Prihláste sa zadarmo na odber newslettra Podcastové novinky. Prihlásiť odber>
Na začiatku by tomu asi nikto neveril, no v októbri sme oslávili už šieste narodeniny podcastu Dobré ráno. Z pokusu a inšpirácie zo zahraničia vznikol jeden z najúspešnejších projektov denníka SME.
Dobré ráno bol prvý pravidelný podcast v našich končinách a neskromne si myslíme, že sme ním odštartovali podcastovú revolúciu na Slovensku.
Dobré ráno malo už od vzniku ambíciu pomocou rozhovoru objasňovať celospoločenské a politické témy, no za ten čas si prešlo rôznymi fázami. Menila sa dĺžka epizód aj moderátorské hlasy, vynovili sme zvučku a aj nad dramaturgiou vedenia rozhovoru už premýšľame inak.
Doteraz sme pre vás pripravili viac ako 1500 epizód, ďalšie desiatky mimoriadnych dielov či stovky vydaní súvisiacich s dianím na Ukrajine. Za celý tento čas zaznamenalo Dobré ráno takmer 76 miliónov prehratí.
A za to patrí vďaka vám, našim poslucháčkam a poslucháčom.
Ďakujeme, že nás stále počúvate, a veríme, že sa budeme počúvať aj naďalej.
Som Jana Maťková, vedúca podcast a video oddelenia denníka SME a zostavila som pre vás štvrté vydanie newslettra Podcastové novinky.
Čo by vašim ušiam nemalo ujsť
V uplynulých týždňoch podcast Dobré ráno tematicky prevalcovala politika. Krátko po voľbách to nie je nič neobvyklé, veď sa formuje nová vláda a určujú sa jej priority na nadchádzajúce roky.
Možno vám však popri týchto epizódach unikli iné zaujímavé rozhovory. Napríklad s producentom Marekom Kučerkom , ktorý nahral s Milanom Lasicom album krátko pred jeho smrťou.
Milan Lasica naspieval jedenásť piesní, v ktorých interpretoval poéziu známych slovenských básnikov. Pilotná pieseň List do vetra je zhudobnená báseň Miroslava Válka.
Fascinujúce na celom projekte s názvom Básnenie je, že sa podaril utajiť až tri roky. Nielen pred spoločnosťou, ale aj pred rodinou Milana Lasicu.
Problém splodiť dieťa má v súčasnosti v Európe približne každý piaty pár. K neplodnosti u žien môže dochádzať z dôvodu menšieho počtu vajíčok v predčasnej menopauze, mužom v ekonomicky rozvinutých krajinách klesá počet aj kvalita spermií.
Do podcastu Vizita zavítal lekár Boris Bajer, v ktorom rozpráva aj o tom, ako môžu chlad a teplo ovplyvňovať kvalitu spermií, ale aj o tom, do akej miery ovplyvňuje plodnosť pitie alkoholu, fajčenie a životný štýl.
Margita Schwalbová, prezývaná Manca, túžila byť lekárkou, ale jej snu zabránili rasové zákony ľudáckeho slovenského štátu, ktoré nakoniec spôsobili jej deportáciu do Osvienčimu.
Paradoxne, práve to sa stalo prvým miestom, kde začala vykonávať svoju prácu - alebo poslanie.
Je to neuveriteľný príbeh ženy, ktorá prežila Osvienčim aj pochod smrti a ktorá sa stretla s obávaným Mengelem a na vlastné oči sledovala jeho selekcie. Vypočujte si jej svedectvo v podcaste Odkrývanie.
Napoleon Bonaparte neprestáva fascinovať odbornú i laickú verejnosť ani po dvoch storočiach. Tí, ktorí podľahli kúzlu historickej legendy, si neprestávajú klásť viaceré otázky.
Bol geniálnym stratégom, ktorý od základov zmenil podobu vojny? Bol vizionárom a štátnikom alebo naopak „vrahom“ Francúzskej revolúcie? Bol krvilačným tyranom? Bolo jeho cieľom zjednotiť a premeniť Európu alebo sledoval len vlastné a bezhraničné ambície?
V podcaste Dejiny sa na tieto otázky pokúsil odpovedať historik Oliver Zajac.
Profesorka Harvardovej univerzity Claudia Goldinová získala Nobelovu cenu za ekonómiu za prvý komplexný prehľad o príjmoch a pôsobení žien na trhu práce v priebehu dvesto rokov. Preukázala, že zamestnanosť žien na trhu práce sa automaticky nezvyšovala spolu s hospodárskym vzostupom. Taktiež mzdy žien nerástli kontinuálne.
V podcaste Index sa šéfka IT akadémie Mini Tech MBA Mirka Uhnak zamýšľa nad tým, či sú dôvody nerovnosti na pracovnom trhu dnes a pred dvesto rokmi rovnaké, a čo sa bude musieť zmeniť, aby ženy skutočne zarábali rovnako ako muži.
Ak hľadáte tipy na vianočné technologické darčeky, nič lepšie nemôžete urobiť, ako si vypočuť odporúčania z podcastu Klik . Nájdete tam zoznamy mobilov v rôznych cenových kategóriách, notebookov, slúchadiel, ale aj robotických vysávačov či wi-fi mesh siete.
Ako sa nám darilo v októbri
Povolebné obdobie prialo našim spravodajsko-informačným podcastom. Október bol pre denný podcast Dobré ráno najúspešnejším mesiacom v tomto roku, zaznamenali sme vyše 2,3 milióna prehratí v podcastových aplikáciách a ďalších 383-tisíc na YouTube.
Najpočúvanejší diel podcastu Dobré ráno: Nový minister vnútra je sľubným zametačom smeráckych káuz, mal presne 126 000 prehratí. Rozoberali sme v ňom kroky nového ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka.
Vyšší záujem poslucháčov o politiku sa prejavil aj na číslach podcastovej verzie relácie Rozhovory ZKH. Za október mali spolu vyše 490-tisíc prehratí.
Najpočúvanejšou epizódou bol rozhovor s predsedom Progresívneho Slovenska Michalom Šimečkom o prebiehajúcich rokovaniach o zostavovaní potenciálnej vládnej koalície.
Ak boli rozhovory s politikmi alebo komentátormi pre niekoho príliš skľučujúce, mohol sa uvoľniť pri satirickom Piatočku.
Po dvoch rekordných mesiacoch jeho počúvanosť mierne klesla, no stále sa drží na nadštandardných číslach. Počas októbra mal 252 049 vypočutí v podcastových aplikáciách a takmer 170-tisíc prehratí na YouTube. Najobľúbenejšou epizódou sa stala čerstvá povolebná epizóda GAME OVER o výsledku volieb s počtom prehratí 54 548.
Podcasty Ľudskosť, Index a Zoom zaznamenali mierny nárast počúvanosti v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom. Naopak podcasty Klik, Vizita a Vertigo v počúvanosti o kúsok klesli.
Aké máme novinky
Volebný špeciál Dobrého rána mal enormný úspech
V polovici augusta, mesiac a pol pred voľbami, sme spustili sobotný volebný špeciál v rámci podcastu Dobré ráno. Každý týždeň v ňom moderátorka Zuzana Kovačič Hanzelová a zástupca šéfredaktorky SME Jakub Filo komentovali udalosti z politického diania a zároveň odpovedali na otázky poslucháčov, ktoré sa týkali volieb.
Keďže už názov napovedal, že išlo o špeciálne volebné vydania, po zložení novej vlády sme sériu podcastov ukončili.
Posledná epizóda vyšla na začiatku novembra a spolu sme vydali dvanásť dielov. Špeciál si za krátke obdobie získal množstvo poslucháčov, všetky časti mali dovedna 613-tisíc vypočutí, z toho 186-tisíc sú prehratia z YouTube.
Aj tento záujem a úspech nás motivoval k tomu, že podobný formát prinesieme aj v období pred prezidentskými voľbami, ktoré by mali byť v marci alebo apríli 2024.
Piata séria podcastu Svet medzi riadkami
V novembri začala vychádzať piata séria nášho partnerskému podcastu Svet medzi riadkami, ktorý sa zaoberá celospoločenskými témami od ochrany klímy cez kultúru, problémy národnostných a sexuálnych menšín až po rodovú rovnosť a zodpovednosť médií.
V prvej epizóde novej série sa moderátorka Stanka Luppová rozpráva s Jánosom Fialom Bútorom, výskumníkom pracujúcim v Jazykovednom ústave Ľudovíta Štúra a právnikom, ktorý pred súdmi zastupuje príslušníkov menšín.
Hovoria o porušovaní práv menšín napríklad v zdravotníctve, keďže niektorí lekári odmietajú ošetrovať pacientov, ak nehovoria dobre po slovensky a rozoberajú aj zásahy jazykovej polície v maďarských obciach, ktorá dáva absurdné pokuty.
Vyplňte podcastový prieskum
Aké podcasty počúvate? A pri akých činnostiach? Aký máte názor na reklamu v nich umiestnenú? Povedzte nám svoj názor na podcasty a pomôžte nám zlepšiť váš poslucháčsky zážitok.
Zapojte sa do nášho každoročného prieskumu, v ktorom sa pýtame aj na to, ako objavujete nové podcasty, a ktoré žánre sú vaše najobľúbenejšie.
(Pre vyplnenie dotazníka kliknite na tlačidlo vyššie alebo sem)
Dotazník je možné vyplniť do štvrtku 30. novembra. Výsledky prieskumu budú zverejnené na webe SME a dostupné pre každého.
Čo sa deje v podcastovom svete
- Popularita video podcastov rastie a dokazujú to aj dáta Spotify, ktoré zverejnili vo Fan Study 2023. Ľudia najčastejšie pozerajú video podcasty v kategórii zábava a gaming najmä vo večerných hodinách. Počas dňa preferujú iba audio verziu. Štúdia zároveň ukazuje, že poslucháči počúvajú podcasty najmä cez pracovné dni, pri čom prime time je o 8:00 a o 17:00.
- Podhome je nový hosting, ktorý sa stará o distribúciu podcastu do podcastových aplikácií. Ponúka automatický prepis epizód, webstránku podcastu, ale aj automatické generovanie ukážok z epizód či pridávanie hudby. Najpopulárnejšie hostingy sú Spotify for Podcasters (bývalý Anchor), Acast, Podbean a Buzzproud.
- Investície do podcastovej reklamy narástli v Austrálii v treťom kvartáli medziročne o neuveriteľných 88 %. Nová analýza Magellan AI a ARN’s iHeartPodcast Network Australia hovorí, že najviac do podcastovej inzercie zainvestoval Amazon. Najväčší rast sponzoringu zaznamenali podcasty venujúce sa rodine a deťom a vedecké podcasty.
- V Austrálii ešte zostaneme - udeľovali tam totiž ceny v súťaži Podcast roka. Absolútnym víťazom sa stal true crime podcast The Lawyer, the Sniper & the NSW Police, poslucháčsku cenu získal podcast Basically Besties, v ktorom sa o živote rozpráva matka s dcérou. V zozname víťazov, ale aj finalistov nájdete množstvo skvelej inšpirácie na počúvanie.
Podcastový tip na záver
Fiction podcast, čiže dramaticky vystavané audio s celým scenáristicko-režisérsko-hereckým tímom v pozadí, ešte nie je na Slovensku bežný žáner. V zahraničí je však veľmi populárny a čoraz častejšie sa stretávame s produkciou, v ktorej majú zastúpenie hviezdne mená.
Case 63 je presne takým príkladom. Ide o sci-fi podcast o cestovaní v čase z produkcie Spotify a budete v ňom počuť herečku Julianne Moore a herca Oscara Isaaca. Neuveriteľne vystavaný príbeh s množstvom zápletiek a neočakávaných prekvapení. Už dávno som nemala pri počúvaní také zimomriavky, ako som mala počúvaní týchto epizód.
Publikované sú zatiaľ dve minisérie, každá má po desať dielov a koniec druhej série naznačuje, že onedlho bude aj tretia. Prajem vám príjemne mrazivé počúvanie.
Ďakujeme, že ste náš newsletter Podcastové novinky prečítali do konca. Ak máte nejaký postreh alebo tip na vylepšenie, napíšte na jana.matkova@sme.sk