrem iného do firmy pracujúcej na malých nukleárnych reaktoroch a má vlastný krypto projekt s názvom Worldcoin, ktorý má v budúcnosti odlíšiť ľudí od umelej inteligencie. CNBC má o jeho firmách dobrý profil.
Samsung predstavil nové zariadenia, sú na nerozoznanie od predošlej generácie
Samsung na podujatí Unpacked predstavil nové skladacie telefóny Galaxy Z Flip5 a Galaxy Z Fold5 (podrobný pohľad priniesol náš kolega Matúš Paculík ), ďalšiu generáciu smart hodiniek Galaxy Watch 6 a Watch 6 Classic a tablet Galaxy Tab S9 series.
Podrobnejšie opísal zmeny pre jednotlivé produkty napríklad portál Wired, ale podobne ako ostatné technologické weby tiež zhodnotil, že ide len o malé zmeny väčšinou na úrovni lepších procesorov.
Ak vás baví čítať tento newsletter, skúste aj ďalšie
📲 FWIW by David Tvrdon: Týždenný newsletter písaný po anglicky o technologických novinkách, médiách a informáciách ohľadom podcastov. Odoberať >
🎮 Herný update: Newsletter o hrách a ľuďoch, ktorí ich tvoria. Každú stredu ho píšu Martin Juruš a Ondrej Podstupka. Odoberať >
☀️ Ranný brífing SME, denný prehľad správ. Odoberať >
Správičky
EÚ začala vyšetrovať Microsoft pre spojenie aplikácie Teams s produktom Office. Európska únia oznámila, že začala formálne protimonopolné vyšetrovanie spoločnosti Microsoft v súvislosti s prepojením jej chatovacej a video aplikácie Teams s produktom Office, čo jej dáva nespravodlivú výhodu oproti konkurentom. Americkému softvérovému gigantovi tak hrozí vysoká pokuta. (Noviny.sk)
Pozor na podozrivé SMS z Netflixu, podvodníci sa snažia získať prihlasovacie údaje. Podvodníci úradujú práve v čase, keď Netflix na Slovensku mení pravidlá pre zdieľanie účtu a kontaktuje svojich zákazníkov. Netflix tvrdí, že od svojich zákazníkov nikdy nepýta citlivé informácie prostredníctvom e-mailu alebo SMS správy. (SME Tech)
NASA spustí cez leto bezplatnú streamovaciu službu NASA+. Okrem živých prenosov ponúkne aj ďalší originálny obsah či archív. (Engadget)