Užitočné odkazy
- Klik newsletter (prihláste sa, ak ešte neodoberáte)
- Discord server (diskutujte s ostatnými poslucháčmi)
- Podporte podcasty SME predplatným a počúvajte bez reklamy
BONUS: Dávid bol hosťom podcastu Ekonómia ľudskou rečou a hovoril o ekonomike a budúcnosti podcastov.
Prvé recenzie Apple Vision Pro chvália, no nie vo všetkom
Prvá generácia virtuálnych okuliarov od Apple nazvaných Vision Pro je od druhého februára oficiálne v predaji v Spojených štátoch. Znamená to tiež, že vyšli prvé recenzie (odporúčame recenziu technologického youtubera MKBHD vyššie a ďalej video recenzie od denníka Wall Street Journal a magazínu The Verge).
Jedno z najužitočnejších zhrnutí, metarecenziu recenzií, napísal Om Malik na svojom blogu.
Mnohí recenzenti sa vo viacerých bodoch zhodujú - ide o najlepšie technologické riešenie v danej kategórii, spoločnosť nešetrila na materiáloch, ale je vidieť viacero kompromisov, ktoré sú spôsobené úrovňou aktuálnych technológií.
Vision Pro zobrazuje používateľovi okolie vďaka video signálu z kamier s veľmi nízkou latenciou (12 milisekúnd) a používa displeje s vysokým rozlíšením a svietivosťou pre čo najvernejšie zobrazenie skutočnosti.
Využitie Vision Pro je aktuálne vhodné najmä pre produktivitu (väčší pracovný monitor) alebo zábavu vo forme hier či sledovania filmov a seriálov.
Apple otvára iPhone pre nové pravidlá EÚ, ale najmä chce vývojárov odradiť

Spoločnosť Apple minulý týždeň oznámila, ako plánuje zmeniť pravidlá pre vývojárov, ktorí vytvárajú aplikácie pre systém iOS v Európskej únii. Ide o reakciu na zákon o digitálnych trhoch (DMA), ktorý vstúpi do platnosti v marci.
Z pohľadu Apple pôjde o najväčšiu zmenu ekosystému s aplikáciami od uvedenia App Store v roku 2008.
V systéme iOS budú po prvýkrát povolené obchody s aplikáciami tretích strán. Zmeny prídu v marci so systémom iOS 17.4.
Nové pravidlá od Apple ale skrývajú niekoľko podmienok, vďaka ktorým nie je ich používanie také výhodné, ako mohli tvorcovia zákona zamýšľať.
Jeden z najlepších a najpodrobnejších textov vysvetľujúcich kroky Apple napísal technologický bloger John Gruber.
Vývojári aplikácií sa môžu rozhodnúť, že chcú fungovať podľa starých pravidiel. Pre nich sa potom nič nemení. Apple dokonca zvoľnil pravidlá pre cloudové herné aplikácie ako Xbox Cloud Streaming alebo GeForce Now, ktoré budú povolené.
Ak sa rozhodnú využívať nové pravidlá, Apple vyžaduje poplatok nazvaný Core Technology Fee (CTF), ktorý musí vývojár platiť za každú aplikáciu s viac ako milión stiahnutiami v EÚ. Poplatok je v hodnote 0,50 eur za inštaláciu aplikácie na jeden účet ročne a vývojár musí hradiť aj znížené provízie za transakcie.
Ďalším háčikom je fakt, že vývojári nemôžu svoje rozhodnutie zmeniť. Ak sa raz rozhodnú pre jednu z možností, musia pri nej zostať.
Aktuálne prebieha overovanie týchto pravidiel zo strany Európskej komisie.
Šéfovia sociálnych sietí opäť vypovedali pred senátom, vypočúvanie sa nieslo v útočnej atmosfére
Pätica šéfov sociálnych sietí Meta, X, TikTok, Snapchat a Discord bola predvolaná na vypočúvanie pred senátny výbor pre spravodlivosť na tému bezpečnosti detí.
Po dlhom čase išlo o napäté vypočúvanie, počas ktorého sa väčšina senátorov sústredila na šéfov Meta a TikToku. Najmä Mark Zuckerberg bol terčom viacerých útokov zo strany zákonodarcov.
V jednom momente bol pritlačený k tomu, aby sa postavil a ospravedlnil otočený smerom k rodinám obetí, ktoré prišli o život pre svoju aktivitu na sociálnych sieťach.
Vedúci predstavitelia sociálnych sietí odmietli na mieste podporiť viaceré návrhy zákonov.
Technológie mali výborný kvartál
Micorosoft, Google aj Meta svorne ohlásili veľmi priaznivé kvartálne výsledky. Microsoftu a Google (technicky materskej firme Alphabet) sa darilo ďalej nafukovať cloudový biznis. Pomohol hlad po novej kapacite pre IT projekty a vývoj AI funkcionalít v celom sektore.
Cloudový biznis Googlu sa po poklese marží v slabšom predchádzajúcom kvartáli vrátil k rastu ziskovosti pri zrýchlenom raste tržieb.
Na okrajoch portfólia technologických firiem sa ale ukazujú problémy. Googlu sa ani po rokoch snahy nedarí postaviť predplatiteľský biznis, ktorý by priniesol tržby schopné naozaj rozšíriť biznis firmy mimo reklamu. Microsoft zas vidí prepady v biznise so zariadeniami, do ktorého v minulosti investoval pomerne veľa snahy, no v ostatných rokoch portfólio skôr zoštíhľuje.
Otázne tiež je, ako sa podarí naštartovať rast hernej divízie, ktorá po akvizícii Activision-Blizzard už prerástla aj biznis s Windows. Microsoft po fúzii firiem prepustil z divízie bezmála dvetisíc ľudí a ďalších niekoľko kvartálov bude divíziu konsolidovať pod nové vedenie, no bude musieť nájsť spôsob, ako zrýchliť rast.
- Kvartálne výsledky Meta: Spoločnosť ohlásila veľmi dobré výsledky v poslednom kvartáli, vykázala 25-percentný medziročný rast a zdôrazňovala investície do umelej inteligencie. Meta plánuje do viacerých produktov pridať funkcie s umelou inteligenciou v nadchádzajúcich mesiacoch.
- Kvartálne výsledky Apple: Výsledky prekonali odhady týkajúce sa tržieb a zisku. Spoločnosť Apple však vykázala 13-percentný pokles tržieb v Číne, ktorá je jedným z jej najdôležitejších trhov. Darilo sa predaju novej generácie iPhonov, zato predaj iPadov naďalej klesal (Apple nepredstavil novú generáciu minulý rok).
- Kvartálne výsledky Amazon: Amazon tiež prekonal očakávania. Darilo sa predaju (Vianoce a Prime Day), naďalej stúpa cloudový biznis a stále dobrý rast vykazuje reklamný biznis.
Arc vyhľadávanie
Firma The Browser Company postavila nový produkt, ktorý prepája tradičné vyhľadávanie, AI chatbotov a tradičné schopnosti webových prehliadačov.
Nová služba, ktorú nateraz vydali ako samostatnú aplikáciu pre iPhony, dokáže za pár sekúnd vystavať dobrý sumár výsledkov na prakticky akúkoľvek požiadavku.
Aplikácia ju pošle do tradičného vyhľadávača (napríklad do Google či DuckDuckGo) a odkazy na prvé výsledky potom nechá sumarizovať jazykovému modelu umelej inteligencie.
Zo zostručneného prehľadu potom na počkanie postaví webovú stránku. V praxi vám služba vytvorí niečo, čo má najbližšie k článku na Wikipédii, s tým rozdielom, že viete zadať akúkoľvek požiadavku a výsledky máte po pár sekundách. Na rozdiel od odpovedí chatbotov Arc ukazuje aj odkazy na pôvodné informácie, ktoré sumarizoval.
Služba naznačuje, ako bude vyzerať druhá a tretia vlna produktov postavených na veľkých jazykových modeloch. Obchádza ich tradičné slabiny tým, že využíva tradične silné výsledky vyhľadávania a zároveň využíva najužitočnejšiu schopnosť generatívnej umelej inteligencie - sumarizáciu textu.
Arc Search je dostupné pre iOS.
Ak vás baví čítať tento newsletter, skúste aj ďalšie
📲 FWIW by David Tvrdon: Týždenný newsletter písaný po anglicky o technologických novinkách, médiách a informáciách ohľadom podcastov. Odoberať >
🎮 Herný update: Newsletter o hrách a ľuďoch, ktorí ich tvoria. Každú stredu ho píšu Martin Juruš a Ondrej Podstupka. Odoberať >
☀️ Ranný brífing SME, denný prehľad správ. Odoberať >
Správičky
Spotify ohlásilo pokračovanie spolupráce s Joe Roganom. Podľa novej dohody bude podcast dostupný na všetkých platformách a streamovacia spoločnosť si bude s Roganom deliť reklamné tržby. (Bloomberg)
Amazon odvolal ponuku na kúpu výrobcu robotického vysávača iRobot. (Živé.sk)
Google minulý týždeň oficiálne odstránil odkaz na vyrovnávaciu pamäť (cache) z výsledkov vyhľadávania Google. Spoločnosť potvrdila, že v blízkej budúcnosti úplne odstráni funkciu vyrovnávacej pamäte. (Search Engine Land)