Vedeli ste, že na Slovensku existuje už 3000 podcastov? Celkom dosť, však?
Databáza skpodcasty.sk ukazuje, že za minulý rok ich pribudlo 305, čo je síce za predchádzajúce štyri roky najmenej, no stále veľa na to, aká sme malá krajina.
Prirodzene, najviac sa podcasty na Slovensku rozrástli počas roka 2020, keď sme zažívali prvú a druhú vlnu pandémie koronavírusu. Zostali sme doma a začali experimentovať s novými vecami.
Od podcastov nahrávaných v skrini na mobilný mikrofón sme sa však dostali na úplne inú úroveň. Nielen čo sa týka zvukovej kvality, ale sprevádzajú ich aj videá, automatické prepisy, fanúšikovské predplatiteľské modely, podpora na sociálnych sieťach či eventy spojené s obľúbenými podcastmi.
Je vzrušujúce pozerať sa na to, ako sa podcastová scéna na Slovensku vyvíja a sama som zvedavá, čo nám rok 2024 prinesie.
Verím, že aj vy (či už z pozície tvorcov alebo poslucháčov) budete jeho súčasťou.
Vitajte pri šiestom vydaní newslettra Podcastové novinky. Aj tento raz som ho pre vás pripravila ja - Jana Maťková, vedúca podcastového a video oddelenia denníka SME.
Čo by vašim ušiam nemalo ujsť
Je to neuveriteľné, ale náš podcast Klik vydal 300. epizódu a vo februári bude sláviť šieste narodeniny. Dávid Tvrdoň a Ondrej Podstupka v ňom každú sobotu prinášajú novinky zo sveta technológií, médií, sociálnych sietí a umelej inteligencie.
Publikum si ho pochvaľuje ako jeden z najobľúbenejších podcastov pri upratovaní! Ak ste ho ešte nikdy nepočuli, možno budú pre vás zaujímavé práve epizódy, ktoré sa mierne vymykajú štandardu.
Na prelome rokov moderátori priniesli epizódu, v ktorej vyhodnocujú svoje technologické predpovede z roku 2023 a zároveň predvídajú rôzne udalosti na rok 2024. Napríklad predpokladajú, že umelá inteligencia zasiahne do amerických volieb a že nová sociálna sieť Threads bude na konci 2024 zarábať viac peňazí ako X (Twitter).
A ak ešte nemáte dosť všetkých súhrnov z roku 2023, Dávid a Ondrej pre vás pripravili epizódu, v ktorej odporúčajú knihy, filmy, seriály, ale aj hry, aplikácie a rôzne newslettery.
Slovensko často vnímame v negatívnom kontexte. Sťažujeme sa na politikov, nefungujúce zdravotníctvo, štve nás zastaraný školský systém, byrokracia, korupcia.
No ak sa zamyslíme a zahodíme ten negatívny filter, cez ktorý vnímame súčasnosť, prídeme na to, že si vlastne žijeme veľmi dobre.
V Dobrom ráne sa Zuzana Kovačič Hanzelová rozprávala s expremiérom Ľudovítom Ódorom o tom, prečo je Slovensko úspešný príbeh a na čo by sme mali byť hrdí.
Na čo, naopak, hrdí byť nemôžeme, je spôsob, ako sa štát správa k deťom v reedukačných zariadeniach. Podľa zistení Generálnej prokuratúry žijú v často horších podmienkach ako odsúdení za mrežami.
Prokuratúra v rámci kontroly zistila, že plesne na stenách, bitky od vychovávateliek či bezdôvodné pobyty v izolačke aj na niekoľko dní sú viac pravidlom ako výnimkou.
Ako je možné, že sa takáto situácia doteraz prehliadala a kto je za to zodpovedný? Pýtala som sa komentátorky SME Nataše Holinovej.
Aj politika nám v januári ponúkla viac ako dosť tém, ktorým sme sa venovali. Popri novele Trestného zákona to boli aj viaceré kauzy spájané so stranou a kandidátmi SNS.
Ak ste nepočuli, odporúčam vypočuť si epizódu o nehode Andreja Danka, pri ktorej zrazil semafor, diel o ministerke kultúry Šimkovičovej, proti ktorej podpísalo petíciu takmer 190-tisíc ľudí, a bizarný príbeh o novom splnomocnencovi vlády Petrovi Kotlárovi, ktorý má preveriť manažment covidovej pandémie, no sám je antivaxerom.
Ak už nemáte na seriózne správy nervy, vždy je tu Piatoček, ktorý vám aktuálne témy naservíruje v ľahšie stráviteľnom satirickom obale. Tvorcovia výborne spracovali práve Dankovu nehodu a Šimkovičovej vyčíňanie.
Úplne z iného súdka je tip na epizódu podcastu Ľudskosť, v ktorej sa Barbora Mareková rozpráva s Lenkou Pavukovou Rušarovou a Štefanom Vankom o tom, čo potrebujeme všetci vedieť o sexe v dlhodobom vzťahu.
„Nikto sa nenarodil sexuálne skúsený,“ vraví Vanko v podcaste. „Všetci do toho vrastáme, zrejeme, vyvíjame sa, vytvárame si okolo toho rôzne fantázie. V dlhodobom vzťahu prechádza sex rôznymi fázami a je v poriadku aj to, ak je odsunutý na druhú alebo štvrtú koľaj, lebo sú v živote aj dôležitejšie veci.“
Od smrti Lenina uplynulo presne sto rokov. Jaro Valent sa spolu s politológom Tomášom Zálešákom v podcaste Dejiny pozreli na jeho úlohu pri realizácii socialistickej revolúcie v Rusku a diskutujú aj o tom, prečo komunizmus prepukol práve v Rusku.
Zimné mesiace sú pre mňa symbolom príjemných filmových a seriálových večerov. A ešte viac si ich vychutnávam, ak nájdem dobrú škandinávsku kinematografiu.
Práve tituly z Dánska, Fínska, Švédska či z Nórska sú súčasťou najnovšej epizódy podcastu Vertigo. Juraj s Petrom vybrali svoje najobľúbenejšie snímky, ktoré rozhodne stoja za pozretie.
Ako sa nám darilo v decembri
Satirický podcast Piatoček a filmové Vertigo majú za sebou najlepší mesiac v histórii. Piatoček bude na jar oslavovať štvrté narodeniny, a ak to pôjde takýmto tempom aj ďalej, prekročí 300-tisíc prehratí za mesiac v podcastových aplikáciách. Za december ich mal vyše 283-tisíc.
Najpočúvanejšou epizódou podcastu Piatoček sa stala epizóda Nehanební tragédi (feat. Bedňa), ktorá uviedla nominácie na anticenu Tragéd roka. Vypočulo si ju takmer 60-tisíc ľudí.
Vertigu sa mimoriadne darilo vďaka filmovým a seriálovým súhrnom roku 2023, no populárna bola aj epizóda o bizarných filmoch, ktoré si môžete pustiť na Silvestra. Za december malo Vertigo takmer 67-tisíc vypočutí.
Najpočúvanejšia epizóda Top 10 filmov 2023: Od Vrahov mesiaca kvetov po film o Pinballe či fínskej láske Karaoke blues mala vyše 21-tisíc prehratí.
Pri ostatných podcastoch sme zaznamenali mierne zníženie počúvanosti oproti novembru. Jedným z faktorov sú určite vianočné sviatky, počas ktorých je počúvanosť každoročne nižšia v porovnaní s normálnym pracovným obdobím.
No sú tu aj ďalšie dva nečakané externé faktory.
Aplikácia Google Podcasts v polovici decembra bez udania dôvodu vypla všetky podcasty SME zo svojej platformy. Poslucháči tak v aplikácii nenájdu Dobré ráno, Piatoček, Klik či Vertigo.
Je dlhodobo známe, že životnosť Google Podcasts sa blíži ku koncu. Ešte v septembri minulého roka firma Google oznámila, že aplikácia bude vypnutá pravdepodobne v apríli 2024. Ak ste používateľom tejto appky, odporúčame vám čím skôr prejsť na inú náhradu, ako napríklad Pocket Cast, Spotify či slovenské Toldo.
Nevieme presne zmerať, akú stratu v počúvanosti nám prinieslo vypnutie podcastov SME v Google Podcasts, no pri niektorých z našich podcastov tvorili poslucháči tejto aplikácie približne päť percent z celkového publika.
Druhým nečakaným faktorom je zmena, ktorú zaviedol Apple Podcasts na jeseň 2023. Používateľom, ktorí nepočúvali podcasty pravidelne, skôr sporadicky, začala aplikácia vypínať automatické sťahovanie epizód, čoho dôsledkom je reportovanie nižších čísiel v štatistikách jednotlivých podcastov.
Veľké podcastové produkcie pociťujú v štatistikách pokles, no nikto o tom zatiaľ nechce hovoriť verejne. Jeden z tvorcov podcastov pre portál semafor.com povedal, že vníma pokles stiahnutí až do výšky 40 percent.
Predpokladáme, že kombinácia oboch faktorov sa nepriaznivo dotkla najmä štatistík denného podcastu Dobré ráno – ide o jediný podcast SME, ktorý má väčšinu poslucháčov na Apple Podcasts.
Na druhej strane, vďaka tejto zmene sa dajú štatistiky považovať za dôveryhodnejšie, keďže ukazujú čísla aktívnych poslucháčov.
Aké máme novinky
Počúvate podcast Index? Vyplňte prieskum
Chceme poznať váš názor na podcast Index. Pripravili sme krátky prieskum, v ktorom sa pýtame, ako často Index počúvate, prečo, aké témy vás v ňom zaujímajú najviac a za aký obsah by ste boli ochotní podcast finančne podporiť.
Vyplnenie dotazníka vám zaberie ani nie dve minúty.
Nová technika v podcastovom štúdiu SME
Naše podcastové štúdio si po rokoch zaslúžilo technologický upgrade, a tak sme pristúpili k niekoľkým zmenám. Investovali sme do nového režijného pultu, do predzosilovačov a nových softvérových programov. Výsledkom bude kvalitnejší a profesionálnejší zvuk.
Tento rok by naše štúdio malo prejsť aj kompletnou vizuálnou rekonštrukciou.
Rozhovory ZKH a podcasty naživo
Už dlhšie máme ambíciu s podcastmi a reláciami SME chodiť viac medzi poslucháčov a poslucháčky. Zatiaľ sme sa stretávali najmä v lete na bratislavskom Tyršáku. Zdá sa, že v tomto roku sa nám podarí chodiť „do terénu“ častejšie.
Napríklad v pondelok 29. januára ste mali možnosť zažiť Rozhovory ZKH naživo v bratislavskom klube Kácečko so špeciálnym prokurátorom Danielom Lipšicom a bývalým šéfom NAKA Ľubomírom Daňkom. So Zuzanou Kovačič Hanzelovou diskutovali o novele Trestného zákona.
Keďže sa blížia prezidentské voľby, plánujeme aj diskusie venujúce sa tejto téme a nielen v Bratislave. Presné miesta aj harmonogram diskusií sa ešte dolaďujú, sledujte Instagram alebo Facebook denníka SME, kde sa v správnom čase dozviete viac informácií.
Premýšľame aj nad podcastovými eventmi, ale o nich si povieme viac v najbližších mesiacoch.
Čo sa deje v podcastovom svete
- Aplikácia Apple Podcasts prichádza s automatickým prepisom podcastov. Oficiálne bude dostupný na jar s novou aktualizáciou systému iOS 17.4 pre anglické, španielske, francúzske a nemecké podcasty.
- Z medzinárodných dát, no aj tých slovenských, vychádza, že popularita youtubu medzi poslucháčmi podcastov narastá. Mať svoj podcast na tejto platforme je dnes už nevyhnutné. O to viac potešila správa, že na youtube už môžete napojiť svoj RSS feed. Pri publikácii novej epizódy ju automaticky zverejní aj na svojej stránke.
- Poznáte podcastovú produkciu BBC? Ak nie, začnite tými najlepšími kúskami. BBC zverejnilo rebríček svojich top 10 podcastov minulého roka. Sú medzi nimi spravodajské, vedecké, historické aj true crime podcasty. Špeciálne odporúčam investigatívnu minisériu I’m Not a Monster – The Shamima Begum Story o Britke, ktorá odišla do Sýrie kontrolovanej teroristami z ISIS, no neskôr sa vrátila.
- Ak hľadáte novú aplikáciu na počúvanie podcastov (áno, myslím najmä vás, používatelia Google Podcasts), objavila sa na trhu jedna novinka – aplikácia Fountain. Zdá sa byť oveľa interaktívnejšia ako bežné appky, môžete v nej diskutovať s ostatnými poslucháčmi a priamo finančne podporiť tvorcov pri počúvaní ich podcastu.
Podcastový tip na záver
Prečo ženy žijú dlhšie ako muži? Je život pri mori lepší pre vaše zdravie? A prečo plačeme? Aj na tieto otázky odpovedá podcast Do you really know.
V menej ako štyroch minútach vysvetľuje rôzne zaujímavosti o živote, prírode, vede, ale aj o investovaní či kultúrnych zvyklostiach.
Každý deň publikuje dve epizódy, takže budete bohatší o zaujímavé informácie, na ktoré by vás možno ani nenapadlo sa opýtať.
Ďakujeme, že ste náš newsletter Podcastové novinky prečítali do konca. Ak máte nejaký postreh alebo tip na vylepšenie, napíšte na jana.matkova@sme.sk
Ak vám ešte nechodí e-mailom, prihláste sa zadarmo na odber newslettra Podcastové novinky. Prihlásiť odber>