Užitočné odkazy
- Klik newsletter (prihláste sa, ak ešte neodoberáte)
- Discord server (diskutujte s ostatnými poslucháčmi)
- Podporte podcasty SME predplatným a počúvajte bez reklamy
🎧 Odporúčanie od Ondreja: Podcast Fall of the Pharaohs
💡 Odporúčanie od Dávida: Sixtol Svietidlo na čítanie za krk (napríklad toto)
Disney kupuje podiel v Epic Games

Disney investuje jeden a pol miliardy dolárov do hernej firmy Epic Games. Epic okrem iného stojí za populárnou akčnou hrou Fortnite, v ktorej súperiaci hráči bojujú o prežite v čoraz menšej aréne.
Hra je bezplatná, no Epic predáva hráčom kozmetické predmety, napríklad aj zo sveta Marvelu či Star Wars.
Fortnite má zároveň najbližšie k predstave virtuálneho sveta, ktorý sa roky pokúša postaviť Mark Zuckerberg vo firme Meta, keďže Epic v hernom prostredí organizuje už aj koncerty a hru cez partnerstvá s veľkými značkami rozširuje o nové svety.
Najnovšie v spolupráci so značkou Lego vydali verziu Fortnite zameranú na budovanie.
Nie je úplne jasné, akú časť firmy si Disney presne kúpilo ani to, aké produkty konkrétne plánujú. Firmy oznámili, že značky Disney využijú v prepojených svetoch, ktoré majú byť napojené na Fortnite.
Ako pokaziť umelú inteligenciu

Nástroj Nightshade, ktorý vydala skupina výskumníkov univerzity v Chicagu, si stiahlo už viac ako štvrť milióna ľudí. Používa sa na to, aby ním umelci "otrávili" svoje obrázky zverejnené v digitálnej podobe na internete.
V praxi nástroj upraví vybrané časti obrázka tak, aby to bežný človek nepostrehol, no robota, ktorý by chcel obrázok použiť na učenie sa zmenené časti popletú.
Ak sa takto otrávený obrázok pokúsi umelá inteligencia použiť pri učení sa, mal by teoreticky pokaziť celú várku obrázkov a poškodiť všetky výstupy, ktoré bude umelá inteligencia vytvárať.
Umelci sa používaním podobných nástrojov chcú chrániť pred neoprávneným využitím svojich diel pri trénovaní generatívnej umelej inteligencie.
Proti divokému používaniu generatívnej umelej inteligencie sa už začínajú stavať aj firmy, ktoré ju najviac šíria. Meta napríklad začína označovať všetky obrázky vytvorené generatívnymi nástrojmi vodoznakom.
Záplava internetu AI generovaným obsahom sa začala

Magazín Wired zverejnil profil srbského DJ-a Nebojša Vujinovića, ktorý postavil svoj biznis na uverejňovaní lacného obsahu a dnes už generovaného umelou inteligenciou na známych stránkach.
Pred niekoľkými rokmi začal odchytávať populárne exspirované domény, má ich už cez 2000, na ktorých uverejňuje s tuctom editorov obsah tvorený umelou inteligenciou.
Stránky zarábajú peniaze cez Google reklamy, sponzorstvá alebo predávanie spätných odkazov. Keďže kedysi išlo o navštevované domény, vie cez ne aj lacným obsahom generovať menšiu či väčšiu návštevnosť.
"Som len obyčajný človek, ktorý v podnikaní používa umelú inteligenciu na vytváranie nekvalitného obsahu na internete, aby si zarobil peniaze," priznal Vujinović bez zaváhania reportérke Wired.
Nedávny výskum ukázal, že aj stránky s AI generovaným obsahom sa dokážu umiestňovať vysoko vo vyhľadávaní.
Google tvrdí, že podniká kroky, aby vedel takýto obsah identifikovať a ukazovať používateľom kvalitné výsledky vyhľadávania.
Efekty vníma aj Vujinović, ktorý priznáva, že návštevnosť jeho webov postupne klesá, no pridáva ďalšie a ďalšie. A s týmto biznisom neplánuje skončiť.
Ak vás baví čítať tento newsletter, skúste aj ďalšie
📲 FWIW by David Tvrdon: Týždenný newsletter písaný po anglicky o technologických novinkách, médiách a informáciách ohľadom podcastov. Odoberať >
🎮 Herný update: Newsletter o hrách a ľuďoch, ktorí ich tvoria. Každú stredu ho píšu Martin Juruš a Ondrej Podstupka. Odoberať >
☀️ Ranný brífing SME, denný prehľad správ. Odoberať >
Správičky
Spotify zaznamenal vo 4. štvrťroku nárast predplatiteľov aj tržieb, ale opäť stratu. Spoločnosť minulý rok prepúšťala, optimalizovala výdavky aj zvýšila ceny. Za 1. štvrťrok 2024 očakáva zisk. Spotify je už druhá najväčšia platforma s audioknihami. (Teraz.sk)
Nintendu klesli medziročne tržby za štvrtý kvartál, ale stúpol zisk . Úspešnosť konzoly Switch stále nespomaľuje a Nintendo navýšilo očakávaný predaj v prvom kvartály na 15,5 miliónov kusov. (Variety)
Google zmenil meno svojej umelej inteligencie a prináša platenú AI službu za 22 eur mesačne. Četbot Bard zmenil názov a bude nazývaný rovnako ako najnovší model umelej inteligencie od spoločnosti - Gemini. (Živé.sk)
Meta na svojich platformách Instagram a Threads nebude proaktívne odporúčať politický obsah z účtov, ktoré používateľ sleduje. (Axios)
Sociálna sieť Bluesky je otvorená pre všetkých. (TechCrunch)
Závislosť detí na obrazovkách je realitou dnešného rodičovstva. Ako k nej pristupovať? (SME Tech)
Orange Podcast roka 2024 opäť ocení najlepšie podcasty na Slovensku. V súťažných kategóriách aj o celkové prvenstvo bude súťažiť viac ako 1300 slovenských. (SME Podcasty)