Užitočné odkazy
- Klik newsletter (prihláste sa, ak ešte neodoberáte)
- Discord server (diskutujte s ostatnými poslucháčmi)
- Podporte podcasty SME predplatným a počúvajte bez reklamy
Tipy zo záveru
- Ondrej: Duolingo v električke, seriál Fallout na Amazon Prime Video
- Dávid: Beeper - aplikácie, ktorá spája populárne chatovacie aplikácie do jednej
Google doťahuje AI produkty na trh
Zdá sa, že Google si upratal v AI produktoch. Na konferencii Google Cloud Next 24 firma ukázala, ako začleňuje umelú inteligenciu do celej rady produktov. Chce ponúkať napríklad špecializované nastroje pre grafických dizajnérov či tvorcov videa.
Firma zároveň ponúka možnosť ukotviť výstupy četbota v tradičných výsledkoch vyhľadávania. Veľmi zjednodušene, ak použijete četbota od Google na získanie alebo vytvorenie nejakej informácie o skutočnom svete, Google môže na pozadí odpoveď vyhľadať tradičným spôsobom a porovnať výstup chatboata s faktickým výsledkom vyhľadávania.
Keďže má Google priamo vo vyhľadávaní zapojené veľké množstvo overených a aktualizovaných údajov, znižuje sa tak pravdepodobnosť, že jazykový model si odpoveď úplne vymyslí.
Sundar Pichai sa snaží presvedčiť zákazníkov, že umelá inteligencia je už pripravená na ostrú prevádzku aj v komerčnom sektore.
Za povšimnutie stojí aj tradične silná analýza Bena Thompsona.
Android má po rokoch nové nápady
Google ukázal dve zaujímavé funkcie, ktoré pravdepodobne zaradí do jesennej aktualizácie operačného systému Android. Obe sú zaujímavé, čiastočne pre to, že rozširujú schopnosti mobilu smerom, ktorý bude užitočný len pre pomerne malú skupinu zákazníkov, no robí z Android zariadení silnejšie a univerzálnejšie nástroje.
Po dlhšej dobe ide zároveň o úplne nové základné funkcie systému a nielen upratovanie už existujúcich riešení.
Po aktualizácii budete pravdepodobne vedieť premeniť mobil na počítač , alebo aspoň terminál na sledovanie Netflixu na veľkej obrazovke. Google ukázal funkciu, ktorá po prepojení mobilu na veľkú obrazovku automaticky prepne systém do zobrazenia s oknami a ak k nemu pripojíte klávesnicu, myš či ovládač, budete môcť mobil premeniť za jednoduchší počítač či hernú konzolu.
Podobné funkcionality už dnes ponúkajú niektorí výrobcovia (napríklad Samsung a riešenie DeX), no univerzálne riešenie na úrovni operačného systému bude užitočné, lebo môže dotlačiť k podpore ďalších výrobcov.
Je to prvý krok k tomu, aby ste jedným káblom prepojili svoj mobil napríklad na televízor v hotelovej izbe či k pracovnej stanici na stole kolegu a mali okamžite dostupné svoje osobné zariadenie s už aktivovanými aplikáciami a účtami. Nie je to užitočné pre každého, ale robí to svet krajším.
Druhou veľkou aktualizáciou budem možnosť vytvoriť v mobile súkromné uzakmnuté prostredie, v ktorom budú môcť byť uložené nielen súbory, ale rovno celé aplikácie.
Pridáva tak do systému ďalšiu vrstvu súkromia, ktoré môže byť dôležitá napríklad pre ľudí, ktorí používajú zdieľané zariadenie alebo tých, ktorí chcú pre citlivé aplikácie ďalšiu vrstvu ochrany.
Beeper a Automattic chcú spojiť všetky naše čety do jednej aplikácie

Spoločnosť Automattic, ktorá prevádzkuje WordPress.com, Tumblr a ďalšie populárne služby, kúpila aplikáciu Beeper.
Beeper je aplikácia, ktorá sa snaží zjednotiť všetky významné komunikačné služby do jednej schránky.
S uzavretím akvizície Beeper oznámilo, že aplikácia je teraz dostupná pre všetkých používateľov naprieč platformami, pretože doteraz museli noví používatelia čakať na pridelenie prístupu (450-tisíc ľudí bolo na zozname).
Eric Migicovsky, šéf Beeperu a tvorca zaniknutých smarthodiniek Pebble, sa zároveň stal vedúcim oddelenia správ v Automattic, keďže spoločnosť nedávno kúpila iného konkurenta Beeper, aplikáciu Texts, ktorá sa tiež snaží o zjednotenie četových aplikácií do jednej.
Očakáva sa, že Texts zanikne a Beeper bude hlavným produktom, na ktorom budú tímy spolupracovať.
Automattic plánuje v dlhodobom horizonte prejsť na otvorený systém založený na protokole Matrix, ale to si najprv bude vyžadovať, aby mal Beeper dostatočne veľkú používateľskp základňu. Populárne četové aplikácie majú totiž miliardy používateľov.
Ak vás baví čítať tento newsletter, skúste aj ďalšie
📲 FWIW by David Tvrdon: Týždenný newsletter písaný po anglicky o technologických novinkách, médiách a informáciách ohľadom podcastov. Odoberať >
🎮 Herný update: Newsletter o hrách a ľuďoch, ktorí ich tvoria. Každú stredu ho píšu Martin Juruš a Ondrej Podstupka. Odoberať >
☀️ Ranný brífing SME, denný prehľad správ. Odoberať >
Správičky
Meta experimentuje s integráciou generatívnej umelej inteligencie do vyhľadávacej lišty na Instagrame. Cieľom má byť zlepšenie interakcie používateľov tým, že im umožní komunikovať s AI a objavovať obsah priamo prostredníctvom súkromných správ (DM). Tento krok je súčasťou širšej stratégie spoločnosti Meta urobiť generatívnu AI dostupnejšou a potenciálne aj s cieľom konkurovať vyhľadávacím schopnostiam TikToku. (TechCrunch)
Vyšli recenzie na Humane AI Pin. Viacerí technologickí novinári sa zhodli, že síce ide o zaujímavú myšlienku, ale viaceré funkcie často nejdú a niektoré nefungujú dobre v reálnom živote a používaní. (The Verge, Wired, NYTimes)
Apple pripravuje ďalšiu vlnu zmien svojej línie počítačov Mac pri zavedení nového čipu M4, so zámerom hlbšie integrovať umelú inteligenciu. (Bloomberg)