Užitočné odkazy
- Nainštalujte si Toldo appku (exkluzívny obsah od Dávida a Ondreja)
- Klik newsletter (prihláste sa, ak ešte neodoberáte)
- Discord server (diskutujte s ostatnými poslucháčmi)
- Podporte nás na Tolde
Tipy zo záveru
- Ondrej: Rozhovor s hlavným dizajnérom modernej verzie hry XCOM Jakeom Solomonom o hernom dizajne.
Súdny deň TikToku sa blíži

Americký prezident Joe Biden podpísal zákon, ktorý má sociálnu sieť TikTok odrezať od vplyvu Číny. Socálna sieť si má do deviatich mesiacov nájsť majiteľa na Západe, inak jej bude hroziť praktický zákaz v USA.
Nasledovať bude niekoľko mesiacov vyjednávaní a súdnych sporov. Materská firma ByteDance už avizovala, že zákon napadne na súde. Opierať sa bude o silnú ochoranu slobody slova v USA.
Američania len veľmi neradi dávajú štátu možnosť obmedzovať akúkoľvek formu prejavu bez ohľadu na to, či sa vládnej moci páči alebo nie. Obmedzenie platformy, na ktorej sleduje obsah viac ako 170 miliónov Američanov bude pre vládu pred súdom náročné obhájiť.
Latka je stanovená nazaj vysoko. Casey Newton v článku na Platformer napríklad spomína prípad, kedy súdy nedovolili vláde varovať adresátov balíčkov obsahujúcich komunistickú propagandu.
Pravdepodobne neobstojí ani argument o tom, že TikTok môže šíriť nepravdivé informácie, prípadne že apka môže do zariadení vniesť technické slabiny.
Vláda bude pravdepodobne argumentovať obavou o národnú bezpečnosť, ktorú súdy berú rovnako vážne ako slobodu slova, no spravidla očakávajú, že vláda dokáže svoje obavy podoprieť jasnými dôkazmi.
Kým ešte minulý rok bola väčšina amerických zákonodarcov skeptická k takémuto radikálnemu kroku, iniciatíve malej skupiny sa podarilo najprv presvedčiť demokratov a neskôr aj republikánov a výsledok je ultimátum, ktoré podpísal Biden.
Americkí politici nehovoria, ktoré argumenty tajných služieb ich presvedčili, keďže boli prezentované za zamknutými dverami, no celý proces vzniku väčšinovej podpory zákazu pekne popísal denník The New York Times.
Súdny deň TikToku takmer isto príde a bude to veľká šou.
Tesla mala zlý kvartál

Technologická firma Tesla má za sebou mimoriadne ťažký kvartál. Tržby sa medziročne prepadli bezmála o desatinu. Čistý zisk klesol viac ako o polovicu. Tesla nedosiahla ani už nízke očakávania trhu.
Napriek zlým výsledkom sa zdá, že investori uverili sľubom Elona Muska. Ten po oznámení výsledkov tvrdil, že firmu čaká ešte niekoľko ťažkých mesiacov, no v dohľadnej dobe jej pomôže uvedenie nových modelov a technologický prielom, ktorý už umožní autám jazdiť bez toho, aby ich musel vodič šoférovať.
Musk ale sľubuje, že autonómne Tesly "sú za rohom" už roky a najnovší model Cybertruck sprevádzajú prinajlepšom rozporuplné reakcie.
Tesla sa výškou marže v posledných kvartáloch blíži tradičným automobilkám, čo je zlá správa pre Muska, ktorý sa snaží investorov presvedčiť, že firmu majú oceňovať ako technologický startup, ktorý rozvráti automobilový priemysel.
Kvartálne výsledky: Meta, Spotify, Netflix, Alphabet a Microsoft

Meta Platforms v 1. kvartáli viac ako zdvojnásobila čistý zisk na 12,4 miliardy dolárov. Vlastník Facebooku, Instagramu či WhatsAppu očakáva vyššie výdavky v súvislosti so zavádzaním produktov umelej inteligencie. Akcie firmy sa oslabili. Spoločnosť tiež prestáva zverejňovať podrobný prehľad aktívnych používateľov a bude udávať len jedno číslo - Family daily active people (DAP). (Denník E)
Vďaka pretrvávajúcemu silnému dopytu po umelej inteligencii dosiahol Microsoft prekvapujúco vysoký štvrťročný obrat. Tržby v prvom kvartáli v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka vzrástli o 17 % na 61,9 miliardy dolárov (57,74 miliardy eur). Zisk Microsoftu vzrástol o pätinu na takmer 22 miliárd USD. Tržby cloudovej platformy Azure v prvom štvrťroku vzrástli o 31 %. (SME Index)
Z rozmachu umelej inteligencie profitovala aj materská spoločnosť internetového vyhľadávača Google Alphabet, ktorej trhové ohodnotenie pohodlne prekročilo hranicu 2 biliónov dolárov. Alphabet je tak po Nvidii, Apple a Microsoft štvrtou najhodnotnejšou spoločnosťou na svete. Tržby skupiny sa v prvom štvrťroku zvýšili na 80,54 miliardy USD, zatiaľ čo analytici ich očakávali na úrovni 78,59 miliardy USD. Divízia cloudových služieb, ktorej počítače zabezpečujú chod nástroja umelej inteligencie Gemini, rástla takmer dvakrát rýchlejšie ako celý koncern, a to o 28 %. Darilo sa aj YouTube, ktorého tržby rástli o 21 %, najmä vďaka prémiovému predplatnému. (The Verge)
Spotify malo tiež dobrý kvartál a skončilo v zisku. Odhady analytikov nenaplnila najväčšia streamovacia spoločnosť len v parametri rastu nových používateľov, čo šéf Daniel Ek vysvetlil nižšími výdavkami na marketing a tiež prepúšťaniami. (Yahoo Finance)
Netfix hlásil nadmieru pozitívne výsledky ešte minulý týždeň. Spoločnosť ale oznámila, že od nového roka nebude zverejňovať čísla predplatiteľov, pretože ich nepovažuje za najlepšiu metriku svojho výkonu. Chce, aby sa trh pozeral na strávený čas a tržby. (CNBC)
Nová retiazka Marka Zuckerberga, falošná brada a Ray-Ban Meta smart okuliare s multimodálnou AI

Ešte minulý týždeň oznamoval cez Instagram šéf Meta Mark Zuckerberg veľké novinky v oblasti umelej inteligencie, napríklad aj nový model Llama 3, ktorý má byť na úrovni najšpičkovejších modelov od OpenAI alebo Google.
Niekto na internete však upravil podobu Zuckerberga a k novej retiazke, ktorú komentovali aj seriózne technologické weby, pridal miernu bradu. Táto falošná verzia rýchlo obletela internet a na prvý pohľad v niečom pripomína (naopak reálnu) transformáciu Jeffa Bezosa (alebo ako ho v Kliku voláme - svalnatého Jeffa).
Zuckerberg ukázal retiazku na videu aj uplynulý týždeň pri príležitosti predstavenia nových funkcionalít Ray-Ban Meta smart okuliarov. Tie dostali už oficiálne rozšírenie s podporou multimodálnej umelej inteligencie a schopnosťou streamovať video či robiť videohovory.
Nový imidž Marka Zuckerberga však naznačuje aj zmenu verejnej persóny šéfa Meta, ktorý za posledné roky skúšal viacero prístupov s pomocou svojho komunikačného tímu. Z tohto hľadiska však možno považovať retiazku s falošnou bradou za úspešný ťah, keďže výsledkom boli skôr pozitívne reakcie.
Ak vás baví čítať tento newsletter, skúste aj ďalšie
📲 FWIW by David Tvrdon: Týždenný newsletter písaný po anglicky o technologických novinkách, médiách a informáciách ohľadom podcastov. Odoberať >
🎮 Herný update: Newsletter o hrách a ľuďoch, ktorí ich tvoria. Každú stredu ho píšu Martin Juruš a Ondrej Podstupka. Odoberať >
☀️ Ranný brífing SME, denný prehľad správ. Odoberať >
Správičky
EÚ sprísnila pravidlá pre čínskeho predajcu módy Shein. Od konca augusta bude musieť Shein uplatňovať pravidlá podľa zákona o digitálnych službách (DSA). (SME Index)
Americkí diváci začali húfne striedať viacero streamovacích služieb. Podľa dát analytickej spoločnosti Antenna až 40 percent nových predplatiteľov ruší pravidelne svoje predplatné a skáče zo služby na službu. (NY Times)
Newslettrová platforma Ghost sa pripojila do "fediverza" prostredníctvom protokolu ActivityPub. (The Verge)
Apple zverejnilo nové modely umelej inteligencie s otvoreným zdrojovým kódom, ktoré majú zvýšenou presnosť odpovedí. Modely s inštrukciami, označované ako Open Source Efficient LLM alebo OpenELM, sú umiestnené na kolaboratívnej platforme Hugging Face. Hugging Face sa používa na hosťovanie modelov umelej inteligencie, ako aj na ich trénovanie a spoluprácu s ostatnými pri ich vylepšovaní. (AppleInsider)
Apple uvedie 7. mája dlho očakávané nové iPady. (The Verge)