Je v poriadku, ak má vysokoškolský pedagóg či pedagogička romantický vzťah so študentkou alebo študentom?
Na základnej a strednej škole by bol takýto vzťah jednoznačne problém – žiaci a žiačky ešte nie sú dospelí a učiteľ má zodpovednosť za to, aby si od detí a tínedžerov držal odstup.
Na univerzite sú však dospelí všetci. Stačí teda prítomnosť obojstranného súhlasu?
Oxfordská profesorka a filozofka Amia Srinivasan napísala o tejto téme esej s názvom On (Not) sleeping with your students (Prečo by sme nemali spať so svojím študentstvom), v ktorej prirovnáva vzťah medzi profesorom a študentkou ku vzťahu medzi psychoterapeutom a klientkou.
O tejto eseji, ale nielen o nej sa Barbora Mareková rozpráva s Veronikou Valkovičovou, ktorá sa výskumne, a neskôr aj poradensky, venovala téme sexuálneho obťažovania na vysokých školách.
Veronika je výskumníčka a pedagogička v oblasti verejných politík a sociálnych hnutí na Univerzite Komenského a v Slovenskej akadémii vied. Pôsobila aj na Fakulte sociálnych vied Univerzity v Antverpách. Tému sexuálneho obťažovania v akademickom prostredí a v zamestnaní skúmala v spolupráci s Inštitútom pre výskum práce a rodiny.
V podcaste priblíži, ako by na vysokých školách mala vyzerať prevencia obťažovania a tiež riešenie podnetov. Povie, ako sa díva na vzťahy medzi zamestnancami univerzity a študentstvom u nás na Slovensku a priblíži aj to, ako sa na tému sexuálneho obťažovania pozerajú rešpektované univerzity v zahraničí.
Spomenuté v podcaste:
- Čo so sexuálnym obťažovaním? Príručka pre vysoké školy (Veronika Valkovičová, Andrej Kuruc)
- On (Not) Sleeping With Your Students – esej (Amia Srinivasan)
Hostka odporučila knihy:
- Právo na sex (Amia Srinivasan)
- It's Not That Grey (Sara Hassan, Juliette Sanchez-Lambert)
- Sexualizovaná realita pracovních vztahů (Alena Křížková, Hana Maříková, Zuzana Uhde)
Newsletter Barbory Marekovej:
- Vychádza raz za dva týždne a môžete ho dostávať e-mailom, na jeho odber sa prihláste tu.
- Najnovšie vydanie newslettra: Starostlivosť potrebujeme všetci. Prečo ju nepovažujeme za prácu?