Užitočné odkazy
- Klik newsletter (prihláste sa, ak ešte neodoberáte)
- Discord server (diskutujte s ostatnými poslucháčmi)
- Podporte podcasty SME predplatným a počúvajte bez reklamy
Tipy zo záveru
- Ondrej: Web NASA, v ktorom si môžete pozrieť celú slnečnú sústavu.
- Dávid: MacWhisper, natívne ChatGPT v Macu a ďalšie veci (OpenAI bundle)
TikTok je pod tlakom americkej vlády

Americká Snemovňa reprezentantov schválila v stredu návrh zákona, ktorý by v USA plošne zakázal sociálnu sieť TikTok, ak ju jej čínsky vlastník nepredá. Prijatie zákona v Senáte však nie je isté.
V snemovni návrh získal širokú podporu demokratov i republikánov, ktorí sa obávajú, že súčasná vlastnícka štruktúra TikToku je hrozbou pre národnú bezpečnosť.
Podľa kritikov by údaje používateľov mohla získať čínska vláda. Zákon by bol v prípade nadobudnutia účinnosti vážnym problémom pre platformu krátkych videí, ktorej popularita po celom svete rýchlo vzrástla.
Sociálna sieť si nepomohla smerovaním výzvy na vybraných používateľov, aby zavolali svojim reprezentantom v kongrese. Toľko mladých ľudí im ešte nevolalo.
V Spojených štátoch má 170 miliónov používateľov. Americký prezident Joe Biden uviedol, že by zákon podpísal. Viacerí kľúčoví senátori však namietajú proti takémuto drastickému kroku.
Kým bývalý prezident Donald Trump počas svojho úradovania bojoval proti čínskej sociálnej sieti, v posledných týždňoch zmenil názor. Podľa servera Politico je zodpovedný za obrat miliardár a konzervatívny donor Jeffrey Yass.
Okrem toho vyšli aj správy o tom, že TikTok je stále v strate a prestal raketovo rásť.
Automobilky začali predávať dáta

Výrobcovia áut sa pokúšajú okrem áut predávať aj ich vodičov. Automobilky začali predávať dáta, ktoré automaticky zbierajú automobily pripojené na internet.
Robia to často bez toho, aby to majitelia áut vôbec vedeli. Správa o tom, ako auto šoférujete sa tak môže dostať napríklad do databázy, z ktorej čerpajú informácie poisťovne.
Denník Th New York Times opísal skúsenosť majiteľa Chevroletu Bolt, ktorému bez zrejmého dôvodu vzrástlo poistné na auto. Keďže nemal nehodu ani inú rizikovú udalosť, začal zisťovať, čo zhoršilo jeho profil.
Ukázalo sa, že poisťovňa mala prístup k databáze LexisNexis, do ktorej automobilka posunula informácie o tom, ako šoféruje. Tie bez jeho vedomia zozobieralo jeho auto. Poisťovňa tak vedela, kedy auto štartuje, koľko kilometrov najazdí, aj kedy prudko zrýchľuje či brzdí.
Poisťovne v USA sa už roky pokúšajú presvedčiť vodičov, aby si nainštalovali aplikácie, ktoré monitorujú ich šoférovnie a núkajú za to zľavy na poistnom. Vodiči to však robia neradi, tak poisťovne hľadajú iné spôsoby, ako sa k údajom dostať a zdá sa, že automobilky radi vyhovejú.
Na celej situácii je najhoršie to, že vodič zdanlivo prehrá za každých okolností. Ak sa necháte monitorovať, môže poisťovňa nastaviť prísne kritériá rizikovosti. Ak sa nedáte monitorovať, môže to poisťovňa tiež považovať za rizikové správanie sa.
Umelá inteligencia rozvráti voľby

Nástup generatívnej umelej inteligencie umožní rozsiahle zásahy do volieb. Už dnes vidíme, ako sa technológia zneužíva na šírenie falošných správ, pričom ľudia často nedokážu rozlíšiť ani pomerne zrejmé falzifikáty.
V rozsiahlom článku agentúry AP, ktorý analyzuje informačné útoky na voľby v demokratických krajinách sa Slovensko opakovane spomína ako ohrozená krajina. Hlavným problémom je, že generatívna umelá inteligencia umožňuje vytvárať falošný obsah v priemyselnej mierke aj laikom.
AP pripomína, že veľa falošných správ vytvorených pomocou umelej inteligencie sa objavuje v krajinách, v ktorých sa pokúša presadiť svoje záujmy Rusko. Zároveň sú obzvlášť ohrozené krajiny s nízkou mierou mediálnej gramotnosti.
Meta medzičasom ohlásila, že v lete vypína nástroj CrowdTangle, ktorý novinári, výskumníci aj mimovládne organizácie často používali na monitorovanie rizikových kľúčových slov či profilov.
Ako najrizikovejšie sa ukazujú byť nahrávky, pri ktorých je dnes už veľmi ťažké intuitívne overiť ich pravosť. Videá a obrázky bude nemožné rozlíšiť do niekoľkých rokov. Medzičasom je dobré čerpať so zdrojov, ktoré používajú overené informácie a neveriť nahrávkam.
Ak vás baví čítať tento newsletter, skúste aj ďalšie
📲 FWIW by David Tvrdon: Týždenný newsletter písaný po anglicky o technologických novinkách, médiách a informáciách ohľadom podcastov. Odoberať >
🎮 Herný update: Newsletter o hrách a ľuďoch, ktorí ich tvoria. Každú stredu ho píšu Martin Juruš a Ondrej Podstupka. Odoberať >
☀️ Ranný brífing SME, denný prehľad správ. Odoberať >
Správičky
Rozhovor s technologickou riaditeľkou OpenAI Mirou Murati o modeli Sora.
Telegram dosiahol 900 miliónov používateľov a blíži sa k profitabilite. (Financial Times)
Apple umožní používateľom iPhonov v EÚ sťahovať aplikácie zo stránok vývojárov. Uvoľnením podmienok reaguje Apple na nový zákon o digitálnych trhoch. (SME Index)
Startup Cerebras Systems, jeden z najvýznamnejších konkurentov spoločnosti Nvidia, predstavil WSE-3, najväčší čip na generatívnu umelú inteligenciu na svete. WSE-3 má oproti predchodcovi dvojnásobný výkon pri zachovaní rovnakej spotreby energie a ceny. Je určený na trénovanie veľkých modelov umelej inteligencie. (ZDNet)