SME

Klik: Prečo Zuckerberg, Bezos a Thiel predávajú akcie svojich firiem

Komentovaný prehľad technologických správ.

Načítavam... Klik 309: Prečo Zuckerberg, Bezos a Thiel predávajú akcie svojich firiem
Počúvajte v apke SME alebo cez Toldo, Apple, Spotify a RSS.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Užitočné odkazy

Tipy zo záveru


Jeff Bezos, Mark Zuckerberg a Peter Thiel predávajú akcie svojich technologických spoločností, čo môže naznačovať trhový vrchol

Denník Financial Times upozornil na trend predaja akcií významných technologických lídrov, ktorý môže byť považovaný za signál, že nedávne nárasty na akciovom trhu by mohli byť na pokraji oslabenia.

SkryťVypnúť reklamu

Aj keď je predaj akcií na začiatku kalendárneho roka bežný, súčasná miera predaja je prekvapujúca a podľa denníka ju možno považovať za indikátor, že nadšenie z generatívnej umelej inteligencie by mohlo skončiť.

Medzi významné predaje patrí predaj akcií spoločnosti Palantir v hodnote 175 miliónov dolárov Peterom Thielom alebo predaj akcií Amazonu v hodnote 8,5 miliardy dolárov Jeffom Bezosom. Mark Zuckerberg, šéf Meta, tiež zvýšil predaj svojich akcií.

Analytici a experti to považujú za negatívny signál pre investorov.

Upratovanie v Microsofte

Organizačná štruktúra Microsoftu prechádza ďalšou zmenou. Šéf firmy Satya Nadella len minulý týždeň dotiahol do firmy bývalého šéfa DeepMind Mustafu Suleymana, pod ktorým vzniká samostatná odnož firmy pre spotrebiteľskú umelú inteligenciu.

SkryťVypnúť reklamu

Tento týždeň Nadella upratal organizáciu okolo vývoja Windows a fyzických zariadení, ktorá bola po odchode Panosa Panaya (prešiel do Amazonu) bez jasného smerovania.

Teraz sa vývoj Windows organizačne opäť spája s divíziou spotrebiteľských zariadení, ktorú povedenie Pavan Davuluri. V internom meme Microsoft divíziu pomenoval ako Zážitky + Zariadenia.

Davuluri v minulosti zastrešoval okrem iného spoluprácu s dodávateľmi čipov pre Surface zariadenia, čo naznačuje, že Microsoft sa chce v najbližších rokoch sústrediť na to, aby operačný systém zvládol nástup čipov, ktoré umožnia prevádzkovať AI priamo na zariadeniach.

Zároveň tento rok prebehne ďalší pokus dotiahnuť Windows na ARM čipoch, o čo sa firma neúspešne snaží už viac ako desať rokov.

Adobe rastie silný konkurent

Firma Canva, ktorá prevádzkuje grafickú službu s rovnakým názvom sa pomaly ale isto premieňa na vážneho konkurenta Adobe.

SkryťVypnúť reklamu

Tento týždeň Canva oznámila, že kupuje sadu nástrojov Affinity, ktoré zahŕňajú nástoroje na profesionálnu úpravu fotografií, grafický dizajn a sú priamou konkurenciou pre Photoshop či Illustrator od Adobe.

Canva vznikla ako nástroj na ľahké vytváranie grafických návrhov, ktorý bol dosť jednoduchý na to, aby ho dokázali používať ľudia, ktorí by sa v zložitejších nástrojoch stratili. Za posledné roky ale cielene nakupuje menšie firmy a nástroje a postupne rozširuje portólio služieb.

Okrem iného kúpila populárny nástroj na tvorbu grafov Flourish, či databanky obrázkov Pexels a Pixabay. Firma má 170 miliónov pravidelných používateľov, a v uplynulom roku jej tržby prevýšili dve miliardy dolárov.

Twitter stráca používateľov

Sociálna sieť Twitter/X stratila za posledný rok a pol viac ako pätinu používateľov v USA.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa dát anlytickej firmy Sensor Tower za rovnaké obdobie zaznamenali mierny prepad na americkom trhu aj iné sociálne siete, no Twitter padá oveľa rýchlejšie ako konkurencia.

Správičky

Gmail oslávi v pondelok 1. apríla 20 rokov existencie. (The Verge)

Google posiela používateľom aplikácie Google Podcasty v Spojených štátoch notifikácie, že služba skončí k 2. aprílu. (Bleeping Computer)

Amazon investoval ďalších 2,75 miliárd dolárov do AI startupu Anthropic, ktorý založili bývalí zamestnanci OpenAi. (CNBC)

LinkedIn testuje nový feed s krátkymi vertikálnymi videami na štýl TikToku. (TechCrunch)

Bývalého šéfa skrachovanej burzy kryptomien FTX Sama Bankman-Frieda odsúdili na 25 rokov väzenia za masívny podvod, ktorý vyšiel najavo po jej kolapse. (SME Index)

SkryťVypnúť reklamu
Čo je to podcast?

Podcast je zvukový záznam na internete, ktorý si môžete vypočuť alebo nechať stiahnuť na svoj smartfón, prípadne na iné zariadenie - princípom je neskoršie počúvanie. Podcasty často fungujú ako pravidelné relácie, ktoré vychádzajú denne alebo raz za týždeň či mesiac.

Počúvanosť všetkých podcastov SME.sk (graf) >>

Podcastové novinky a štatistiky podcastov SME >>

Podcasty denníka SME

Pravidelné podcasty:

Minisérie:

Sportnet.sk podcasty: 

Partnerské podcasty:

Archív:

Máte záujem o spot v podcastoch?

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte nám na podcasty.inzercia@sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

Čo získate inzerciou v podcastoch >>

Podcastový klub na Facebooku
Podcastový klub na Facebooku

Diskutuje o podcastoch s ich tvorcami a ostatnými poslucháčmi vo facebookej skupine >>

Prenájom podcastového štúdia
Prenájom podcastového štúdia

Ponúkame prenájom podcastového štúdia na audio nahrávanie. Pri nahrávaní bude k dispozícii zvukový technik, ktorý podľa dohody môže audio nahrávku upraviť alebo postrihať. Viac info >>

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu