SME

Klik: Smart okuliare od Meta sú prekvapivo užitočné

Komentovaný prehľad technologických správ.

Načítavam... Klik 321: Smart okuliare od Meta sú prekvapivo užitočné
Počúvajte v apke SME alebo cez Toldo, Apple, Spotify a RSS.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Užitočné odkazy


Tipy zo záveru


Recenzia Ray-Ban Meta smart okuliarov s umelou inteligenciou

Keď Meta, materská spoločnosť Facebooku, na jeseň 2023 predstavila druhú generáciu smart okuliarov, asi málokto tušil, že ich prijatie medzi používateľmi bude také pozitívne.

SkryťVypnúť reklamu

Prišli totiž dva roky po prvej generácii nazvanej Ray-Ban Stories, ktoré dostali rozpačité recenzie a neskôr vyplynulo, že nedosiahli ani požadované predaje, ani ich majitelia veľmi nepoužívali.

Druhá generácia ale opravuje viacero nedostatkov a pridáva jednoduchého hlasového asistenta s umelou inteligenciou.

Zlepšená kvalita fotiek a videí spolu so zvýšenou kvalitou audia sú funkcie, ktoré z okuliarov robia instantnú náhradu slúchadiel a výborne fungujú aj na volanie (tu ukážka kvality fotografií a videí).

Meta a Ray-Ban pridali viacero štýlov okuliarov a ponuku postupne rozširujú.

Ďalším zlepšením oproti prvej generácii je aj menšie púzdro. To slúži aj na nabíjanie, pripája sa cez USB-C a dokáže okuliare pomerne rýchlo dobiť.

Hneď na úvod treba povedať, že "smart" časť sa nijako netýka rozšírenej alebo virtuálnej reality, okuliare majú klasické sklíčka.

SkryťVypnúť reklamu

Okuliare sa aktivujú prostredníctvom aplikácie Meta View, ktorá slúži na ich nastavovanie aj na import fotografií a videí (ak si používateľ nenastaví wifi pripojenie cez okuliare, ktoré bude automaticky sťahovať médiá do telefónu).

Pri predstavení na jeseň minulého roka okuliarom avizované funkcionality umelej inteligencie chýbali, prišli až o niekoľko mesiacov neskôr, začiatkom 2024.

Stále ide o testovací režim, ale hlasový asistent dokázal dať predpoveď počasia pre Bratislavu, identifikovať ulice v hlavnom meste Slovenska či budovy.

Najčastejšie bude ale používateľ hlasového asistenta používať na snímanie fotografií alebo videí.

Okuliare majú aj fyzické tlačidlo na úplné vypnutie a na pravom ráme je dotyková časť s tromi tlačidlami, ktoré sa dajú nastaviť na rôzne akcie, slúžia na zvyšovanie zvuku alebo odpovedanie na telefonáty.

SkryťVypnúť reklamu

Za posledných niekoľko mesiacov sa stali pomerne populárnymi medzi influencermi a dokážu napríklad aj streamovať video naživo cez Instagram (tu je náš test). Spoločnosť uvádza, že kvalita obrazu záleží od kvality pripojenia.

Čo sa súkromia týka, Ray-Ban Meta smart okuliare zapnú biele svetlo pri natáčaní alebo snímaní, ale z testovania jasne vyplynulo, že takáto indikácia je takmer neviditeľná pre bežného človeka.

V tom sa skrýva aj filozofická otázka tohto obdobia, v ktorom žijeme, keď prichádzajú nové a nové AI zariadenia, ktoré snímajú zvuk a obraz a len veľmi nenápadne alebo vôbec dávajú okoliu najavo, že sa tak deje.

Smart okuliare zatiaľ nie sú dostupné na Slovensku, najbližšie sa dajú kúpiť v Rakúsku vo Viedni a predávajú sa od 329 eur. Samozrejme, podľa verzie viete za ne minúť aj o sto eur viac.

SkryťVypnúť reklamu

Batéria vydrží podľa výrobcu štyri hodiny (s puzdrom uvádza Meta až 36 hodín, teda opakované nabitia), naše testovanie ukázalo, že podľa intenzity používania to môže byť menej aj viac, ale tento údaj viac-menej sedí.

Nie každý je ochotný zaplatiť za okuliare niekoľko stoviek eur a kombinácia ochrany pred slnečnými lúčmi a zároveň počúvanie/volanie sa dá dokázať aj lacnejšie.

Avšak smart okuliare Ray-Ban Meta sú pomerne úspešným prienikom všetkého, čo ponúkajú, nevynikajú kvalitatívne v jednej konkrétnej veci, ale práve kombinácia viacerých funkcionalít primeranej kvality z nich robí prekvapivo užitočný produkt.

Ďalšie recenzie na smart okuliare: The Verge, Wired, ZDNET.

Microsoft Total Recall

Microsoft začal cez týždeň predávať svoje nové počítače Copilot Plus a odložil vydanie svojej funkcie Recall AI, ktorá mala byť súčasťou nových zariadení.

SkryťVypnúť reklamu

Recall používa lokálne AI modely na snímanie obrazoviek všetkého, čo používateľ robí na svojom počítači, a umožňuje prehľadávať a vyhľadávať tieto snímky.

Funkcia bola kritizovaná pre potenciálne problémy s ochranou súkromia a bezpečnosťou.

Recall bude dostupný ako voliteľná funkcia, s databázou šifrovanou a autentifikáciou cez Windows Hello.

Počítače tiež obsahujú nový kláves Copilot, prvú významnú zmenu na klávesniciach Windows za tri desaťročia.

Tento kláves však teraz slúži len na spustenie progresívnej webovej aplikácie (PWA) Copilot, ktorá je menej funkčná ako predchádzajúca verzia integrovaná do Windows.

Používatelia už nemôžu používať Copilot na správu nastavení Windows 11 alebo ho ukotviť ako bočný panel, pretože PWA funguje nezávisle ako webová aplikácia.

SkryťVypnúť reklamu

Ilya Sutskever po odchode z OpenAI oznámil vznik Safe Superintelligence

Načítavam video...

Ilya Sutskever, renomovaný výskumník v oblasti umelej inteligencie a spoluzakladateľ OpenAI, oznámil po odchode z OpenAI nový projekt - spoločnosť s názvom Safe Superintelligence.

Safe Superintelligence sa má zameriavať na vývoj bezpečného a výkonného systému umelej inteligencie.

Spoločnosť nemá v pláne predávať AI produkty alebo služby, čo umožňuje Sutskeverovi sústrediť sa na výskum bez komerčných tlakov.

Sutskever pre Bloomberg zdôraznil, že spoločnosť sa bude venovať výlučne vývoju bezpečnej superinteligencie a nebude sa zapájať do iných aktivít.

Butterflies - sociálna sieť pre botov

Bývalý vývojár Snapchatu, Vu Tran, spustil novú sociálnu sieť Butterflies, kde ľudia a umelá inteligencia môžu koexistovať a interagovať prostredníctvom príspevkov, komentárov a priamych správ.

SkryťVypnúť reklamu

Aplikácia vyzerá na prvý pohľad veľmi podobne ako Instagram. Používatelia môžu vytvárať AI persóny zvané "Butterflies", ktoré majú vlastné príbehy, názory a emócie, a automaticky generujú obsah pre sieť.

Od tradičných četbotov sa líši tým, že sa zameriava na vytvorenie komplexných AI postáv, ktoré žijú vlastné online životy aj diskutujú s ostatnými AI postavami a používatelia sa tiež môžu zapojiť.

Počas beta testovania desaťtisíce používateľov trávili na platforme priemerne jednu až tri hodiny denne.

Butterflies je momentálne zadarmo, ale plánuje v budúcnosti experimentovať s predplatným modelom a možnosťami pre značky na zapojenie sa do interakcií s AI.

Nová platforma vie byť zábavná, ale zároveň vie rýchlo omrzieť. V každom prípade ide o inovatívny prístup k využitiu generatívnej umelej inteligencie a ide o jeden z prvých experimentov o 100-percentnú platformu tvorenú syntetickým obsahom.

SkryťVypnúť reklamu

Pravidelná globálna štúdia konzumácie médií ukazuje odklon od správ, nárast konzumácie videa aj obavy z AI

Inštitút Reuters pre výskum žurnalistiky na Univerzite v Oxforde zverejnil už trinástu edíciu štúdie Digital News Report.

Upozorňuje v nej na klesajúci záujem o správy. Ide o globálny trend, no Slovensko je jednou z krajín, kde stúpa počet ľudí, ktorí hovoria, že vypínajú správy v akejkoľvek podobe.

Ďalším globálnym trendom, na ktorý Digital News Report upozorňuje, je "veľký platformový reset". Jednoducho povedané, konzumácia správ sa neodohráva už len na hŕstke veľkých platforiem ako Facebook a Google, ale prichádza k decentralizácii.

Avšak výsledkom nie je návrat ľudí k navštevovaniu a čítaniu digitálnych tituliek novín ani masívne sťahovanie spravodajských aplikácií.

SkryťVypnúť reklamu

Štúdia tiež pripomína, že text je síce najpopulárnejším formátom, keď príde na konzumáciu správ, ale video rýchlo rastie a pri mladších publikách je to najmä krátka vertikálna forma na platformách Instagram alebo TikTok.

Vnímanie umelej inteligencie medzi čitateľmi je výrazne negatívnejšie pri priznaní, že obsah vytvorila AI a človek len dohliadal, než keď médiá používajú AI ako asistenta na určité úlohy.

Správičky

Apple oznámilo, že kvôli obavám z regulácií v rámci EÚ neumožní tento rok používateľom v Európskej únii prístup k novým technológiám, ako sú Apple Intelligence, iPhone Mirroring a SharePlay Screen Sharing. Spoločnosť tvrdí, že Digitálny trhový akt ich núti znížiť bezpečnosť svojich produktov a služieb, čo je dôvodom tohto rozhodnutia. (Bloomberg)

SkryťVypnúť reklamu

SoftBank vyvíja AI systém, ktorý má chrániť pracovníkov call centier pred slovným napádaním a obťažovaním. Umelá inteligencia s názvom 'EmotionCancelling Voice Conversion Engine' bude v reálnom čase meniť reč nahnevaných volajúcich tak, aby pracovníci call centier počuli len zmiernenú, neškodnú verziu. Denník Financial Times upozorňuje na možné zneužívanie takéhoto systému. (Financial Times)

YouTube testuje nový dizajn. Ten presúva názov videa, popis a komentáre na pravý bočný panel. Odporúčania videí sa zobrazujú priamo pod sledovaným videom.

Anthropic predstavilo svoj najnovší model AI, Claude 3.5 Sonnet, ktorý údajne prekonáva aj GPT-4o a Gemini v rôznych úlohách a je dvakrát rýchlejší ako jeho predchodca. Nová funkcia Artifacts umožňuje používateľom prezerať a upravovať výsledky ich požiadaviek priamo v aplikácii Claude. (The Verge)

SkryťVypnúť reklamu
Čo je to podcast?

Podcast je zvukový záznam na internete, ktorý si môžete vypočuť alebo nechať stiahnuť na svoj smartfón, prípadne na iné zariadenie - princípom je neskoršie počúvanie. Podcasty často fungujú ako pravidelné relácie, ktoré vychádzajú denne alebo raz za týždeň či mesiac.

Počúvanosť všetkých podcastov SME.sk (graf) >>

Podcastové novinky a štatistiky podcastov SME >>

Podcasty denníka SME

Pravidelné podcasty:

Minisérie:

Sportnet.sk podcasty: 

Partnerské podcasty:

Archív:

Máte záujem o spot v podcastoch?

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte nám na podcasty.inzercia@sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

Čo získate inzerciou v podcastoch >>

Podcastový klub na Facebooku
Podcastový klub na Facebooku

Diskutuje o podcastoch s ich tvorcami a ostatnými poslucháčmi vo facebookej skupine >>

Prenájom podcastového štúdia
Prenájom podcastového štúdia

Ponúkame prenájom podcastového štúdia na audio nahrávanie. Pri nahrávaní bude k dispozícii zvukový technik, ktorý podľa dohody môže audio nahrávku upraviť alebo postrihať. Viac info >>

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podcast Ľudskosť s Barborou Marekovou.

Ľudia často nekonajú, lebo nevedia, ako na to.


a 1 ďalší

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 2 ďalší
Dobré ráno.

Verejný ochranca práv chce vystúpiť v parlamente.


a 2 ďalší
Podcast Rutina o kráse a starostlivosti o telo.

Hosťom Rutiny bol plastický chirurg Juraj Gajdoš.


a 2 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu