SME

Čaká Slovensko inovačná katastrofa? Špičkové startupy sa opäť nevedia domôcť peňazí

Pätnásť najinovatívnejších projektov zo Slovenska opakovane prosí štát o pomoc.

logo podcastu indexlogo podcastu index (Zdroj: HejTy)
Načítavam... Čaká Slovensko inovačná katastrofa? Špičkové startupy sa nevedia domôcť peňazí
Počúvajte v appke SME alebo cez Toldo, Apple, Spotify a RSS.

Európska komisia ich označuje za to najlepšie, čo v rámci vedy a výskumu na Slovensku máme. Teoreticky by im to malo uľahčiť prístup k finančnej podpore z verejných zdrojov, realita je však niekde úplne inde.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Startupy z prostredia biotechnológie, elektromobility, medicíny, financií či obrany, ktorých zakladatelia sa poväčšine na Slovensko vrátili s cieľom urobiť niečo pre krajinu, o zdroje zo štátneho rozpočtu musia opakovane doslova bojovať.

Ako je to s podporou inovačného ekosystému na Slovensku, čím si aktuálne prechádzajú najinovatívnejšie startupy v krajine a čo sa môže stať, ak nezískajú potrebnú podporu?

SkryťVypnúť reklamu

Eva Frantová sa v novej časti podcastu Index rozprávala so spoluzakladateľkou spoločnosti Everifin Janou Malečkovou.

Prehľad správ

Vláda Roberta Fica schválila balík opatrení na šetrenie vo verejných financiách. Ráta v ňom so zrušením jedného dňa pracovného pokoja, vyššími daňami za alkohol aj cigarety, novou minimálnou daňou aj vyššími zdravotnými odvodmi. Navyše, sporitelia v II. dôchodkovom pilieri si budú po novom sporiť menej na súkromných účtoch a viac budú posielať do štátnej Sociálnej poisťovne. Štátnemu rozpočtu majú tieto zmeny priniesť 800 miliónov eur, celým verejným financiám 1,5 miliardy. Viac o zmenách, ktoré čakajú druhý pilier, sa dočítate v texte Jozefa Tvardzíka.

Domácnostiam a vybraným zraniteľným odberateľom sa ceny energií budúci rok nezmenia. Distribučné poplatky sa zastropujú na úrovni roka 2023 aj pre podnikateľský sektor. V štátnom rozpočte bude na tieto opatrenia vyčlenená suma 1,25 miliardy eur. V stredu o tom informovali predseda Národnej rady Peter Pellegrini a ministerka hospodárstva Denisa Saková.

SkryťVypnúť reklamu

Andrej Juris už nie je predsedom Úradu pre reguláciu sieťových odvetví. Z funkcie ho odvolal vládny kabinet na návrh ministerstva hospodárstva. Dôvodom jeho odvolania bol podľa ministerstva fakt, že predseda regulačného úradu nekonal minimálne v dvoch prípadoch nezávisle, nestranne a transparentne.

Poslanci vyzvali bývalého ministra hospodárstva Richarda Sulíka, aby nahradil škodu, ktorú v súvislosti so slovenskou účasťou na svetovej výstave Expo Dubaj 2020 konštatoval Najvyšší kontrolný úrad. Vyplýva to z uznesenia, ktoré na záver mimoriadnej schôdze parlamentu k tejto téme odhlasovali poslanci. Sulík má podľa neho zaplatiť ministerstvu hospodárstva sumu 634 500 eur, z toho 164 200 eur ako umožnenie bezdôvodného obohatenia.

Zasadnutie ministrov dopravy Európskej únie neponúklo žiadnu odpoveď slovenským či poľským kamionistom blokujúcich svojich lacnejších ukrajinských kolegov na hraničných prechodoch. Uviedol to minister dopravy Jozef Ráž. Minister skonštatoval, že viaceré členské krajiny podporujú iniciatívu Poľska, Slovenska a Maďarska sprísniť podmienky pre ukrajinských vodičov kamiónov. Ďalšie krajiny a tiež Európska komisia však upozorňujú na solidaritu a pripomínajú, že po vstupe do Únie v tejto pozícii boli aj naše krajiny.

Hudobný gigant Spotify oznámil, že v rámci zníženia nákladov prepustí približne 1500 zamestnancov, čo predstavuje zhruba 17 percent jeho pracovnej sily. Ide už o tretie kolo prepúšťania v tomto roku po tom, ako v januári spoločnosť zrušila 600 a v júni ďalších 200 pracovných miest najmä v divízii podcastov.

SkryťVypnúť reklamu

Podcasty denníka SME

Všetky podcasty denníka SME si môžete vypočuť na jednom mieste na podcasty.sme.sk.

Pravidelné podcasty:

Minisérie:

Sportnet.sk podcasty: 

Partnerské podcasty:

Archív:

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte na podcasty.inzercia@sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

SkryťVypnúť reklamu
Čo je to podcast?

Podcast je zvukový záznam na internete, ktorý si môžete vypočuť alebo nechať stiahnuť na svoj smartfón, prípadne na iné zariadenie - princípom je neskoršie počúvanie. Podcasty často fungujú ako pravidelné relácie, ktoré vychádzajú denne alebo raz za týždeň či mesiac.

Počúvanosť všetkých podcastov SME.sk (graf) >>

Podcastové novinky a štatistiky podcastov SME >>

Podcasty denníka SME

Pravidelné podcasty:

Minisérie:

Sportnet.sk podcasty: 

Partnerské podcasty:

Archív:

Máte záujem o spot v podcastoch?

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte nám na podcasty.inzercia@sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

Čo získate inzerciou v podcastoch >>

Podcastový klub na Facebooku
Podcastový klub na Facebooku

Diskutuje o podcastoch s ich tvorcami a ostatnými poslucháčmi vo facebookej skupine >>

Prenájom podcastového štúdia
Prenájom podcastového štúdia

Ponúkame prenájom podcastového štúdia na audio nahrávanie. Pri nahrávaní bude k dispozícii zvukový technik, ktorý podľa dohody môže audio nahrávku upraviť alebo postrihať. Viac info >>

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ak nebude v colnej vojne ochota, treba byť tvrdý, hovorí analytik Nemky.


a 2 ďalší
Dobré ráno.

Viera v dezinformácie je komplexný problém.


a 1 ďalší 5
Podcast Ľudskosť s Barborou Marekovou.

Ľudia často nekonajú, lebo nevedia, ako na to.


a 1 ďalší

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 2 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu