SME

Klik: Twitter sa konečne dá nahradiť sieťou aj od iného sociopata

Komentovaný prehľad technologických správ.

Načítavam... Klik 295: Twitter sa konečne dá nahradiť sieťou od iného sociopata
Počúvajte v apke SME alebo cez Toldo, Apple, Spotify a RSS.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Užitočné odkazy

BONUS: Ondrejov playlist neobhratých kolied (ešte nedoladený)

OZNAM: Podcast Klik si dáva vianočnú pauzu a 23. decembra nový diel nevyjde.


Prečo odísť z Twitteru

Je čas vážne uvažovať o odchode zo sociálnej siete X, známejšej ako Twitter.

Pod vedením Elona Muska sa na sieti obnovujú účty pravicových extrémistov. Musk za posledný týždeň trávil na X čas v spoločnom verejnom streame s odsúdeným konšpirátorom Alexom Jonesom a Andrewom Tateom, najznámejším internetovým mizogýnom, ktorý v Rumunsku čelí obvineniam zo znásilnenia, obchodovania s ľuďmi a zo založenia zločineckej skupiny na sexuálne zneužívanie žien.

SkryťVypnúť reklamu

Musk tiež rozoberá posledný zvyšky moderátorského procesu, ktoré na X ešte ostali, keď napadol službu Community Notes, ktorá na sieti slúži ako posledný záchvev overovania faktov. Muskovi sa nepáčilo, že sa príspevok objavil pri konverzácii, v ktorej obhajoval proruského trolla, ktorého zatkli na Ukrajine.

Sociálna sieť pravdepodobne v tomto roku stratí viac ako miliardu na reklamných tržbách a zdá sa, že radikalizácia používateľskej základne (alebo poskytovanie väčšieho priestoru už radikalizovanej časti populácie) je najpravdepodobnejšie smerovanie X a aj Elona Muska.

Zároveň je od tohto týždňa v Európe dostupný klon Twitteru od spoločnosti Meta. Mark Zuckerberg isto rád privíta digitálnych utečencov z Twitteru do svojej podoby globálnej komunikačnej siete.

SkryťVypnúť reklamu

Príklady Facebooku a Instagramu naznačujú, že táto sa sa časom nezvrhne na extrémne pravicovú dystopiu. No kým Twitter mal za cieľ byť trhom myšlienok, siete Mety majú za cieľ byť len trhom bez ohľadu na dopad na používateľov či spoločnosť.

Kapitalizmus neskorších dní funguje dobre, môžeme si vyberať službu od dvoch rôznych sociopatov.

Instagram Threads je prvým pokusom Meta postaviť otvorenú sociálnu sieť, a už je dostupná aj v EÚ

Meta spustila svoju platformu Threads už aj v Európskej únii. Aplikácia Threads pod hlavičkou siete Instagram bola uvedená do sveta ešte v júli ako konkurencia pre Twitter.

Threads nebola pre prísne pravidlá týkajúce sa veľkých technologických spoločností a ochrany dát doteraz dostupná v Únii.

Threads v prvom týždni od uvedenia získala viac ako 100 miliónov používateľov.

SkryťVypnúť reklamu

Uvedenie na európsky trh bolo spojené s oznamom o spustení podpory pre otvorený protokol ActivityPub, čo znamená, že používateľ bude môcť vziať svoju sieť kontaktov aj mimo Threads, alebo naopak priniesť si kontakty z inej siete ako napríklad Mastodon. Funkcia je aktuálne dostupná len pre vybraných používateľov a prebieha test.

Na Threads aktívne publikuje už aj @denniksme a nájdete tam aj moderátorov podcastu Klik @davidtvrdon a @ondroped.

Google prevádzkuje nelegálny monopol, rozhodol súd

Načítavam video...

Podmienky, za ktorých Google prevádzkuje svoj obchod s aplikáciami na telefónoch s operačným systémom Android, porušujú protimonopolné pravidlá. Rozhodol o tom súd v spore firiem Epic a Google.

Epic sa s Google súdi, lebo chcel do vlastnej hry Fortnite zabudovať vlastný obchod na predaj digitálnych predmetov. Podmienky používania aplikácií v obchode Google ale vyžadujú, aby všetky transakcie išli cez obchod Google, kde by Epic musel platiť Google podiel z každého predaja.

SkryťVypnúť reklamu

Podobný spor mal Epic aj s Apple, no v tom prípade sa súd postavil na stranu Apple. Pri spore s Google zavážil pravdepodobne najmä fakt, že sa podarilo ukázať, ako Google systematicky dohaduje špecifické podmienky pre veľkých hráčov, napríklad veľkých vydavateľov hier či výrobcov telefónov. Tie existujú na to, aby sa podarilo udržať systém pod jednou strechou.

O tom, ako bude vyzerať kompenzácia pre Epic, rozhodne súd v januári.

Smart okuliare Ray-Ban od Meta získali podporu pre umelú inteligenciu a vidíme prvé zariadenie s reálnou rozšírenou realitou

Načítavam video...

Meta pred pár mesiacmi uviedla druhú generáciu smart okuliarov v spolupráci so spoločnosťou Ray-Ban. Pred pár dňami dostali okuliare podporu pre umelú inteligenciu ovládanú hlasom aj funkciu vyhľadávania cez Bing.

SkryťVypnúť reklamu

Krátke demo uverejnil Mark Zuckerberg na svojom Instagrame.

Okuliare dokážu prostredníctvom kamery posunúť umelej inteligencii na zariadení informáciu prostredníctvom fotky a tá vie rozpoznať a reagovať.

Zuckerberg sa napríklad pýta, aké nohavice sa hodia k jeho košeli, ktorú drží v rukách. Počuť cvaknutie, okuliare urobia fotku, a o pár sekúnd príde odpoveď s odporúčaním.

Týmto spôsobom vedia používatelia prekladať aj text alebo si nechať poradiť viac informácií o predmetoch, na ktoré sa pozerajú.

1,26 milióna ľudí na Slovensku už využilo umelú inteligenciu a väčšina z nej nemá obavy

Dáta poskytla agentúra Wavemaker z exkluzivneho prieskumu oddelenia Data and Analytics GroupM. (zdroj: Wavemaker)Dáta poskytla agentúra Wavemaker z exkluzivneho prieskumu oddelenia Data and Analytics GroupM. (zdroj: Wavemaker)

Podcast Klik v spolupráci s agentúrou Wavemaker pripravil rozsiahly reprezentatívny prieskum aj o využívaní umelej inteligencie. Budeme ho postupne uverejňovať v nasledujúcich epizódach.

SkryťVypnúť reklamu

Výsledky prieskumu ukazujú, že nie všetci ľudia na Slovensku vnímajú príchod nástrojov generatívnej umelej inteligencie – 26 percent respondentov uviedlo, že nevedia, čo AI je.

Napriek tomu, mnohí Slováci už umelú inteligenciu aktívne využívajú. Prieskum ukázal, že 15 percent respondentov ju už viackrát použilo, 19 percent vyskúšalo raz alebo dvakrát a 40 percent síce ešte nevyskúšalo, ale už o nej aspoň počuli.

Viac ako polovica používateľov, ktorí AI použili viackrát, je vo veku 15 až 25 rokov, 21 percent vo veku 26 až 35 rokov a 18 percent vo veku 36 až 45 rokov.

ChatGPT je aj na Slovensku najznámejší a najpoužívanejší nástroj umelej inteligencie, nasledujú konkurenčné četboty od Google (Bard) a Microsoftu (Copilot, predtým Bing Chat).

Najviac používame umelú inteligenciu na hľadanie informácií, ďalej na zábavu a tretina aktívnych používateľov aj na prácu.

SkryťVypnúť reklamu

Asi najzaujímavejším zistením je však fakt, že respondenti si uvedomujú, že AI ohrozí pracovné miesta, ale napriek tomu z nej nemajú strach.

Takáto kombinácia odpovedí by sa dala interpretovať aj spôsobom, že ľudia považujú svoju prácu za nie ľahko nahraditeľnú, ale uznávajú, že iní o prácu prídu.

Ľudia sú tiež viac naklonení zavedeniu regulácie pre umelú inteligenciu.

Všetky grafy z časti prieskumu 'Slováci a generatívna umelá inteligencia: Strach alebo príležitosť?' nájdete na blogu agentúry Wavemaker.

Správičky

Vydavateľstvo Axel Springer sa dohodlo na spolupráci s firmou OpenAI , ktorej četbot ChatGPT bude poskytovať zhrnutie obsahu mediálnych značiek nemeckej skupiny. ChatGPT bude pri zadaní otázky poskytovať používateľom zhrnutie relevantných spravodajských článkov mediálnych titulov zo skupiny Axel Springer vrátane značiek Politico, Business Insider, Bild či Die Welt. (Denník N)

SkryťVypnúť reklamu

Aplikácia Google Podcasty končí, nájdite si náhradu na počúvanie podcastov. Aplikácia z neuvedených dôvodov napríklad prestala už zobrazovať podcasty denníka SME a dlhodobo má problémy so zverejňovaním nových epizód. Pripravili sme zoznam odporúčaných aplikácií. (SME Podcasty)

Podcasty Vražedné psyché, Dobré ráno a Kriminálne spisy boli najpočúvanejšími na Spotify v 2023. Klik v top rebríčku nehľadajte, ale aj bez toho sme radi, že nás počúvate a čítate. (SME Podcasty)

Sedem tipov, ako sa starať o mozog a mať zdravší a šťastnejší život. (SME Tech)

Vyberáme technologické darčeky pre náročných. Robotický vysávač, prenosná herná konzola, alebo štýlové fitnes hodinky pre dámy. (SME Tech)

Tipy a triky: Vyberáme slúchadlá na každú príležitosť. Nielen na počúvanie vianočných kolied. (SME Tech)

SkryťVypnúť reklamu

Štyri veci, ktorými na Vianoce potešíte hráča. Vybrali sme niekoľko zaujímavých produktov určených skôr pre náročnejších hráčov. (SME Tech)

Oprava: Predchádzajúca verzia článku nesprávne tvrdila, že Andres Tate bol odsúdený za kupliarstvo. Ospravedlňujeme sa za chybu.

SkryťVypnúť reklamu
Čo je to podcast?

Podcast je zvukový záznam na internete, ktorý si môžete vypočuť alebo nechať stiahnuť na svoj smartfón, prípadne na iné zariadenie - princípom je neskoršie počúvanie. Podcasty často fungujú ako pravidelné relácie, ktoré vychádzajú denne alebo raz za týždeň či mesiac.

Počúvanosť všetkých podcastov SME.sk (graf) >>

Podcastové novinky a štatistiky podcastov SME >>

Podcasty denníka SME

Pravidelné podcasty:

Minisérie:

Sportnet.sk podcasty: 

Partnerské podcasty:

Archív:

Máte záujem o spot v podcastoch?

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte nám na podcasty.inzercia@sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

Čo získate inzerciou v podcastoch >>

Podcastový klub na Facebooku
Podcastový klub na Facebooku

Diskutuje o podcastoch s ich tvorcami a ostatnými poslucháčmi vo facebookej skupine >>

Prenájom podcastového štúdia
Prenájom podcastového štúdia

Ponúkame prenájom podcastového štúdia na audio nahrávanie. Pri nahrávaní bude k dispozícii zvukový technik, ktorý podľa dohody môže audio nahrávku upraviť alebo postrihať. Viac info >>

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ak nebude v colnej vojne ochota, treba byť tvrdý, hovorí analytik Nemky.


a 2 ďalší
Dobré ráno.

Viera v dezinformácie je komplexný problém.


a 1 ďalší 5
Podcast Ľudskosť s Barborou Marekovou.

Ľudia často nekonajú, lebo nevedia, ako na to.


a 1 ďalší

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 2 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu