Užitočné odkazy
- Klik newsletter (prihláste sa, ak ešte neodoberáte)
- Discord server (diskutujte s ostatnými poslucháčmi)
- Podporte podcasty SME predplatným a počúvajte bez reklamy
Témy podcastu
- Posledné zásadné správy o umelej inteligencii
- Predpovedáme, čo sa bude diať najbližšie mesiace a roky vo vývoji AI
- Aké sú dopady rapídneho vývoja AI na bežný život
Dôležité správy o AI v skratke
Videokonferenčná aplikácia Zoom vyvolala negatívne ohlasy po tom, ako zmenila podmienky používania, ktoré jej mali umožňovať používať obsah hovorov na trénovanie umelej inteligencie. Zoom po medializácii upravil podmienky tak, aby majitelia účtov mohli rozhodnúť, či sa ich hovory môžu používať na takéto účely. (The Verge)
OpenAI, tvorca ChatGPT, spustil nového robota s názvom GPTBot na skenovanie obsahu webových stránok na školenie svojich veľkých jazykových modelov (LLM). OpenAI v dokumentácii rovno aj poskytol spôsob, ako zablokovať službu od skenovania vašej webovej stránky. Malá úprava súboru robots.txt zastaví GPTBota. (Business Insider)
Generatívna umelá inteligencia vs. literatúra:
- Prosecraft.io, stránka, ktorá využívala romány na podporu projektu založeného na zobrazenie údajov ako počet slov, miera pasívneho hlasu a ďalších dátových bodovo bola vypnutá po tom, čo autori románov protestovali proti projektu. Autor projektu Prosecraft použil kompletné texty viac ako 25-tisíc kníh – obsah chránený autorskými právami – na vytvorenie databázy údajov. Keď sa spisovatelia dozvedeli o projekte a protestovali, pretože sa báli, že ich diela budú použité na trénovanie umelej inteligencie, autor projektu ho dočasne zastavil. (Gizmodo)
- Spisovateľka Jane Friedmanová našla na Amazone pod svojím menom knihy, ktoré nenapísala a podľa všetkého boli vygenerované umelou inteligenciou. Friedmanová povedala, že knihy mali tituly podobné témam, o ktorých zvyčajne píše, ale text pôsobil, akoby ich napísal niekto, kto použil generatívny model AI na napodobenie jej štýlu. Friedmanová sa obáva, že AI nástroje ako ChatGPT môžu nahradiť prácu autorov, a že ich diela môžu byť použité na trénovanie AI modelov, ktoré by ich potom mohli napodobniť. Amazon odstránil falošné knihy. (CNN)
HyperWrite vytvoril nástroj, ktorý berie open source modelAI LLama 2 od Meta a dotrénuje ho na špecifiká odvetvia alebo produktov používateľov. Dôležité je to preto, lebo ide o prvú lastovičku, kde umelá inteligencia klonuje samú seba na rôzne iné použitia. (Gold Penguin)
Kam smeruje vývoj umelej inteligencie, a čo možno očakávať v najbližšom čase
Za posledných 12 mesiacov sa vývoj tak zrýchlil, že vyzerá takmer nemožné predpovedať, kam sa to posunie v najbližších mesiacoch.
Multimodalita, teda kombinácia rôznych typov obsahu je jedným z trendov, ktoré sú na vzostupe. Generovanie textu z textu, obrázkov z textu alebo dokonca audia alebo videa z textu je už dnes realitou.
Odhadujeme, že v horizonte najbližších 3 až 6 mesiacov bude možné generovanie výstupov na základe hlasových vstupov (tímy hlasových asistentov v Amazone a Google už na tom pracujú).
Ďalšie kombinácie budú nasledovať a v prvom rade sa to dotkne najmä kreatívneho priemyslu.
Málo sa hovorí tiež o dopade raketového tempa vývoja na životné prostredie, čo sa zhorší explóziou generovania obsahu, najmä, ak sa nástroje ešte zlepšia a nebude záležať na tom, aké typy obsahu budú na vstupe.
Pokroky vo vývoji generatívnej umelej inteligencie napríklad znamenajú, že výskumníci ich môžu využívať pri trénovaní robotov ako to robí Google.
Avšak jedným z aktuálne najambicióznejších cieľov vývojárov je vtesnať jazykový model do smartfónov. To ale znamená zásadnú kompresiu modelov.
Aké môžeme očakávať dopady AI na bežný život (a na slovenské voľby)
Oblastí, kde umelá inteligencia bude vplývať na naše životy je neúrekom.
Pred pár dňami sa sociálnymi sieťami prehnal príbeh šéfa slovenskej firmy GymBeam Dalibora Cicmana. Z jeho zamestnanca sa niekto prostredníctvom videarozhovoru, na ktorom bol deepfake hovoriaceho Cicmana, snažil vylákať citlivé informácie.
Právnik Andrej Leontiev ako reakciu uviedol, že podobných skúseností na Slovensku pribúda.
Umelá inteligencia môže zasiahnuť ja do tohtoročných predčasných parlamentných volieb na Slovensku. V zahraničí boli už v antikampaniach využité videá a fotografie plne generované AI.
Najprv niečo podobné hrozí pri memečkách, neskôr môžu nasledovať falošné fotografie či dokonca videá s falošnými hlasmi. Takéto zneužitie je však pravdepodobnejšie pri politikoch, ktorí sú na scéne dlhšie a existuje o nich dostatok verejne dostupného materiálu na trénovanie umelej inteligencie.
Pri zahraničných kampaniach sme videli tiež využívanie umelej inteligencie pri tvorbe a cielení online reklamy. Nie je vylúčené ani natrénovanie umelej inteligencie na prejavoch protikandidátov a používať ju v príprave na diskusie, aby simulovala ich odpovede, prípadne výpady.
Ak vás baví čítať tento newsletter, skúste aj ďalšie
📲 FWIW by David Tvrdon: Týždenný newsletter písaný po anglicky o technologických novinkách, médiách a informáciách ohľadom podcastov. Odoberať >
🎮 Herný update: Newsletter o hrách a ľuďoch, ktorí ich tvoria. Každú stredu ho píšu Martin Juruš a Ondrej Podstupka. Odoberať >
☀️ Ranný brífing SME, denný prehľad správ. Odoberať >