SME

Klik: Prečo musel umrieť TikTok pre písmenká

Komentovaný prehľad technologických správ.

Načítavam... Klik 299: Prečo musel umrieť TikTok pre písmenká
Počúvajte v apke SME alebo cez Toldo, Apple, Spotify a RSS.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Užitočné odkazy


Prečo končí aplikácia Artifact od zakladateľov Instagramu, ktorú nazývali TikTokom pre text

Keď vo februári 2023 zakladatelia Instagram, Kevin Systrom a Mike Krieger, po mesiacoch beta testovania spustili Artifact verejne, v jednom z prvých rozhovorov pre médiá sa vyjadrili, že vychádzajú z myšlienky, že každý rád číta.

SkryťVypnúť reklamu

Nechceli sa pretekať s TikTokom a ostatnými sociálnymi sieťami, ktoré do popredia tlačia videá. Preto vytvorili "TikTok pre text".

Artifact začal ako agregátor správ. Aplikácia sľubovala, že pravidelným používaním sa bude učiť preferencie používateľa a zlepšovať ponúkaný obsah.

Reakcie boli veľmi pozitívne a Artifact sa koncom roka 2023 dostal do viacerých technologických rebríčkov ako top aplikácia roka. O niekoľko týždňov neskôr však Systrom s Kriegerom oznámili, že presne do roka od spustenia aplikácia skončí.

Ako hlavný dôvod uviedli, že nedosiahli kritickú masu používateľov. Rast aplikácie sa spomalil a pravdepodobne nedosiahol predpokladané čísla.

Podľa odhadov mal Artifact okolo pol milióna stiahnutí, no najbližšia konkurencia v podobe agregátora správ SmartNews mala za ten čas približne dva milióny.

SkryťVypnúť reklamu

Jedným z vysvetlení náhleho konca môže byť skúsenosť tvorcov. Obaja zažili neuveriteľný úspech s Instagramom a presne vedia, ako vyzerá momentum a kam vedie. Artifact to podľa všetkého nemal.

Avšak Systrom s Kriegerom sľubujú, že s experimentovaním neskončili, dajú si oddych a nápadov na ďalšie projekty majú dostatok.

Samsung predstavil nové smartfóny plné umelej inteligencie (od Googlu)

Načítavam video...

Podrobne o nových telefónoch línie S24 napísal náš kolega Matúš Paculík vo svojom článku.

Ako uvádza, dizajnom sa na prvý pohľad veľmi nelíšia od generácie S23, sú opäť extrémne výkonné, robia skvelé fotografie, no tú hlavnú rolu tento rok hrá umelá inteligencia. A nie je to len marketingový prívlastok.

S24 neponúkajú revolúciu v tom, aké nové, predtým nevidené, funkcionality prinášajú. Naopak. Ide o evolúciu, ktorej výsledkom je pomerne prirodzená integrácia AI funkcionalít do množstva bežne používaných aplikácií.

SkryťVypnúť reklamu

Predtým ale treba povedať, že ide o neotestované prísľuby a vieme, že aktuálne jazykové modely generatívnej umelej inteligencie majú svoje chyby, mýlia sa a vymýšľajú si.

Čiže s hodnotením si treba počkať. Avšak na prvý pohľad ide o užitočné integrovanie umelej inteligencie.

Medzi najzaujímejšie AI funkcie patrí napríklad asistent telefonovania, ktorý dokáže takmer v reálnom čase prekladať druhú stranu, ak hovorí iným jazykom. Vstavaný AI prekladač vie buď hlasovo interpretovať do iného jazyka alebo ponúka prepis.

V správach môže umelá inteligencia pomôcť tiež s prekladom, alebo v prípade skupinových četov aj pripraví zhrnutie, ak ste konverzáciu nesledovali od začiatku.

Funkcia Note Assist dokáže "upratovať" vaše poznámky. Znamená to formátovanie obyčajného textu pridaním odrážok alebo zvýraznení.

SkryťVypnúť reklamu

A najväčšiu pozornosť si získala funkcia Circle to Search, ktorú Google predstavil v rovnakom čase a získajú ju aj najnovšie Pixel telefóny. Používateľ vie vyvolať vyhľadávanie stlačením a podržaním prsta na displeji a zakrúžkovaním nejakého objektu, o ktorom si chce zistiť viac informácií.

Samsung si od Googlu požičal aj funkciu Magic Eraser, vďaka ktorej môžu používatelia podobne ako pri Pixel telefónoch upravovať fotografie posúvaním a prispôsobovaním objektov na snímke.

Juhokórejská spoločnosť na záver predstavenia ukázala aj chystaný produkt Galaxy Ring, ktorý má byť monitorovacím zariadením v podobe prsteňa, ale viac k tomu nezaznelo.

Mediálne a technologické trendy na 2024 od Inštitútu Reuters

Inštitút Reuters sa každý rok pýta stoviek mediálnych manažérov, čo plánujú na ďalší rok a už niekoľko rokov výsledky vychádzajú ako súčasť štúdie, ktorá prináša trendy v médiách, žurnalistike a technológiách.

SkryťVypnúť reklamu

Ak ide o najdôležitejší zdroj príjmu aj v 2024, podobne ako minulý rok sa väčšina vydavateľov zhoduje v tom, že to bude digitálne predplatné. Zároveň však priznávajú, že rast spomalil a niektorí dokonca očakávajú aj prepady.

V prípade obsahových formátov chce väčšina investovať viac do videa a predovšetkým vertikálneho videa s cieľom osloviť mladšie publikum.

Pri sociálnych médiách sa spomína najmä WhatsApp, vďaka novinke kanálov, a TikTok. Facebook a X (Twitter) pre stále klesajúci podiel návštevnosti strácajú na význame pre viacerých.

Veľkou témou bude v 2024 umelá inteligencia a jej integrácia do procesov v médiách. Kým minulý rok bol najmä o testovaní, tento rok sa chcú zamerať na praktické využitie a pomoc pri tvorbe, kontrole, odporúčaní alebo doručovaní obsahu publiku.

SkryťVypnúť reklamu

Správičky

Nacisti aj komunisti jej vzali rodinu, aj tak sa stala legendou robotiky. Počítačová veda znovu objavuje prácu Ruženy Bajcsy. (SME Tech)

Meta prešla reštrukturalizáciou tímov umelej inteligencie. Mark Zuckerberg otvorene hovorí, že chce vytvoriť všeobecnú umelú inteligenciu. (The Verge)

Profil zakladateľa Pokecu Milana Dubeca. (SME Index)

SkryťVypnúť reklamu
Čo je to podcast?

Podcast je zvukový záznam na internete, ktorý si môžete vypočuť alebo nechať stiahnuť na svoj smartfón, prípadne na iné zariadenie - princípom je neskoršie počúvanie. Podcasty často fungujú ako pravidelné relácie, ktoré vychádzajú denne alebo raz za týždeň či mesiac.

Počúvanosť všetkých podcastov SME.sk (graf) >>

Podcastové novinky a štatistiky podcastov SME >>

Podcasty denníka SME

Pravidelné podcasty:

Minisérie:

Sportnet.sk podcasty: 

Partnerské podcasty:

Archív:

Máte záujem o spot v podcastoch?

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte nám na podcasty.inzercia@sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

Čo získate inzerciou v podcastoch >>

Podcastový klub na Facebooku
Podcastový klub na Facebooku

Diskutuje o podcastoch s ich tvorcami a ostatnými poslucháčmi vo facebookej skupine >>

Prenájom podcastového štúdia
Prenájom podcastového štúdia

Ponúkame prenájom podcastového štúdia na audio nahrávanie. Pri nahrávaní bude k dispozícii zvukový technik, ktorý podľa dohody môže audio nahrávku upraviť alebo postrihať. Viac info >>

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu