Užitočné odkazy
- Klik newsletter (prihláste sa, ak ešte neodoberáte)
- Discord server (diskutujte s ostatnými poslucháčmi)
- Podporte podcasty SME predplatným a počúvajte bez reklamy
Témy podcastu
- Vieme, koho zasiahnu nové pravidlá Bruselu
- Čína rýchlo zdoláva čipové embargo
- Autá sú nočná mora pre ochranu súkromia
Komisia ukázala na veľkých hráčov

Európska komisia zverejnila zoznam technologických firiem, pre ktoré budú od budúceho roka platiť rozsiahle nové povinnosti. Začnú naplno fungovať pravidlá z balíku Digital Markets Act (Akt o digitálnych trhoch), ktoré pridávajú povinnosti technologickým firmám. Čím je spoločnosť väčšia, tým rozsiahlejšie povinnosti jej pribudnú.
Firmy tak budú musieť otvoriť svoje operačné systémy pre konkurenčné obchody s aplikáciami, či sprístupniť kontakty z komunikačného nástroja pre konkurenciu. Brusel sa snaží pravidlami rozobrať prekážky, ktorými si firmy chránia svoje výsadné postavenie pred konkurenciou.
Medzi najväčšie firmy a služby zaradili na svojich trhoch napríklad Google (vyhľadávanie, reklamné služby, videoslužby, a operačný systém Android), Apple s operačným systémom iOS a prehliadačom Safari či sociálne siete Facebook, Instagram, TikTok a LinkedIn.
Z komunikačných nástrojov na zozname podozrivo chýba chýba iMessage od Apple, pričom firma pomerne bezočivo tvrdí, že nedokáže zistiť koľko má služba používateľov v Európe.
Čína má vlastné pokročilé čipy, aj keď by nemala

Nový smartfón Huawei Mate 60 Pro obsahuje pokročilý 7 nm čip vyrobený šanghajskou spoločnosťou SMIC. USA a ich spojenci obmedzili export výrobných nástrojov, ktoré dokážu vyrábať 16 nm procesory alebo výkonnejšie.
SMIC sa však pomocou inovatívnych techník dokázala dopracovať k pokročilejším čipom aj pomocou starších nástrojov. To znamená, že sankcie USA neboli úplne úspešné v tom, aby zabránili Číne vo vývoji pokročilej technológie čipov.
Je však stále nepravdepodobné, že čínski výrobcovia čipov dobehnú v blízkej budúcnosti globálnych lídrov, ako sú TSMC a Samsung. TSMC už vyrába 3nm čipy, ktoré onedlho predstaví Apple vo svojich nových zariadeniach túto jeseň.
Zatiaľ sa Pekingu podarilo obísť zahraničné obmedzenia na čipy, no uvidí sa, ako dokáže krajina pokračovať vo vývoji.
Autá nechránia súkromie

Nadácia Mozilla robila rozsiahlu analýzu toho, ako moderné modely áut, ktoré sú často automaticky pripojené na internet, chránia dáta a súkromie používateľov.
Autá skončili ako najhoršie hodnotená kategória produktov. Ani jedna automobilka nemala dostatočne nastavené ani len základné pravidlá ochrany súkromia.
Automobilky mali nejasne napísané podmienky používania a spracovania dát, väčšina firiem si vyhradzovala právo súkromné informácie pasažierov aj šoférov poskytovať či predávať tretím stranám.
Takmer žiadna automobilka nemala jasne vysvetlené, ako sa vysporiada so žiadosťami o sprístupnenie osobných údajov od štátu či polície.
V princípe nadácia radí, aby ste moderné autá nepovažovali za súkromný priestor.
Prehľad správičiek
Google oslávil 25 rokov. (The Verge)
Čína plánuje rozšíriť zákaz používania iPhonov v citlivých oddeleniach na vládne agentúry a štátne podniky. Toto je signál rastúcich výziev pre Apple na jej najväčšom zahraničnom trhu a globálnej výrobnej základni. (Bloomberg)
Politická reklama na Googli bude musieť obsahovať informáciu, či ju vytvorila umelá inteligencia. Uplatňovanie novej požiadavky je naplánované na november. (SME Tech)
Twitter, teda X, pod vedením Elona Muska zohral významnú úlohu v šírení ruskej propagandy o Ukrajine, pretože umožnil, aby sa dezinformácie dostali k väčšiemu počtu ľudí ako pred začiatkom vojny . Vyplýva to zo štúdie, ktorú zverejnila Európska komisia. Z výskumu vyplynulo, že ruským dezinformáciám sa darilo, a to napriek tomu, že najväčšie sociálne médiá vrátane tých zo spoločnosti Meta sa dobrovoľne zaviazali podniknúť kroky proti ruskej propagande. (SME Tech)
Ak vás baví čítať tento newsletter, skúste aj ďalšie
📲 FWIW by David Tvrdon: Týždenný newsletter písaný po anglicky o technologických novinkách, médiách a informáciách ohľadom podcastov. Odoberať >
🎮 Herný update: Newsletter o hrách a ľuďoch, ktorí ich tvoria. Každú stredu ho píšu Martin Juruš a Ondrej Podstupka. Odoberať >
☀️ Ranný brífing SME, denný prehľad správ. Odoberať >