Užitočné odkazy
- Podporte nás na Tolde (exkluzívny obsah od Dávida a Ondreja)
- Klik newsletter (odoberajte)
- Discord server (diskutujte s ostatnými poslucháčmi)
- NOVINKA: Klik je na sociálnych sieťach Instagram a Threads
Tipy zo záveru
- Ondrej: Zväčšte si veľkosť písma v Teams o päť percent.
- Dávid: LinkedIn spustil hry a jedna z nich - Queens je zaujímavou variáciou na Sudoku.
Problémy so zoznamovacími aplikáciami

Zoznamovacie aplikácie síce fungujú zle, ale aspoň sú drahé a radi predávajú dáta o vašom súkromí. Magdalene J. Taylorová napísala pre NY Times veľmi zaujímavý text o tom, ako a prečo zlyhávajú zoznamovacie apky. Vychádza z dvoch dobre zdokumentovaných faktov.
- Zoznamovacie apky sa pre mladých ľudí stali najpopulárnejším nástrojom na vytváranie vzťahov.
- Mladí ľudia hlásia historickú nespokojnosť so svojimi vťahmi. Majú menej uspokojivé vzťahy, v ktorých je menej intimity.
Korelácia, samozrejme, nie je kauzalita, ale fakt, že ľudia najviac používajúci zoznamovacie aplikácie hlásia historickú nespokojnosť s kvalitou zoznamovania isto niečo hovorí o kvalite ich servisu.
Taylorová je presvedčená, že časť viny nesie obchodný model aplikácií, ktoré začali od používateľov pýtať peniaze za to, že im ukážu najlepšie profily a zároveň agresívne upravujú ponuku dostupných partnerov podľa vlastného algoritmu.
Nie je ťažké si predstaviť ako lákavé musí byť nastaviť algoritmus tak, aby našiel síce zaujímavého partnera, ale zas nie až tak, aby vznikol dlhodobý vťah a zákazník vašu aplikáciu už nepotreboval.
Niečo podobné si všimla aj kolegyňa Tímea Krauszová, ktorá o vzťahoch aj apkách píše pre magazín Closer.
Zároveň sa ukazuje, že aplikácie mimoriadne zle narábajú s vašimi osobnými údajmi. Nadácia Mozzila, ktorá vykonáva analýzy toho, ako rôzne produkty chránia súkromie používateľov, vo veľkom hodnotení apiek zistila, že takmer žiadna aplikácia nespĺňa ani základné očakávania ochrany súkromia.
Aplikácie zbierajú dáta, zle ich chránia a mnohé z nich si vyhradzujú právo vaše dáta predávať tretím stranám. Inak povedané, vaše správanie v aplikácii by ste mali považovať za verejné.
Problémy AI zariadenia Rabbit R1
Ďalšie AI zariadenie prišlo na trh nedokončené a hranične nefunkčné. Recenzie zariadenia Rabbit R1 jednotne hovoria, že prenosný AI terminál je prinajlepšom zúfalo nedokončené zariadenie.
Zariadenie nie je pripravené na bežné používanie a nedokáže ani zďaleka naplniť pôvodné sľuby firmy.
Opakovane sa ukazuje, že ideálnym zariadením pre AI produkty nakoniec bude smartfón, ktorý za bezmála dve desaťročia existencie už dokázal vyriešiť veľa úvodných problémov a poskytuje príliš veľa užitočných funkcií, ktoré AI nedokáže nahradiť.
AI hardvérové startupy sa pravdepodobne pokúšali dostať svoje zariadenia na trh skôr, ako veľkí výrobcovia zapečú AI produkty do svojich telefónov. V máji a júni bude mať veľkú vývojársku konferenciu Google aj Apple a túto jar možno Humane aj R1 vnímali ako prvú a poslednú šancu dostať sa na trh.
Prečo Apple "kradne" AI expertov Google

Apple sa intenzívne snaží rozšíriť svoj tím pre umelú inteligenciu a strojové učenie, a zdá sa, že cielene oslovuje odborníkov z Google.
Od roku 2018, keď spoločnosť získala Johna Giannandreu, bývalého vedúceho jednej z divízií na vývoj umelej inteligencie v Google, Apple úspešne získalo najmenej 36 ďalších expertov na AI.
V Zürichu Apple zriadilo tajné výskumné laboratórium. Tento tím sa zameriava na vývoj generatívnej AI, ktorá by mohla umožniť četbotom umelej inteligencie a aplikáciám fungovať lokálne na mobilných zariadeniach bez potreby cloudových služieb.
Apple je známe svojou tajnostkárskou povahou a nie je tomu inak ani v oblasti umelej inteligencie. Napriek tomu, že konkurenti ako Microsoft, Meta, Google a Amazon verejne investujú miliardy do tejto technológie, presné investície Apple nepoznáme.
Spoločnosť predstaví 7. mája nové iPady a už ohlásila, že to budú prvé zariadenia s funkciami umelej inteligencie.
Čo sa deje v Tesle

Tento segment je v podcaste dostupný na platforme Toldo. Môžene nás podporiť na sme.sk/extraklik.
Tesla má za sebou mimoriadne dramatické týždňe. Firmou sa po slabých kvartáloch prehnala vlna prepúšťania, ktorá zas spustila odchody dlhoročných manažérov.
Tesla prišla prakticky o celý tím, ktorý stál za mimoriande úspešným projektom nabíjačiek. Elektrek upozorňuje, že odišli aj manažéri, ktorí mali pod sebou kľúčové technológie a biznisové partnerstvá.
Elon Musk sa medzitým snaži presvedčiť trhy, že o Tesle majú rozmýšľať ako o technologickej firme a nie ako o výrobcovi áut (bez ohľadu na to, že marže posledných kvartálov sa naozaj podobajú viac Toyote ako Apple). V Číne zas jednal o rozbiehaní technológie autonómneho šoférovania.
Ukazuje sa, že v USA to bude s autonómnymi autami, na ktoré Musk stavil budúcnosť firmy, naozaj ťažké.
Kvartálne výsleky: Apple, Amazon, Samsung

Čistý zisk Applu v druhom fiškálnom štvrťroku klesol o vyše 2 % na 23,6 miliardy dolárov. Tržby sa znížili o 4 %, ale boli o niečo lepšie ako predpoklady. Riaditeľ Tim Cook povedal, že firma očakáva v tomto štvrťroku návrat k rastu tržieb vďaka investíciám do umelej inteligencie, ktoré plánuje predstaviť v najbližších mesiacoch. (Denník E)
Amazon oznámil významný nárast príjmov v hodnote 143,3 miliardy dolárov, čo predstavuje 13 % rast v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka. Zisky spoločnosti viac ako strojnásobili na 10,4 miliardy dolárov, čím prekonali očakávania analytikov. Tento finančný úspech bol do veľkej miery pripísaný optimalizácii maloobchodných operácií a oživeniu v segmente cloudových služieb, ako aj pokračujúci rast reklamných tržieb. (NY Times)
Zisk Samsungu desaťnásobne stúpol, pomohol tomu najmä dopyt po čipoch. Prevádzkový zisk za prvé tri mesiace tohto roka je v sume 6,6 bilióna wonov. Ide o výsledok vyšších cien pamäťových čipov a silného odbytu smartfónov Galaxy S24. (SME Index)
Ak vás baví čítať tento newsletter, skúste aj ďalšie
📲 FWIW by David Tvrdon: Týždenný newsletter písaný po anglicky o technologických novinkách, médiách a informáciách ohľadom podcastov. Odoberať >
🎮 Herný update: Newsletter o hrách a ľuďoch, ktorí ich tvoria. Každú stredu ho píšu Martin Juruš a Ondrej Podstupka. Odoberať >
☀️ Ranný brífing SME, denný prehľad správ. Odoberať >
Správičky
Digitálne euro je bližšie k realite. Po dvoch rokoch skúmania odštartovala koncom minulého roka Európska centrálna banka, spoločne s centrálnymi bankami členských krajín Eurosystému, prípravnú etapu zavedenia digitálneho eura. (SME Index)
Celosvetový trh so smartfónmi vzrástol v prvom štvrťroku medziročne o 6 percent na 296,9 milióna kusov. Samsung sa opäť dostal na prvé miesto s 20-percentným podielom na trhu a dodávky spoločnosti Apple klesli o 13 percent. (Counterpoint)
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová počas rozpravy o voľbách do Európskeho parlamentu povedala, že zákaz TikToku nie je vylúčený. Tiež dodala, že presne vieme, aké nebezpečenstvo TikTok predstavuje. (Politico)