Užitočné odkazy
- Podporte nás na Tolde (exkluzívny obsah od Dávida a Ondreja)
- Klik newsletter (odoberajte)
- Discord server (diskutujte s ostatnými poslucháčmi)
- NOVINKA: Klik je na sociálnych sieťach Instagram a Threads
ChatGPT-4o, nový model od OpenAI
OpenAI uviedlo GPT-4o, rýchlejšiu iteráciu svojho modelu GPT-4, ktorý poháňa ChatGPT. Nový model je oveľa rýchlejší a kombinuje komunikáciu textom, obrazom aj zvukom.
Prístup k nemu bude bezplatný pre všetkých používateľov (v obmedzenom režime), ale platení používatelia budú mať až päťnásobne vyššie kapacitné limity.
GPT-4o je natívne multimodálny, "o" pochádza z latinského omni, teda všetko. Model môže generovať obsah alebo rozumieť príkazom v hlase, texte alebo obrázkoch.
Nové funkcie prichádzajú do hlasového režimu ChatGPT ako súčasť nového modelu, ktorý bude môcť reagovať v reálnom čase a pozorovať svet okolo nás. Nebude teda nutné čakať, kým asistent dopovie celú odpoveď, ale stačí odpoveď prerušiť otázkou alebo poznámkou.
OpenAI túto funkciu volá ako agent, v zmysle asistenta, ktorý dokáže v prípade potreby sledovať cez kameru zariadenia alebo prostredníctvom prítomnosti na počítači ako novo predstavená ChatGPT aplikácia pre macOS.
Celé predstavenie trvalo len pol hodinu, no vzbudilo protichodné hodnotenia.
Na jednej strane spoločnosť OpenAI deň pred Google I/O konferenciou vyzerala ako prvá na trhu s niečím, čo predstavil aj Google a bolo to prijaté pozitívne.
Na druhej strane zazneli aj kritické hlasy, ktoré poukázali na to, že ženský hlas zvukovej verzie asistenta pôsobí flirtujúco až úslužne.
Súvisiace správy:
- Ilya Sutskever, spoluzakladateľ a hlavný vedec OpenAI, oficiálne opúšťa spoločnosť. Sutskever bol jedným z vedúcich neúspešného pokusu o prevrat proti Samovi Altmanovi, ktorý neskôr zmenil názor. Tento odchod naznačuje rastúce napätie v rámci OpenAI. Jan Leike, ktorý viedol tím Superalignment, tiež rezignoval a jeho povinnosti prevezme John Schulman, ďalší spoluzakladateľ OpenAI. (The Verge)
Google I/O plné Gemini a umelej inteligencie
Sundar Pichai stavil budúcnosť Google na I/O. Firma na svojej vývojárskej konferencii ohlásila, že plánuje prerobiť výsledkovú stránku vyhľadávania, ktorá roky poháňala jej biznis.
Výsledky bežných stránok chce premiešať s prvkami, ktoré spracuje umelá inteligencia postavená na modeli Gemini.
AI by mala pomôcť vyhľadávaču lepšie spracovať aj komplikované otázky. Upravené výledky sa nezobrazia pre všetky hľadania, ale postupom času budú čoraz bežnejšie.
Nie je jasné, čo bude zmena znamenať pre obchodný model Google. Ten je postavený na zobrazovaní reklamy, ktorú bude musieť teraz firma premiešavať s výsledkami od umelej inteligencie.
Druhá noha biznisu Google stojí na tom, že doručuje zákazníkom obsah, ktorý na webe vytvorili iní torcovia, napríklad vydavatelia online portálov. Ak ale AI vytiahne obsah priamo zo stránky, Google pripraví tvorcov o návštevníkov a aj možnosť predať reklamu či predplatné.
Ak bude Google vyťahovať obsah príliš agresívne (čo podľa mnohých vydavateľov robí už dnes), môže rozvrátiť základy ekosystému, na ktorom stojí prakticky celý biznis firmy.
Okrem dramatickej premeny vyhľadávania Google ukázal aj rýchlejšie a efektívnejšie modely umelej inteligencie, vrátane dema, ktoré v reálnom čase dokázalo pochopiť obsah videa a viesť konverzáciu s človekom na základe toho, čo vo videu videlo alebo počulo.
Otázkou je, či dokáže model fungovať naozaj tak, ako ho firma prezentovala, a či je jeho prevádzka ekonomicky udržateľná.
Google na svojom blogu postupne uverejňuje všetky novinky, vrátane 100 najdôležitejších oznamov z úvodu konferencie.
Budúcnosť obchodov s aplikáciami

Na iOS vidíme vďaka európskym pravidlám nové nápady okolo doručovania aplikácií.
Európska únia v tomto roku donútila prevádzkovateľov veľkých platforiem, ako napríklad Apple, aby umožnili vo vlastnom ekosystéme prevádzkovať nezávislé obchody s aplikáciami.
Teraz sa objavujú prvé lastovičky, ako napríklad obchod Setapp, ktorý ponúka za fixné predplatné prístup k zbierke aplikácií uľahčujúcich prácu so systémom.
Firma sa v princípe snaží vytvoriť butikovú ponuku kvalitných aplikácií, ktoré sú v balíku predplatného dostupné za nižšiu cenu. V praxi tak obchod ponúka kurátorské služby a iný obchodný model ako bežné balíky z ponuky Applu.
Podobných ponúk a nápadov bude pribúdať. Vlastný obchod s hrami napríklad už tento rok v lete plánuje rozbehnúť Microsoft, ktorý sa bude pravdepodobne do značnej miery opierať o už existujúce predplatné Game Pass.
Ak vás baví čítať tento newsletter, skúste aj ďalšie
☀️ Ranný brífing SME, denný prehľad správ. Odoberať >
✍️ Výber šéfredaktorky Beaty Balogovej. Odoberať >
🗞️ Kontext Jakuba Fila o aktuálnom dianí. Odoberať >
Správičky
Finančná správa chce vraziť do zastaralých IT systémov ďalších 15 miliónov eur. Na investíciu upozornila Nadácia Zastavme korupciu. (SME Index)
Slovensko zaostáva za štátmi EÚ v používaní aplikácií elektronického podnikania . Horšie na tom ako Slovensko bolo Bulharsko a Rumunsko. (SME Index)
Slack trénuje niektoré funkcie s umelou inteligenciou na správach používateľov a súboroch, aj platiacich. V predvolenom nastavení sú do nich zapojení všetci používatelia. (PC Mag)
Európska únia začala vyšetrovanie spoločnosti Meta kvôli obvineniam, že jej sociálne siete spôsobujú závislosť u detí . Vyšetrovanie sa zameriava na to, či Meta porušila pravidlá ochrany spotrebiteľa EÚ tým, že vedome vytvárala návykové mechanizmy. Vyšetrovanie sa týka najmä platforiem Facebook a Instagram, ktoré sú populárne medzi mladistvými. Meta čelí obvineniam, že neinformovala používateľov o rizikách spojených s nadmerným používaním sociálnych sietí. (Financial Times)
Meta testuje desktopové rozhranie pre aplikáciu Threads podobné TweetDecku. (The Verge)
TikTok testuje 60-minútové videá na svojej platforme. Podľa viacerých ide o pokus lepšie konkurovať YouTubu. (TechCrunch)
Spoločnosť Anthropic zamestnala ako šéfa produktu spoluzakladateľa Instagramu. Mike Krieger prichádza do spoločnosti, založenej tímom AI vývojárov, ktorí opustili OpenAI a vyvíjajú četbota Claude. Claude začal byť len nedávno verejne dostupný aj na Slovensku a v Európe. (The Verge)
Netflix má už 40 miliónov používateľov svojho predplatného s reklamou (v januári to bolo 23 miliónov). Spoločnosť zároveň ohlásila spustenie vlastnej reklamnej platformy a ukončuje spoluprácu s Microsoftom v tejto oblasti. (CNBC)
Meta už nebude verejne predávať svoj nástroj Workplace od septembra 2025, konkurenta pre Slack a Teams, a zostane len na interné účely. (TechCrunch)
Recenzie: Pixel 8a od Engadget; iPad Pro od The Verge.