Užitočné odkazy
- Klik newsletter (prihláste sa, ak ešte neodoberáte)
- Discord server (diskutujte s ostatnými poslucháčmi)
- Podporte podcasty SME predplatným a počúvajte bez reklamy
Témy podcastu
- Nové Apple počítače a čipy M3
- YouTube rozbieha blokádu blokovačov reklamy
- Ako umelá inteligencia pomáha archeológom
Apple ukázalo generáciu M3
Firma predstavila novú radu laptopov pre náročnejších používateľov. Majú nové procesory a sú nacené tak, aby ste si vždy vedeli odôvodniť, prečo firma vlastne môže z daní odpísať o trochu drahší model, ako ste si pôvodne chceli kúpiť.
Apple prvýkrát oznámilo celý základný rad novej generácie svojich procesorov M3 naraz. Ako prvé ich dostanú nové 14- a 16-palcové MacBooky Pro a iMac.
Z podujatia nepriamo vyplynulo (a neskôr to novinári potvrdili), že 13-palcový MacBook Pro s dotykovým displejom v klávesnici už nebude súčasťou línie počítačov Apple.
The Verge má spísané podrobné detaily aj prvé dojmy.
Zaujímavé je, že celú prezentáciu Apple natočilo kamerou na najnovšom iPhone.
YouTube zahájil blokádu

Na YouTube už čoskoro prestanú fungovať bežne používané blokovače reklám.
Ide o rozšírenia prehliadača, ktoré časť používateľov využíva na to, aby si z webu odstránila reklamu. YouTube rozbehol kampaň, ktorá podobné rozšírenia deteguje a žiada divákov, aby reklamu buď povolili, alebo si kúpili predplatné, ktoré reklamu vypne.
Nateraz testoval YouTube prevažne upozornenia, no kampaň sa bude stupňovať a bez predplatného alebo povoleného zobrazovania reklamy sa časom videá nebudú dať pozerať vôbec.
Firma niečo podobné mohla urobiť už dávno, no pravdepodobne mala obavy z toho, že zákazníci by pozerali menej obsahu.
Odvahu mohli manažmentu YouTube dodať napríklad skúsenosti Netflixu, ktorému sa prepieklo obmedzenie zdieľania účtov a aj fakt, že YouTube má prakticky monopol na prehrávanie online videa.
Ako umelá inteligencia pomáha archeológom odkryť antické zbierky a čítať zuhoľnatené zvitky
Zvitky z antického mesta Herkulaneum, ktoré v roku 79 nášho letopočtu zuhoľnateli v dôsledku výbuchu sopky Vezuv, sa po desiatkach až stovkách rokov výskumov pravdepodobne podarí prečítať s pomocou umelej inteligencie.
Zuhoľnatené neotvorené zvitky, ktoré vedci skúmajú, patria Francúzskemu inštitútu v Paríži a sú súčasťou kolekcie zhruba 1800 zvitkov, z ktorých prvé objavili v roku 1752 počas vykopávok v Herkulaneu.
Dokumenty sa nachádzajú vo vile, ktorú zrejme vlastnil svokor rímskeho vojvodcu Gaia Iulia Caesara. Zvitky spoločne tvoria jedinú známu nedotknutú knižnicu z obdobia antiky a väčšina z nich je v súčasnosti v múzeu v talianskom Neapoli.
Archeológovia sa počas posledných rokov spojili s počítačovými vedcami a v nedávnych súťažiach, ktoré usporiadali, sa konečne podarilo odkryť prvé slovo.
12. októbra oznámili, že počítačový algoritmus natrénovaný s pomocou umelej inteligencie identifikoval z röntgenových snímkov slovo porphyras (purpurový).
Očakáva sa, že v nadchádzajúcom období sa podarí rozlúštiť viac a onedlho by sa svet mohol dozvedieť, čo ukrýva približne 500 zvitkov.
Podrobne celý proces skúmania vysvetľuje The Economist.
Ak vás baví čítať tento newsletter, skúste aj ďalšie
📲 FWIW by David Tvrdon: Týždenný newsletter písaný po anglicky o technologických novinkách, médiách a informáciách ohľadom podcastov. Odoberať >
🎮 Herný update: Newsletter o hrách a ľuďoch, ktorí ich tvoria. Každú stredu ho píšu Martin Juruš a Ondrej Podstupka. Odoberať >
☀️ Ranný brífing SME, denný prehľad správ. Odoberať >
Správičky
Apple zarobil medziročne o 1 % menej, no kvartálne výsledky ukázali silné predaje iPhonov a výsledky potiahli najmä služby. Tim Cook sa vyjadril, že séria iPhonov 15 sa ukazuje byť silnejšia podľa prvých indikátorov než minuloročná. Nedarilo sa predaju počítačov Mac ani doplnov. (CNBC)
Využívanie generatívnej umelej inteligencie na Slovensku rastie. Prieskumná agentúra Go4insight uskutočnila druhé meranie používania AI nástrojov. Prvé ukázalo, že približne 13 % ľudí na Slovensku malo nejakú skúsenosť s ich používaním. V aktuálnom prieskume sa zistilo, že aspoň raz vyskúšalo AI približne 18 % populácie. Z celkovej slovenskej populácie to predstavuje približne 780-tisíc obyvateľov. Študenti a podnikatelia patria medzi najväčších používateľov. (Go4Insight)
Slovenský LinkedIn má 200-tisíc mesačne aktívnych používateľov. Ďalších približne 700-tisíc naprihlásených používateľov na Slovensku si sociálnu sieť aspoň raz mesačne otvorí. Sociálna sieť nedávno oznámilo, že prekročila 1 miliardu "členov" (members). LinkedIn nezverejňuje štatistiku mesačne aktívnych používateľov, používa vlastnú metriku "členov" a nie je jasné, či ide o aktívnych alebo všetkých registrovaných používateľov. (LinkedIn)