Užitočné odkazy
- Klik newsletter (prihláste sa, ak ešte neodoberáte)
- Discord server (diskutujte s ostatnými poslucháčmi)
- Podporte podcasty SME predplatným a počúvajte bez reklamy
Instagram vs. deti

Vedenie firmy Meta vedelo, že Instagram zhoršuje psychologické rozpoloženie používateľov, najmä školákov, ktorí na sieti trávia veľa času.
Od vlastných výskumníkov tiež dostali odporúčania na úpravy, ktoré by mohli situáciu zlepšiť. Napriek tomu sa nepokúsili upraviť podobu aplikácie tak, aby deťom menej škodila.
Rovnaký výskum totiž ukazoval, že by zmeny zasiahli aktivitu ľudí na sociálnej sieti, čo by znamenalo zníženie tržieb.
To, že sociálna sieť uprednostní tržby pred zdravím používateľov nie je nová ani prekvapivá informácia, no dokumenty zverejnené v súdnom spore Mety a amerického štátu Kalifornia jasne ukazuje, že firma presne vie, aké škody prenáša na svojich zákazníkov a je jej to v princípe jedno.
Ak si chcete pozrieť dobrý výber toho, čo ukazujú interné dokumenty Meta, odporúčame vlákno Jasona Kinta na sieti X.
Okrem iného firma:
- Vie, že na sieti sa pohybujú milióny detí mladších ako trinásť rokov a Meta robí "veľmi málo" na to, aby tomu zabránila.
- Keď Mark Zuckerberg hovoril, že 35 percent Instagramu hovorí, že im sieť zlepšuje život, už zabudol povedať, že rovnaký prieskum ukázal, že 33 percent hovorí, že im život zhoršuje.
- Bezmála desať percent tínedžerov na Instagrame za posledný týždeň videlo obsah obsahujúci alebo navádzajúci na samopoškodzovanie.
Eset má spomedzi technologických firiem na Slovensku najvyššiu dôveru, TikTok spolu s Instagramom a Facebookom najnižšiu
Podcast Klik v spolupráci s agentúrou Wavemaker pripravil rozsiahly reprezentatívny prieskum o technológiách a ich vnímaní na Slovensku. Budeme ho postupne uverejňovať v nasledujúcich epizódach.
Z prieskumu vyplýva, že Google, Facebook a YouTube sú na Slovensku najznámejšie technologické firmy.
Napriek tomu, že napríklad Amazon má pomerne vysokú poznateľnosť, respondenti sa nevedeli vyjadriť k tomu, ako vplýva na spoločnosť. Rovnako to bolo s Telegramom aj Pixel Federation.
Na vrchole rebríčka dôveryhodnosti skončil Eset, ktorému dôveruje najviac opýtaných, nasledujú Google a Sygic.
Rovnako Esetu a Sygicu dôveruje najviac ľudí so svojimi osobnými údajmi. Najmenej opýtaných dôveruje TikToku, Instagramu a Facebooku.
Všetky grafy z prieskumu 'Aká je dôvera v technologické firmy na Slovensku?' nájdete na blogu agentúry Wavemaker.
Amazon tiež predstavil vlastnú umelú inteligenciu
Amazon organizoval svoju výročnú konferenciu AWS re:Invent v Las Vegas, na ktorej spoločnosť oznámila viacero noviniek, ktoré sa týkajú produktov s generatívnou umelou inteligenciou.
Amazon predstavil AI asistenta nazvaného Q. Četbot Q bol vyvinutý divíziou cloud computingu Amazonu a je zameraný na profesionálov, nie je určený pre bežných používateľov.
Amazon Q má za cieľ pomáhať zamestnancom s každodennými úlohami, ako je sumarizácia strategických dokumentov, vypĺňanie interných ticketov podpory a odpovedať na otázky týkajúce sa firemnej politiky.
Ide o priamu konkurenciu pre produkty ako Microsoft Copilot, Google Duet AI a ChatGPT Enterprise.
Amazon povedal, že postavil Q tak, aby bol bezpečnejší a dôvernejší ako spotrebiteľsé četboty. Cena za Amazon Q začína na 20 dolároch za používateľa každý mesiac. Microsoft aj Google účtujú 30 dolárov mesačne za každého používateľa.
Amazon tiež predstavil generátor obrázkov Titan Image Generator a virtuálny link do cloud - AWS thin client, ktorý bude slúžiť na diaľkové využívanie väčšej výpočtovej kapacity.
Všetky novinky z konferencie zdokumentoval Amazon na svojom blogu.
Ak vás baví čítať tento newsletter, skúste aj ďalšie
📲 FWIW by David Tvrdon: Týždenný newsletter písaný po anglicky o technologických novinkách, médiách a informáciách ohľadom podcastov. Odoberať >
🎮 Herný update: Newsletter o hrách a ľuďoch, ktorí ich tvoria. Každú stredu ho píšu Martin Juruš a Ondrej Podstupka. Odoberať >
☀️ Ranný brífing SME, denný prehľad správ. Odoberať >
Správičky
Konferencie DealBook Summit denníka NY Times a Elon Musk. Kontroverzný rozhovor s Muskom trval 90 minút a prvá pomerne agresívna časť sa venovala aktuálnemu bojkotu inzerentov X pre Muskove antisemitské príspevky. Rozprával aj o svojom detstve, filozofii, ktorá ho ovplyvnila, OpenAI, Tesle, TikToku, Bidenovi a politike, Neuralinku a mnohom ďalšom.
Tesla oficiálne uviedla Cybertruck. Podľa šéfa automobilky Elona Muska by v roku 2025 mohol objem ročnej produkcie dosiahnuť 250-tisíc vozidiel. Podľa informácií na stránkach výrobcu by najlacnejšia verzia picku-upu mala stáť 60 990 dolárov. Tá však bude dostupná až v roku 2025. V budúcom roku by sa k zákazníkom mali dostať dve drahšie verzie za 79 990 a 99 990 dolárov. (SME Auto)
Nové digitálne pravidlá EÚ začínajú vplývať na vývoj sociálnych sietí. Tie sa im snažia vyhnúť. (SME Podcasty)
Apple aj pre Slovensko vydalo rebríček top podcastov roka 2023. Nechýba Dobré ráno, Mozgová atletika či Kriminálne spisy. (skpodcasty.sk)
Spoločnosť General Motors oznámila, že v roku 2024 výrazne zníži investície do svojej divízie samojazdiacich vozidiel Cruise po nehodách v San Franciscu. Regulátori v Kalifornii pozastavili Cruise licenciu na prevádzku v štáte a spoločnosť stiahla svoje vozidlá z ciest. Zdá sa, že na konci roka 2023 sme ešte ďalej od všeobecnej autonómnej budúcnosti než sme boli pred piatimi rokmi. (NY Times)
Rozhovor so Samom Altmanom. Staronový šéf hovorí o odchode, návrate aj o tom, čo OpenAI čaká. (The Verge)
Google spustil .meme doménu. (The Verge)