Užitočné odkazy
- Podporte nás na Tolde (exkluzívny obsah od Dávida a Ondreja)
- Podporte nás v súťaži Podcast roka 2024 na podcastroka.sk.
- Klik newsletter (odoberajte)
- Discord server (diskutujte s ostatnými poslucháčmi)
- NOVINKA: Klik je na sociálnych sieťach Instagram a Threads
Tip zo záveru
- Ondrej: Web gamesrecap.io - najlepší spôsob ako sledovať herné konferencie počas nadchádzajúceho víkendu.
Nové procesory na Computexe
Nové čipy, ktoré oznámil Intel aj AMD na konferencii Computex naznačujú, že na jeseň sa odohrá pravdepodobne najzaujímavejší zápas v spotrebiteľskej výpočtovej elektronike za posledné roky.
Na trh sa v priebehu leta a jesene dostanú nové generácie procesorov, ktoré budú obsahovať špecializované časti na chrúmanie úloh umelej inteligencie priamo na počítači používateľa. Zároveň sa očakáva výrazný skok v schopnostiach vstavaných grafických kariet aj výrazné zníženie spotreby pre čipy postavené na tradičnej architektúre x86.
V rovnakom čase sa na trh dostane nové generácia čipov od Qualcomu postavených na ARM architektúre, ktoré s veĺkorysou podporou od MIcrosoftu sľubujú, že dokážu preniesť a emulovať všetky aplikácie a zároveň prinášajú vysoký výkon pri nízkej spotrebe.
Zdá sa, že trh s PC definitívne dobehne skok, ktorý pred niekoľkými rokmi spravilo Apple s vlastnou radou M čipov. AMD aj Intel sa stažia zákazníkov presvedčiť, ž veida invovať aj na dobre známej architektúre, no budeme si musieť počkať na oficiálne testy produktov.
NVIDIA si medzičasom užíva pohodlný náskok v technológii pre datacentrá určené na trénovanie a prevádzku umenej inteligencie, kedy s vážnou tvárou sľubuje systémy s miliónmi prepojených GPU. Jej prezentácia na stačila na to, aby v celkovom ohodnotení preskočila Apple.
Čo spôsobilo pripojenie na internet u amazonských domorodcov
V roku 2022 Starlink, spoločnosť Elona Muska, rozšírila svoju satelitnú internetovú službu aj do odľahlých oblastí amazonského dažďového pralesa v Brazílii.
Reportéri denníka New York Times sa vydali zistiť, čo v odľahlých komunitách spôsobil neobmedzený prístup na internet.
Novinári popísali, ako sa zmenilo správanie obyvateľov 9 mesiacov od adopcie internetu. Vodcovia kmeňa si rýchlo po pripojení internetu uvedomili, že musia začať obmedzovať, kedy bude dostupný (ráno a večer pár hodín, a celú nedeľu).
Obyvatelia mali smartfóny už predtým, ale nemali často signál a ak sa stala nejaké nešťastie (niekoho pohryzol jedovatý had), museli komunikovať rádiom s kmeňmi bližšie k mestu, aby tie privolali pomoc. Teraz si môžu pomoc zavolať priamo a hneď, podľa lídrov to už zachránilo životy.
Adopcia internetu má však aj odvrátenú stranu. Aj v odľahlých častiach amazonského pralesa sa musia lídri a rodičia zaoberať veľmi podobnými problémami ako ktorákoľvek online komunita na svete - čas detí pred obrazovkou, sledovanie porna, internetové podvody a kontakt s cudzími neznámymi.
AI rozvráti internet
Odporúčame debatu okolo AI, internetu a žurnalistiky z podcastu REMAP Radio. Rozoberali hypotézu o tom, že AI tak veľmi znehodnotí v súčasnosti veľmi využívané globalizované intenetové služby (napríklad vyhľadávanie alebo diskusie na sociálnych sieťach), že sa ľudia začnú uťahovať do menších online komunít, v ktorých majú sancu rozoznať ľuďmi vygnerovaný a hodnotný obsah.
Internet sa tak môže vrátiť do svojich neglobalizovaných začiatkov. Nie je však jasné, čo by to znamenalo pre veľké globalizované služby ako Google alebo aj veľké mediálne weby. Je však takmer jasné, že AI tak či onak rozvráti internet.
Ak vás baví čítať tento newsletter, skúste aj ďalšie
☀️ Ranný brífing SME, denný prehľad správ. Odoberať >
✍️ Výber šéfredaktorky Beaty Balogovej. Odoberať >
🗞️ Kontext Jakuba Fila o aktuálnom dianí. Odoberať >