Užitočné odkazy
>> Využite veľkú zľavu na predplatné SME a podporte Klik <<
- Klik newsletter (prihláste sa, ak ešte neodoberáte)
- Discord server (diskutujte s ostatnými poslucháčmi)
- Podporte podcasty SME predplatným a počúvajte bez reklamy
Novinky z CES 2024
Najväčšia technologický výstava roka po dlhých rokoch nebola nudná. Na CES sa tradične vystavujú nové generácie televízorov, laptopov a zariadení pre inteligentnú domácnosť.
Posledné roky sme ale videli prevažne drobné technické vylepšenia v kvalite zobrazovania či výpočtovej kapacite, alebo úplne nepraktické koncepty či demo verzie produktov, o ktorých bolo jasné, že nikdy neprejdú do výroby pre bežného spotrebiteľa.
Tento rok však firmy po dlhej dobe ukázali, že majú opäť chuť vymýšľať zmysluplné inovácie, ktoré vybočujú z mechanického zlepšovania špecifikácií.
Pozrite si prehľad noviniek z CES 2024.
Priehľadné televízory a užitočné nové funkcie
LG aj Samsung ukázali technológiu priehľadných obrazoviek, ktoré na prvý pohľad vyzerajú ako bežné sklo. Obraz sa objaví až keď pustite televízor. LG začne jeden priehľadný model predávať už tento rok.
Priehľadné zobrazovacie jednotky majú dve veľké výhody. Prvá je, že vyzerajú ako zo sci-fi filmu. Druhou je to, že otvárajú nové možnosti pre premiešavaní digitálneho a skutočného obsahu či už v domácnosti alebo vo verejnom priestore.
Výrobcovia televízorov si zároveň uvedomili, že televízory by sa mali dať využiť ako praktické rozšírenie smart domácnosti za málo využívaných aplikácií a streamovacích služieb.
LG aj Samsung začínajú do televízorov inštalovať smart huby a používateľské rozhranie na ovládanie iných inteligentných zariadení v domácnosti.
Konečne inovácia v laptopoch
Posledné desaťročie sa výrobcovia pretekali v tom, komu sa podarí vyrobiť najtenší laptop na svete, čo síce znelo pekne, ale pre bežného spotrebiteľa je rozdiel zopár milimetrov v podstate nerozoznateľný.
Lenovo ale pred rokom ukázalo koncept laptopu, ktorý mal namiesto klávesnice druhú obrazovku a predával sa s fyzickou klávesnicou, ktorá sa dala k zariadeniu ľahko pripojiť. V kompaktnom balení vznikol užitočný pracovný nástroj, no bol pomerne drahý a museli ste ho prenášať s obalom a ďalšími extra kusmi.
Asus tento rok vytvoril podobný koncept, no odnímateľná klávesnica je pekne dizajnovo začlenená so spodnou stranou laptopu a polohovanie zariadenia rieši vstavaný pánt na spodnej strane laptopu.
Výsledkom je zariadenie, ktoré na prvý pohľad vyzerá aj sa správa ako bežný laptop, no dokáže sa ľahko premeniť na oveľa užitočnejší nástroj.
Je o pár milimetrov hrubšie ako bežná konkurencia, ale recenzenti univerzálne hovoria, že vymeniť pár milimetrov hrúbky za druhú obrazovku je najlepší dizajnový obchod, aký laptopy spravili za posledné roky.
Umelá inteligencia má prvú hračku
Najdiskutovanejšie oznámenie CES bolo zariadenie Rabbit R1. Malá dotyková obrazovka s fotoaparátom napojená na vlastný model umelej inteligencie sa začína predávať za 199 dolárov. Tvorcovia sľubujú, že ich umelá inteligencia dokáže za vás ovládať takmer akúkoľvek aplikáciu, ktorú používate na telefóne či na webe.
Výrobcovia natrénovali umelú inteligenciu na ukážkach správania sa bežných používateľov. Inak povedané, model sa mal naučiť, aké prvky bežne spúšťajú akú akciu a mal by vedieť pochopiť bežnou rečou zadaný povel a "vyklikať" ho za vás v jednej z aplikácií, ktorú bežne používate.
Môžete tak krabičke povedať, že by ste si chceli objednať rezeň so šalátom a mala by nájsť donáškovú službu a dokončiť objednávku.
Za povšimnutie stojí niekoľko dôležitých detailov.
- Model takmer určite nemôže bežať celý na malej krabičke a v praxi len odosiela povely službe, ktorá umelú inteligenciu prevádzkuje niekde v cloude. Otázka je, prečo vlastne potrebujete druhé zariadenie a nemôžete povely zadávať cez aplikáciu v telefóne.
- Fakt, že potrebujete umelú inteligenciu na to, aby vykonávala úkony rovnako ako používatelia podáva smutné svedectvo o stave technologického biznisu. Hlasoví asistenti aj všetky veľké technologické platformy majú už roky schopnosť automatizovať procesy priamo cez vývojárske rozhrania. Inak povedané, nie je technologický dôvod aby vaša appka neposkytla už existujúcemu hlasovému asistentovi cez API prístup k možnosti objednať vám rezeň. Technicky riešenie nie je komplikované. No jednotlivé služby si chránia priamy vzťah so zákazníkom, lebo majú obavu z toho, že im zákaznícku bázu vyrabuje iný veľký hráč. Umelá inteligencia je len veľmi drahý a výpočtovo neefektívny spôsob, ako vliezť do akéhokoľvek cudzieho kurníka. Za predpokladu, že bude fungovať ako vývojári sľubujú.
Po desaťročiach sa podarilo poraziť Tetris
Ľudia po desaťročiach snahy dokázali poraziť Tetris. Klasickú verziu počítačovej hry Tetris pre hernú konzolu NES roky považovali za nezdolateľnú.
Hra bola totiž naprogramovaná tak, aby zrýchľovala tempo hrania až po moment, v ktorom sa nedala zvládať. Hráči však našli nové techniky ovládania a v posledných rokoch sa sa im prekonať úrovne, ktoré dizajnéri hry považovali za nezdolateľné.
Hra ale naďalej fungovala, no jej kód už nepracoval správne a začal meniť farby hracej plochy tak, že boli často úplne nečitateľné. Komunita ale nakoniec zmapovala a prekonala aj tieto mimoriadne ťažké úrovne hry, ktoré žiaden človek nemal dosiahnuť.
Teraz sa trinásťročnému Willisovi Gibsonovi podarilo hru hrať tak dlho, až kód dotlačil k zlomovému bodu, za ktorým prestal fungovať. Je tak pravdepodobne prvým človekom, ktorý "porazil" Tetris.
Pozrite si skvelé video, ktoré celý proces vysvetľuje
Ak vás baví čítať tento newsletter, skúste aj ďalšie
📲 FWIW by David Tvrdon: Týždenný newsletter písaný po anglicky o technologických novinkách, médiách a informáciách ohľadom podcastov. Odoberať >
🎮 Herný update: Newsletter o hrách a ľuďoch, ktorí ich tvoria. Každú stredu ho píšu Martin Juruš a Ondrej Podstupka. Odoberať >
☀️ Ranný brífing SME, denný prehľad správ. Odoberať >
Správičky
Končí aplikácia Artifact. Agreagátor správ, ktorý pred rokom predstavili spoluzakladatelia Instagramu, skončí na konci februára. Tvorcovia napísali, že používateľská báza nie je dostatočne veľká a moderovanie obsahu v aplikácii vyžadovalo veľa úsilia. (Medium.com)
Kryptosvet sa dočkal a bitcoin mieri na Wall Street. Americká Komisia pre cenné papiere a burzy (SEC) schválila vznik prvých burzovo obchodovaných fondov (ETF), ktoré budú kopírovať vývoj ceny najrozšírenejšej kryptomeny. (SME Index)
Už 23 miliónov používateľov si predpláca Netflix s reklamami. Ide o približne 9 percent všetkých predplatiteľov. (Variety)
Netflix tiež zvažuje, že svoje hry začne monetizovať klasickými spôsobmi - reklamou a nákupmi v hrách. (Netflix)
Apple začne svoje zariadenie Vision Pro pre zmiešanú realitu predávať od druhého februára za 3499 dolárov, a len pre americký trh. (Živé.sk)
Jeden z najväčších nezávislých technologických newslettrov na Substacku sa rozhodol platformu verejne opustiť. Novinár Casey Newton uviedol ako hlavný dôvod znepokojivý prístup zakladateľov Substacku ku krajne pravicovým tvorcom, ktorým platforma umožňuje rásť svoje publikum a šíriť nenávistné prejavy. Newton prechádza na platformu Ghost. Z rovnakého dôvodu pred pár týždňami Substack opustil aj newsletter Tento týždeň. (Platformer)