SME
Pondelok, 25. september, 2023 | Meniny má Vladislav

Diastázu netreba brať na ľahkú váhu. Môže spôsobiť vážne problémy

Hostkami Vizity boli Monika Šichmák Bočová a Klára Kozáčiková.

(Zdroj: HejTy)
Načítavam... Diastázu netreba brať na ľahkú váhu. Môže spôsobiť vážne problémy"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

"Nikdy v živote som sa necítila taká zronená, zničená, ubolená, v depresii," priznala po pôrode v príspevku na instagrame profesionálna akrobatka Monika Šichmák Bočová.

Jej pôrod sa nezaobišiel bez komplikácií. Najprv prišiel nečakaný akútny cisársky rez, neskôr sa pridali aj problémy s diastázou, teda rozstúpením brušných svalov.

Šok nastal, keď na prvej rehabilitácii zrazu nezvládla zdvihnúť nohu ani niekoľko centimetrov od cvičiacej podložky. "Môj mozog dal síce pokyn, ale telo vôbec nereagovalo. Akoby tam chýbala spojka medzi mozgom a telom," opisuje chvíle, keď sa cítila slabá a bezradná.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pri bruchu väčšinou riešime len to, či je veľké, malé, oblé, alebo ploché. No dôležité je najmä to, či je dostatočnou oporou pre chrbticu a vnútorné orgány. Práve vtedy totiž môžeme povedať, že je funkčné. A to je tiež dôvod, prečo môže byť diastáza po pôrode veľkým problémom.

"Diastáza sa uvádza ako rozstup priameho brušného svalu, teda rectus abdominis. Vzniká následkom oslabenia väzivového tkaniva, ktoré spája spomínaný sval. Nazýva sa linea alba. V tehotenstve sa toto tkanivo prirodzene rozširuje, aby malo dieťa väčší priestor na rast a tiež aby netrpeli vnútorné orgány. Je normálne, že sa to počas tehotenstva deje," vysvetľuje v podcaste Vizita fyzioterapeutka Klára Kozáčiková, ktorá pracuje v súkromnej klinike Rehab klinik.

SkryťVypnúť reklamu

"Diastázu však považujeme za väčší rozstup. Rozlišujeme totiž rozstup brušného svalu, ktorý je do jedného centimetra, prípadne centimetra a pol. Tento rozstup má veľmi veľa ľudí, možno takmer každý z nás. Pri diastáze je rozstup väčší, väčšinou od centimetra a pol až nad dva centimetre. To už vie veľmi ovplyvniť zdravie. A to nielen ženské," dodáva.

Ženy, ktoré ňou trpia, majú často ťažkosti s peristaltikou čriev, s únikom moču, oslabeným panvovým dnom či s bolesťou chrbtice.

V novej epizóde Vizity sa fyzioterapeutka Klára Kozáčiková a Monika Šichmák Bočová, majiteľka Centra vzdušnej akrobacie, rozprávali s redaktorkou Denisou Koleničovou o tom, aké komplikácie so sebou diastáza prináša, koľko žien po pôrode trápi a tiež, prečo je dôležitá rehabilitácia.

SkryťVypnúť reklamu

Odporúčanie: Po vypočutí podcastov nám často píšete, že vás téma zaujala a chceli by ste sa o nej dozvedieť viac - z filmov, podcastov alebo kníh. A tak sme sa rozhodli, že ku každej epizóde pridáme odporúčanie moderátorky alebo hosťa či hostky na zdroje, z ktorých sa môžete dozvedieť o danej téme viac.

Tento týždeň by som vám rada odporučila Gyncast, podcastovú minisériu denníka SME o gynekologických a pôrodníckych témach. Moderuje ho Janka Imrichová a jej stálym hosťom je primár Gynekologicko-pôrodníckej kliniky Fakultnej nemocnice v Trenčíne Peter Kaščák.

Podcasty denníka SME

Všetky podcasty denníka SME si môžete vypočuť na jednom mieste na podcasty.sme.sk.

Pravidelné podcasty:

Minisérie:

Partnerské podcasty:

Archív:

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte na podcasty.inzercia@sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

SkryťVypnúť reklamu
Čo je to podcast?

Podcast je zvukový záznam na internete, ktorý si môžete vypočuť alebo nechať stiahnuť na svoj smartfón, prípadne na iné zariadenie - princípom je neskoršie počúvanie. Podcasty často fungujú ako pravidelné relácie, ktoré vychádzajú denne alebo raz za týždeň či mesiac.

Počúvanosť všetkých podcastov SME.sk (graf) >>

Počúvanosť podcastu Dobré ráno (graf) >>

Podcasty denníka SME

Pravidelné podcasty:

Minisérie:

Partnerské podcasty:

Archív:

Máte záujem o spot v podcastoch?

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte nám na podcasty.inzercia@sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

Čo získate inzerciou v podcastoch >>

Podcastový klub na Facebooku
Podcastový klub na Facebooku

Diskutuje o podcastoch s ich tvorcami a ostatnými poslucháčmi vo facebookej skupine >>

Prenájom podcastového štúdia
Prenájom podcastového štúdia

Ponúkame prenájom podcastového štúdia na audio nahrávanie. Pri nahrávaní bude k dispozícii zvukový technik, ktorý podľa dohody môže audio nahrávku upraviť alebo postrihať. Viac info >>

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Režisér Tomáš O. Pilař o premiére Nabucca v SND.


Natália Dadíková 2 h

Ako sú rozdané predvolebné karty.


a 2 ďalší 10 h

Neangažovali sa v nej len Slováci.


a 1 ďalší 24. sep
Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 2 ďalší 23. sep
SkryťZatvoriť reklamu