SME

Klik: Nastal súdny deň Facebooku a TikToku

Komentovaný prehľad technologických správ.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Užitočné odkazy

Tipy zo záveru


Apple rozpúšťa projekt auta

Po desiatich rokoch vývoja, ktoré stáli miliardy dolárov, sa Apple rozhodol ukončiť projekt vlastného auta. Firma podľa Bloombergu ukončila projekt, na ktorom ešte donedávna pacovalo približne dvetisíc ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Auto od výrobcu iPhonov malo počas vývoja veľa rôznych podôb. Nejaký čas sa uvažovalo o luxusnom modeli, chvíľu zas o robotických taxíkoch.

Firme sa ale nakoniec nepodarilo nájsť produkt, ktorý by dokázala predávať s očakávanou maržou v objemoch, ktoré by znamenali zmysluplný prínos pre firmu.

Trh s autami je posledné roky mimoriadne náročný. Tradiční výrobcovia sa bijú s Teslou, ktorá sa zas snaží odraziť nápor konkurencie z Číny. Je tiež ťažké odhadnúť, ako rýchlo bude na rôznych trhoch prebiehať prechod na elektrické autá.

Spoločnosť presúva zdroje najmä do vývoja generatívnej umelej inteligencie.

Viac na: Verge, Wired

Súdny deň Facebooku a TikToku

V USA prebieha súdny spor, ktorý môže definitívne rozvrátiť biznis veľkých sociálnych sietí. Najvyšší súd v USA má na stole spor amerických štátov Florida a Texas, ktoré sa zákonmi pokúsili donútiť veľké sociálne siete, aby prestali moderovať niektoré druhy prejavu.

SkryťVypnúť reklamu

Facebook či TikTok dlhodobo potláčajú napríklad dezinformácie o voľbách či nepravdivé informácie o očkovaní. Konzervatívci v USA tvrdia, že moderovaním obmedzujú slobodu slova ľudí, ktorí majú konzervatívne hodnoty. Facebook zas tvrdí, že má právo vybrať si, aké príspevky bude v priestore, ktorý sám prevádzkuje, povoľovať.

Najvyšší súd tak musí rozhodnúť, či sú veľké sociálne siete podobné napríklad vydavateľom novín, ktorí si môžu vyberať, koho a za akých podmienok do svojich novín pustia publikovať.

Súd ale tiež môže rozhodnúť o tom, že sociálne siete sú dosť významné na to, aby sa považovali za základnú službu, ktorá je takpovediac nevyhnutná pre život. Kedysi sem spadali napríklad firmy poskytujúce telefónne prípojky. Tie si podľa zvyklostí nemôžu vyberať koho pripoja a koho nie, a službu musia poskytovať všetkým rovnako.

SkryťVypnúť reklamu

Sociálne siete sa doteraz pokúšali tvrdiť, že sú tretí a úplne nový typ podniku, na ktorý sa nevzťahujú ani povinnosti poskytovateľov základných služieb, ani povinnosti vydavateľov. No prebiehajúci súdny spor ich pravdepodobne uprace do jednej z dvoch známych kategórií.

Akékoľvek rozhodnutie bude komplikáciou pre ich biznis, keďže na jednej strane by im súd dal možnosť moderovať obsah, no uvalil by na ne povinnosti bežného vydavateľa, ktorý za zverejnený obsah nesie aj zodpovednosť.

Opačné rozhodnutie zas prakticky znemožní moderovať obsah, čo bude ohrozovať spokojnosť používateľov aj inzerentov.

Problémy Google s umelou inteligenciou Gemini neskončili

Chyby aplikácie Gemini si už vyžiadali aj vyjadrenie šéfa Sundara Pichaia. Cez týždeň označil nesprávne odpovede Gemini na obrázkové chyby (hovorili sme o nich v minulej epizóde Kliku), ale aj textové, ktoré sa objavili neskôr (tu sú popísané podrobnejšie), za problematické a "absolútne neprijateľné", a prisľúbil štrukturálne zmeny na ich odstránenie.

SkryťVypnúť reklamu

Google minulý týždeň pozastavil používanie aplikácie Gemini na tvorbu obrázkov po tom, čo vygenerovala nevhodné a urážlivé výsledky.

Kontroverziu znásobilo, keď sa zistilo, že Gemini vytvára aj pochybné textové odpovede, napríklad porovnávaním vplyvu Elona Muska na spoločnosť s Adolfom Hitlerom (odpovedala, že sa nedá jednoznačne povedať, kto má horší vplyv z dvojice).

Nasledovala nielen vlna kritiky od konzervatívcov, ale zo všetkých strán, a prví analytici začali upozorňovať, že chyby sú príznakom problémov vo firemnej kultúre a nedostatočnom riadení spoločnosti Pichaiom.

Správičky

Švédska spoločnosť Klarna, ktorá ponúka službu "kúp teraz, zaplať neskôr" (buy now, pay later), oznámila, že jej virtuálny asistent poháňaný OpenAI zvláda prácu, ktorá by inak vyžadovala 700 plnohodnotných ľudských agentov. Klarna čelila kritike za svoj prístup k prepúšťaniu, ale úspech četbotov na báze umelej inteligencie ukazuje ich efektivitu v oblasti zákazníckej podpory. Klarna tvrdí, že četboty sú nielen ekvivalentné ľudským agentom, pokiaľ ide o spokojnosť zákazníkov, ale sú tiež dostupné 24 hodín denne, sedem dní v týždni. (Fast Company)

SkryťVypnúť reklamu

Výsledky už hlásili všetky streamovacie spoločnosti a najväčším víťazom je Netflix. Okrem Amazon Prime Video a Apple TV+, ktoré môžu takmer donekonečna dotovať ich majitelia, veľké technologické spoločnosti, to možno s výnimkou Disney+ v budúcnosti nemá nikto ďalší istý. Významný míľnik dosiahla služba YouTube Premium.

Ako sa darilo podcastom SME v januári a čo sa chystá? Janka Maťková píše, aké sú novinky. Dobré ráno sobota je späť ako pravidelné rozšírenie denného spravodajské podcastu SME. Dostávajte podcastové novinky do inboxu, prihláste sa zadarmo na odber. (SME Podcasty)

Dávid bol hosťom podcastu Marketing k obedu, témou boli podcasty.

Tip na záver: Podcast Index spustil týždenný newsletter Index newsletter. Raz do týždňa dostanete najdôležitejšie biznis a ekonomické správy. Odoberajte tu. (Index newsletter prvé vydanie)

Klik | Týždenný technologický podcast od SME
Odoberať tému

SkryťVypnúť reklamu
Čo je to podcast?

Podcast je zvukový záznam na internete, ktorý si môžete vypočuť alebo nechať stiahnuť na svoj smartfón, prípadne na iné zariadenie - princípom je neskoršie počúvanie. Podcasty často fungujú ako pravidelné relácie, ktoré vychádzajú denne alebo raz za týždeň či mesiac.

Počúvanosť všetkých podcastov SME.sk (graf) >>

Podcastové novinky a štatistiky podcastov SME >>

Podcasty denníka SME

Pravidelné podcasty:

Minisérie:

Sportnet.sk podcasty: 

Partnerské podcasty:

Archív:

Máte záujem o spot v podcastoch?

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte nám na podcasty.inzercia@sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

Čo získate inzerciou v podcastoch >>

Podcastový klub na Facebooku
Podcastový klub na Facebooku

Diskutuje o podcastoch s ich tvorcami a ostatnými poslucháčmi vo facebookej skupine >>

Prenájom podcastového štúdia
Prenájom podcastového štúdia

Ponúkame prenájom podcastového štúdia na audio nahrávanie. Pri nahrávaní bude k dispozícii zvukový technik, ktorý podľa dohody môže audio nahrávku upraviť alebo postrihať. Viac info >>

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Vedátorský podcast.

Otázok od vás pribúda, a my sa ich snažíme poctivo rozoberať.


a 1 ďalší

Mnohé weby sľubujú zázraky.


a 2 ďalší
Dobré ráno.

Problém treba riešiť komplexne.


a 1 ďalší 6

Týždenný podcast o svete informačnej bezpečnosti.


a 1 ďalší 1
SkryťZatvoriť reklamu