Prečo u nás verejné projekty vždy meškajú a sú ešte aj drahšie, ako sa plánovalo? Dá sa s tým niečo urobiť?
Dánsky profesor Bent Flyvbjerg ukázal, že áno. Či už ide o diaľnice, električku, národné divadlo, alebo galériu - výsledky sa dajú zlepšiť všade, ak sa naučíme zopár overených princípov.
Kniha profesora Flyvbjerga s názvom How Big Things Get Done (Ako robiť veľké veci dobre) nás môže posunúť vpred, ak pracujeme pre štát, ale aj pre súkromnú firmu, a zlepší naše uvažovanie aj vtedy, ak sledujeme kroky vlády či samosprávy z občianskej pozície. Lekciu si z nej vieme zobrať aj do svojich vlastných životov - napríklad keď prerábame byt alebo píšeme knihu.
V novej epizóde podcastu Ľudskosť sa Barbora Mareková rozpráva s analytikom Útvaru hodnoty za peniaze Martinom Kmeťkom o tom, ako dokážu poznatky z knihy How Big Things Get Done využiť analytici a analytičky vo svojej práci pre štát.
Rozprávajú sa o zlých odhadoch, ktoré urobili oni dvaja v bežnom živote a o tom, ako ich hodnotia spätne po prečítaní knihy.
Preberú príklady vlád, tvorivých ľudí a súkromných firiem z rôznych častí sveta, ktoré sa spomínajú v knihe profesora Flyvbjerga a mohli nás všetkých inšpirovať.
Spomenuté v podcaste:
- How Big Things Get Done (Bent Flyvbjerg a Dan Gardner)
- Superforecasting (Philip E. Tetlock and Dan Gardner)
Hosť odporučil knihy:
- Fooled by Randomness (Nassim Nicholas Taleb)
- How to Make the World Add Up (Tim Harford)