SME

Klik: Ako vám chce Microsoft predať nový druh počítača a AI

Komentovaný prehľad technologických správ.

Načítavam... Klik 317: Ako vám chce Microsoft predať nový druh počítača a AI
Počúvajte v apke SME alebo cez Toldo, Apple, Spotify a RSS.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Užitočné odkazy


Tip zo záveru


Microsoft oživuje Windows

Microsoft ukázal, ako sa chystá oživiť operačný systém Windows, ktorý z jeho dominantnej pozície v technologickom svete vytlačili operačné systémy pre mobilné zariadenia od Apple a Androidu.

SkryťVypnúť reklamu

Firma v uplynulom týždni oznámila niekoľko nových produktov a konceptov, ktoré prepájajú operačný systém pre osobné počítače s umelou inteligenciou, a zároveň sa znova pokúša pretlačiť verziu systému bežiacu na efektívnych čipoch s ARM architektúrou. Tento raz už je vraj všetko doriešené, čestné skautské.

Hlavné oznámenie je iniciatíva Copilot+ PCs, čo sú v jadre osobné počítače a laptopy, pri ktorých Microsoft garantuje, že majú dosť výkonu na to, aby mohli lokálne prevádzkovať aspoň jednoduchšie modely umelej inteligencie.

Počítače majú predpísané minimálne hardvérové požiadavky, čo znamená, že zákazníci, výrobcovia aj tvorcovia softvéru majú jasne definovanú kategóriu, pre ktorú je možno stavať softvér prepojený s umelou inteligecnciou.

Rieši sa tak problém sliepky a vajíčka. Microsoft sa proste rozhodol, že jasne opíše vajíčko a investuje nemalé prostriedy do toho, aby prvé zniesol.

SkryťVypnúť reklamu

Firma investovala veľa času a peňazí do prípravy operačného systému Windows 11 a výroby vlastných zariadaní Surface s novou generáciou ARM čipov Snapdragon, ktoré majú iniciatívu odštartovať.

Umelá inteligencia bežiaca priamo na zariadení má niekoľko výhod. Môže byť rýchlejšia a spoľahliveijša, a zároveň bude pre tvorcov lacnejšie ju prevádzkovať.

Ako príklad Microsoft ukázal funckiu Recall, ktorá sleduje všetko, čo používateľ robí na zariadení a kŕmi dátami model umelej inteligecnie. Tomu potom stačí opísať špecifický moment, alebo situáciu, ktorú ste na počítači robili a mal by ju vedieť dohľadať.

Treba si počkať na to, či modely nebudú mať podobné problémy ako AI funkcie vo vyhľadávaní Googlu, ktoré prvé dni po spustení odporúčali ľuďom jesť aspoň jeden kameň denne a primišešať lepidlo do omáčky na pizzu. Otázkou ostáva aj to, ako sa bude v reálnych podmienkach vodiť Windows s ARM čipmi.

SkryťVypnúť reklamu

Scarlett Johansson vs. OpenAI

O hlasovom asistentovi OpenAI sa naďalej hovorí aj týždeň po oznámení nových funkcionalít a prirodzenejšieho hlasu. Avšak tentokrát sa spoločnosť musela brániť a vysvetlovať.

Herečka Scarlett Johansson vyjadrila svoje rozhorčenie nad tým, že OpenAI použilo hlas, ktorý sa nápadne podobá na jej vlastný, pre svoj nový model GPT-4o. Hlas nazvaný "Sky" bol súčasťou aktualizácie ChatGPT, ktorá umožňuje používateľom komunikovať s četbotom prostredníctvom hlasu.

Kontroverzia sa začala, keď Johansson na jeseň minulého roka odmietla ponuku od OpenAI, aby poskytla svoj hlas pre tento projekt.

Herečka stvárnila jednu z hlavných úloh v filme "Her" z roku 2013, kde hrá AI asistentku Samanthu, počujeme teda len jej hlas. Jej hlasové stvárnenie asistentky umelej inteligencie sa stalo ikonickým a bol odvtedy často používaný ako príklad toho, ako by mohli raz znieť takýto asistenti.

SkryťVypnúť reklamu

Krátko pred uvedením novej verzie četbota GPT-4o, šéf OpenAI Sam Altman na sieti X (Twitter) zverejnil správu s jediným slovom: her.

OpenAI tvrdí, že hlas Sky nebol úmyselne napodobnený podľa Johansson, a že bol vytvorený inou profesionálnou hlasovou herečkou. Napriek tomu sa OpenAI rozhodlo pozastaviť používanie hlasu Sky.

Spoločnosť tiež tvrdí, že herečku najali mesiace predtým, než prvýkrát oslovili Johansson na spoluprácu.

Výsledky Nvidia

Firma Nividia ohlásila absurdné hospodárske výsledky. Tržby aj zisk firmy sa vezú na vlne záujmu o AI a narástli medziročné o stovky percent.

Marža prekročila hranicu 50 percent. Biznis s prevádzkovaním datacentier sa za posledné štyri roky zdesaťnásobil.

Firma sa v priebehu niekoľkých kvartálov prmenila z výrobcu grafických kariet na jedného z najlukratívnejších prevádzkovateĺov datacentier na svete.

SkryťVypnúť reklamu

Apple zaostáva v umelej inteligencii

Apple sa ocitlo v pozícii, kde musí doháňať konkurenciu v oblasti generatívnej umelej inteligencie.

Súčasná stratégia spoločnosti potrebuje podľa magazínu Bloomberg výraznú zmenu fungovania, aby si znovu získala konkurenčnú výhodu.

Pritom konkurenti ako Google a Microsoft robia v oblasti AI významné pokroky.

Apple predstaví nové funkcie s generatívnou umelou inteligenciou na svojej vývojárskej konferencii WWDC 10. júna.

Spoločnosť bude naďalej používať prístup založený na lokálnych modeloch AI, no niektoré služby budú poskytované aj cez cloud. Apple integruje vysoko výkonné čipy do svojich dátových centier na podporu týchto online funkcií.

Vylepšenia majú zahŕňať napríklad zlepšenie hlasových schopností Siri pre konverzačnejší pocit a pridanie funkcií "proaktívnej inteligencie" na pomoc používateľom v každodennom živote.

SkryťVypnúť reklamu

Pôjde napríklad o automatické zhrnutie oznámení, poskytovanie rýchlych prehľadov správ, prepisovanie hlasových poznámok a vylepšenie návrhov kalendára a aplikácií. Budú tiež predstavené funkcie úpravy fotografií založené na AI.

Generatívna AI od Apple podľa Bloombergu ešte nie je dostatočne pokročilá na vydanie četbota porovnateľného s ChatGPT alebo Gemini. Napriek tomu Apple spolupracuje s OpenAI na integrácii ich technológie do iOS 18, ďalšej verzie softvéru pre iPhone, s cieľom oznámiť veľké partnerstvo na WWDC.

Apple uvažoval aj o licencovaní Googleho Gemini pre iOS 18, no nedosiahli dohodu.

Správičky

Meta, materská spoločnosť Facebooku a Instagramu, schválila v Indii politické reklamy, ktoré šírili dezinformácie a podnecovali náboženské nepokoje počas volieb. Tieto reklamy obsahovali nenávistné prejavy voči moslimom a falošné informácie o politických lídroch, pričom niektoré dokonca vyzývali na popravu opozičného lídra. (The Guardian)

SkryťVypnúť reklamu

Microsoft zaznamenal cez týždeň masívny výpadok, ktorý ovplyvnil služby vrátane Bing., Copilot pre web a mobilné zariadenia, Copilot v systéme Windows, internetového vyhľadávania ChatGPT aj vyhľadávač DuckDuckGo. Výpadok ovplyvnil najmä používateľov v Ázii a Európe, pričom domovská stránka služby Bing sa zobrazovala prázdna alebo sa na nej zobrazoval chybový kód 429. (BleepingComputer)

Spotify ukončí podporu svojho zariadenia Car Thing a v decembri prestane fungovať. (The Verge)

Rozhovor so šéfom Microsoftu aj šéfom technológií. (Stratechery)

Google vám pomôže nájsť stratené zariadenie. (SME Tech)

SkryťVypnúť reklamu
Čo je to podcast?

Podcast je zvukový záznam na internete, ktorý si môžete vypočuť alebo nechať stiahnuť na svoj smartfón, prípadne na iné zariadenie - princípom je neskoršie počúvanie. Podcasty často fungujú ako pravidelné relácie, ktoré vychádzajú denne alebo raz za týždeň či mesiac.

Počúvanosť všetkých podcastov SME.sk (graf) >>

Podcastové novinky a štatistiky podcastov SME >>

Podcasty denníka SME

Pravidelné podcasty:

Minisérie:

Sportnet.sk podcasty: 

Partnerské podcasty:

Archív:

Máte záujem o spot v podcastoch?

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte nám na podcasty.inzercia@sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

Čo získate inzerciou v podcastoch >>

Podcastový klub na Facebooku
Podcastový klub na Facebooku

Diskutuje o podcastoch s ich tvorcami a ostatnými poslucháčmi vo facebookej skupine >>

Prenájom podcastového štúdia
Prenájom podcastového štúdia

Ponúkame prenájom podcastového štúdia na audio nahrávanie. Pri nahrávaní bude k dispozícii zvukový technik, ktorý podľa dohody môže audio nahrávku upraviť alebo postrihať. Viac info >>

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Dobré ráno.

Viera v dezinformácie je komplexný problém.


a 1 ďalší 2
Podcast Ľudskosť s Barborou Marekovou.

Ľudia často nekonajú, lebo nevedia, ako na to.


a 1 ďalší

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 2 ďalší
Dobré ráno.

Verejný ochranca práv chce vystúpiť v parlamente.


a 2 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu