Užitočné odkazy
- Klik newsletter (prihláste sa, ak ešte neodoberáte)
- Discord server (diskutujte s ostatnými poslucháčmi)
- Podporte podcasty SME predplatným a počúvajte bez reklamy
Témy špeciálneho vydania o umelej inteligencii
- Rok od vydania ChatGPT: Ako zmenil technologický svet
- Môže Apple dobehnúť OpenAI, Microsoft a Meta?
- Čo ukázal report State of AI 2023?
- Nové európske modely umelej inteligencie môžu prekonať GPT
- Kam smeruje vývoj umelej inteligencie v roku 2024?
Hosťom podcastu Klik bol Filip Vítek, Senior Vice President Data & Analytics zo spoločnosti Flaconi.
V špeciálnom vydaní Kliku sme sa s Filipom venovali najmä vývoju umelej inteligencie rok od vydania prvej verzie četbota ChatGPT.
Vďaka ChatGPT sa najmodernejšia umelá inteligencia dostala do rúk stoviek miliónov ľudí.
OpenAI, tvorca ChatGPT, nedávno oznámilo na svojej developerskej konferencii, že četbot má týždenne 100 miliónov aktívnych používateľov a ďalšie novinky.
Jednou z nezodpovedaných otázok v aktuálnom vývoji umelej inteligencie je to, že v skutočnosti nevieme, ako napreduje v AI Čína. Z dostupných informácií vieme, že Tencent predstavil model, ktorý má byť lepší ako ChatGPT aj sa menej mýliť.
Do boja o budúcnosť umelej inteligencie vstupujú aj otázky o budúcnosti nových modelov, ktoré nahradia transformery, ktoré poháňajú aktuálnu generáciu AI modelov.
Jedným z popredných kandidátov je XLSTM, ktorú vyvíja Dr. Johannes Brandstetter z Nemecka.
Ak vás baví čítať tento newsletter, skúste aj ďalšie
📲 FWIW by David Tvrdon: Týždenný newsletter písaný po anglicky o technologických novinkách, médiách a informáciách ohľadom podcastov. Odoberať >
🎮 Herný update: Newsletter o hrách a ľuďoch, ktorí ich tvoria. Každú stredu ho píšu Martin Juruš a Ondrej Podstupka. Odoberať >
☀️ Ranný brífing SME, denný prehľad správ. Odoberať >
Správičky
Tajnostkársky startup Humane predstavil prenosné zariadenie AI Pin . Ide o smart zariadenie, ktoré beží na technológii umelej inteligencie od OpenAI, tvorcu ChatGPT. Používateľ ho nosí pripevnené pomocou magnetickej klipsne, ktorá je zároveň prídavnou batériou. AI Pin sa ovláda kombináciou dotykovej aktivácie, hlasových povelov a kamery, ktorá sníma gestá ruky, a zároveň malý vstavaný projektor premieta jednoduché grafické rozhranie na dlaň používateľa. Obsahuje 13-megapixelovú kameru, ktorá umožňuje robiť fotografie aj videá. Začne sa predávať od 699 dolárov a k tomu budú musieť používatelia platiť mesačné predplatné 24 dolárov. V tom je započítané nové telefónne číslo a cloudové úložisko. (The Verge)
Najväčšia sociálna platforma na Slovensku je YouTube, nasledujú Facebook a Instagram. Vďaka Aktu o digitálnych službách museli veľké sociálne platformy zverejniť správu o transparentnosti, v ktorej mali uviesť aj počty aktívnych používateľov svojich služieb v jednotlivých krajinách. Dáta z reportov ukázali, že slovenský LinkedIn je približne trikrát menší, než sa doteraz predpokladalo, a naopak Instagram takmer dvakrát väčší. Zaujímavé je tiež, že TikTok prestal rásť, keďže 900-tisíc používateľov bolo hlásených prvýkrát koncom roka 2022 a v októbri 2023 bol tento počet nezmenený. (LinkedIn)
Vyšli recenzie na nové M3 MacBooky. Technologické portály chvália novú generáciu, no medzi riadkami sa dá čítať, že oproti M1 a M2 nejde o také veľké skoky v produktivite a rýchlosti, aby odporúčali ich majiteľom prejsť na novú generáciu. Viacerí sa zhodujú, že malý dôraz na gaming od Apple je uniknutá príležitosť. (The Verge, Wired, CNET)
Prečo pýta Facebook od ľudí peniaze za používanie služby? Spoločnosť Meta spustila predplatné pre sociálne siete bez reklám. Ide o odpoveď na obavy Európskej únie v súvislosti s cielením reklám a zhromažďovaním údajov o používateľoch. Každý používateľ v Únii nad 18 rokov sa tak v týchto dňoch musí rozhodnúť, či spoločnosti Meta zaplatí desať eur mesačne a užije si siete bez reklamy, alebo odsúhlasí, že chce naďalej vidieť aj reklamu a neplatiť nič. (SME Tech)
Walter Isaacson pre SME: Musk okolo seba necháva horiace trosky, ale ľudí ako je on potrebujeme . V rozhovore sa dočítate: Aký je v skutočnosti Elon Musk, či má empatiu a emocionálnu inteligenciu, či žije z kríz, či bude schopný riadiť celosvetovú komunikačnú platformu ako Twitter, aj či bude mať príbeh Elona Muska šťastný koniec. (SME Tech)