Slovenský poslucháč strávi priemerne dve a pol hodiny týždenne počúvaním podcastov a aspoň raz do týždňa si podcast pustí 34 % internetovej populácie (to je viac ako 1,2 milióna ľudí).
Najnovšie dáta o podcastovom správaní a preferenciách na Slovensku priniesla prieskumná agentúra Go4insight pre združenie pre internetú reklamu IAB Slovakia zo vzorky 2000 respondentov.
Z prieskumu vyplýva, že najčastejšie sa na počúvanie podcastov používa mobilné zariadenie a služby YouTube, Spotify a následne služba Google Podcasts, ktorá však onedlho zanikne a bude nahradená YouTube Music.
Najčastejšie ľudia podcasty počúvajú večer od 19:00 do polnoci, druhým najfrekventovanejších časom bolo rozpätie od 16:00 do 19:00. Ráno medzi 6:00 a 9:00 počúva podcasty len 19 %.
Ak sa však pozrieme na celkový čas strávený počúvaním audia, podcasty v ňom zastupujú len 10 %. Poslucháči stále najviac počúvajú bežné FM rádiá (43 %), potom streamované rádiá (29 %) a streamovanú hudbu (19 %).
Vitajte pri ôsmom vydaní newslettra Podcastové novinky. Aj teraz som ho pre vás pripravila ja - Jana Maťková, vedúca podcastového a video oddelenia denníka SME.
Čo by vašim ušiam nemalo ujsť
Zdá sa, že so súčasnou vládnou koalíciou nebude nudný ani jeden mesiac. Z obsahového pohľadu to môžeme vnímať aj pozitívne - aspoň je o čom písať, rozprávať či nahrávať.
Aj v marci sme sa v dennom podcaste Dobré ráno venovali hneď niekoľkým politickým témam. Informovali sme napríklad o Pavlovi Gašparovi, ktorého vláda presadila ako šéfa SIS zmenou štatútu tajnej služby, hoci je spájaný s úplatkom 60-tisíc eur.
Vypočuť ste si mohli aj to, ako Česko pozastavilo s nami nadštandardné diplomatické vzťahy pre výroky premiéra Roberta Fica smerom k vojne na Ukrajine alebo to, ako chce vláda zrušiť verejnoprávnu RTVS a nahradiť ju Slovenskom televíziou a rozhlasom, ktorá sa bude v oveľa väčšej miere zodpovedať vládnej moci. No a neopomenuli sme ani rušenie špeciálnej prokuratúry a budúcnosť otvorených káuz a jednotlivých prokurátorov.
Z iných ako politických tém vám odporúčam vypočuť si epizódu o zákaze mobilov na školách. Ministerstvo školstva totiž avizuje stopku mobilom na prvom stupni základných škôl a zvažuje obmedzenia aj pre druhý stupeň.
Vladimír Burjan z organizácie Dobrá škola mi v rozhovore povedal, že neexistuje na túto problematiku jedna univerzálna a správna odpoveď. Na jednej strane tu sú totiž technologické výzvy, s ktorými sa stretáva každý v praktickom živote a ignorovaním ich si nepomôžeme, na druhej strane ide o otázku psychickej pohody a rozvíjanie sociálnych zručností. Nájsť medzi tým balans je náročná výzva aj pre rezort školstva.
S deťmi je spojená aj výborná epizóda podcastu Ľudskosť. Počuli ste už pojem sharenting? Ide o veľmi rozšírený trend nadmerného rodičovského zdieľania fotografii a videí detí na sociálnych sieťach.
Často si to ani nemusíme uvedomiť, no s množstvom aj neznámych ľudí zdieľame veľmi citlivé, intímne a niekedy žiaľ aj dehonestujúce informácie o našich deťoch. Zdieľané situácie s deťmi, ktoré sa nám zdajú roztomilé a smiešne, pri tom zanechávajú digitálnu stopu a môžu sa dostať aj do nesprávnych rúk.
Ako dbať na ochranu súkromia a dôstojnosti detí vám zodpovie Barbora Mareková spolu so svojou hostkou Zuzanou Vaškovou z Metanoia Centrum.
Ak sa strácate v zozname kandidátov na prezidenta, podcast Piatoček pre vás urobil skvelý prehľad obohatený aj bizarnou anketou, na ktorú odpovedali takmer všetci z potenciálnych hláv štátu. Táto epizóda je o to výnimočnejšia, že ide o v poradí dvestý diel od začiatku tvorby Piatočka. Veľké gratulácie!
A nezabudnite, choďte cez víkend voliť!
Firma Bosch mala na východ Slovenska priniesť štyritisíc pracovných miest. Pri Prešove plánovala postaviť fabriku na výrobu elektromotorov do bicyklov. Prešiel rok a pol, nič z toho sa však nekoná. Bosch oznámil, že fabriku na Slovensku ani neotvorí a prepúšťa aj ľudí, ktorých dočasne zamestnával v prenajatých priestoroch. Čo je za tým a prispela k tomu aj nová vláda? Zisťovala Eva Frantová s redaktorom magazínu Index Jozefom Tvardzíkom.
Oscary sú už rozdané, no mali ste čas preštudovať si zoznamy nominácii? Skrývajú sa tam veľmi kvalitné americké aj medzinárodné kúsky, ktoré, aj keď nevyhrali prestížne ocenenie, stoja za pozretie. Čo sa oplatí a čo naopak veľmi nie, vám prezradili Juraj a Peter v podcaste Vertigo.
Nemám športové oblečenie, nemám riadne náradie na cvičenie, nemám čas. Sú vám tieto výroky povedomé? Pri kalistenike ide naozaj už len o chabé výhovorky, na ňu totiž stačí vlastná hmotnosť a trošku sebadisciplíny. Moderátorka Denisa Koleničová sa s fitnes trénerom Damiánom Vizárom z EfectFitu rozpráva v podcaste Vizita o pozitívach cvičenia s vlastnou váhou a aj o mýtoch, ktoré sa s ním spája.
Ako sa nám darilo vo februári
Po predchádzajúcich mesiacoch s nižšou počúvanosťou sú štatistiky našich podcastov opäť na vzostupe a spolu s dátami z YouTube sme vo februári prekonali trojmiliónovú hranicu. Rástlo nielen Dobré ráno, ale aj filmové Vertigo či audioverzia Ranného Brífingu.
Piatoček sa už dlhodobejšie drží na priemere vyše 70-tisíc prehratí na epizódu (ide o spojené dáta z podcastových aplikácií a z YouTube), čo ho radí medzi najúspešnejšie slovenské podcasty vôbec.
Dobré ráno poskočilo medzimesačne v priemerných prehratiach na epizódu o takmer 10-tisíc prehratí. Najúspešnejšou bola epizóda venovaná druhému výročiu napadnutia Ukrajiny ruskou armádou.
Aké máme novinky
Podcast Rutina o kráse a starostlivosti o telo
Ako si správne umývať vlasy? Prečo je dôležité mať krém s SPF aj cez zimu? A je gélová manikúra škodlivá? Aj na tieto otázky odpovedá nový podcast Rutina, kde sa moderátorka Tímea Krauszová rozpráva s kožnými lekárkami, odborníkmi na výživu či s ľuďmi z prostredí nechtových, vlasových a kozmetických salónov.
Podcast Rutina magazínu Closer zo skupiny SME sa bude venovať otázkam zdravia, estetiky, no načrie aj do marketingu či procesu výroby kozmetických produktov.

“Vďaka podcastu budú ľudia vedieť, čo práve fičí na sociálnych sieťach a či je nový trend aj naozaj legitímny. Verím, že vďaka týmto informáciám už ľudí nevystraší senzačný titulok a nebudú naslepo kupovať produkt len podľa obalu a reklamy," dopĺňa Tímea.
Rutina vychádza každú stredu a okrem podcastových aplikácií, mobilnej aplikácii SME a YouTube SME ju nájdete aj na stránke closer.sme.sk.
Index je už aj newsletter
Moderátorka podcastu Index Eva Frantová začala písať ekonomický newsletter. Každý piatok tak môže vo vašej emailovej schránke pristáť týždňový súhrn toho najdôležitejšieho z oblasti financií, investícií, trhu práce či podnikania.
Nájdete v ňom aj graf týždňa, odporúčanie na články z dielne našich kolegov z magazínu Index a aj ekonomické odporúčanie na záver v podobe zaujímavého podcastu, analýzy či videa.
Prihlásiť sa na odber newslettra Index môžete tu.

Prezidentské rozhovory
Rozhovory ZKH majú síce stále pauzu, no v ich podcastovom feede ste v posledných týždňoch mohli naraziť na volebné rozhovory nášho kolegu Michala Katušku.
Pred prvým kolom prezidentských volieb sme oslovili na rozhovor piatich kandidátov, ktorí sa v prieskumoch pohybovali na prvých piatich priečkach. Takto vzniklo interview s Igorom Matovičom, Jánom Kubišom, Štefanom Harabinom a Ivanom Korčokom. Peter Pellegrini rozhovor v denníku SME odmietol.
Všetky predvolebné rozhovory si môžete vypočuť v podcastovej verzii v podcaste Rozhovory ZKH alebo ako video na YouTube SME alebo na webe SME.sk.
Testujeme nový hosting
Pri niektorých z našich podcastov sme zmenili hosting - čiže službu, ktorá naše podcasty rozposiela ďalej do podcastových aplikácií. Ľudskosť, Vertigo či Klik od začiatku marca spravujeme cez Omny Studio.
Nový hosting nám totiž ponúka lepšiu prácu so správou podcastov, podrobnejšie štatistiky, ale aj viac možností pri práci s reklamou v podcastoch.
Napríklad to znamená, že budeme vedieť cieliť jednotlivé reklamy, oznamy o nových podcastoch alebo informácie o nadchádzajúcich diskusiách tak, aby ich nepočuli rovnakí poslucháči dokola.
Ranný brífing už aj na YouTube
Od októbra môžete počúvať náš denný newsletter Ranný brífing aj v audio verzii. Prehľad najdôležitejších správ dňa načítava syntetický hlas a okrem podcastových apiek a webu SME.sk ho nájdete už aj na YouTube SME.
Čo sa deje v podcastovom svete
- Druhý ročník slovenského ocenenia Podcast roka sa uskutoční 19. júna. Nominácie na jednotlivé žánrové kategórie vyberá porota, následne za svojho favorita hlasujú poslucháči a poslucháčky. Tento rok sa počet súťažných kategórií rozrástol na desať a udelia aj tri extra ocenenia. V minulom roku denník SME získal štyri ceny.
- 28. marec by mal byť zaznačený v kalendári všetkých podcastových nadšencov. Po desiatich rokoch od debutu totiž vyjde nová séria známeho podcastu Serial. Tentoraz o histórii Guatanamo.
- True crime podcasty síce sú jedným z najobľúbenejších podcastových žánrov, no nevedia na seba zarobiť. Podľa analýzy IAB Australia sa s hororovým alebo kriminálnym obsahom nechce spájať takmer trištvrtina inzerentov. Kým 63 % mediálnych agentúr investuje do zábavných podcastov, do true crime má odvahu ísť len 22 %.
- Na svete sú už takmer tri milióny podcastov, no iba niečo okolo 400-tisíc z nich je aktívnych, čo predstavuje 13,3 %. V marci sa oproti februáru zvýšil počet podcastov o 3,39 %.
- Podcasty nájdete nielen na Spotify či YouTube, ale najnovšie aj na službe Amazon Prime Video. Od polovice marca sú na nej dostupné tri športové podcasty z produkcie Wondery Sports Podcasts – Six Trophies, Over the Top a Alternate Routes. Uvidíme, či postupom času služba rozšíri svoju ponuku aj na ďalšie podcasty.
Podcastový tip na záver
Vždy ma fascinoval podmorský svet a možno som sa ho aj trošku obávala. Nahliadam naň s rešpektom a rokmi silnie vo mne pocit, že ho treba chrániť. Pred nami samotnými.
Britské Greenpeace v spolupráci s Crowd Network pripravil podcast Oceans: Life under water, v ktorom sa rozpráva s biológmi, zoológmi, ale aj free diverom či pilotom ponorky o fascinujúcom svete pod hladinou morskej vody.
V podcaste sa dozviete napríklad aj to, že len 3 % z celkovej plochy morí sú chránené pred ľudským zásahom. Fascinoval ma aj fakt, že v súčasnosti poznáme lepšie Mars ako dná oceánov (a v konečnom dôsledku je to pri ľudskej stope na planéte asi to najlepšie, čo sa morskému dnu mohlo stať). A vedela som, že veľryby spievajú, ale novinkou pre mňa bolo, že nie všetky druhy a tie z radov “spevavcov” majú rôzne rytmiky, ktorými sa odlišujú.
Fascinujúce počúvanie! Škoda len, že popod celý podcast nie je podhratý šum mora.
Ďakujeme, že ste náš newsletter Podcastové novinky prečítali do konca. Ak máte nejaký postreh alebo tip na zlepšenie, napíšte na jana.matkova@sme.sk
Ak vám ešte nechodí e-mailom, prihláste sa zadarmo na odber newslettra Podcastové novinky. Prihlásiť odber>