Užitočné odkazy
- Podporte nás na Tolde (exkluzívny obsah od Dávida a Ondreja)
- Klik newsletter (odoberajte)
- Discord server (diskutujte s ostatnými poslucháčmi)
- Klik je na sociálnych sieťach Instagram a Threads
Kde je Apple Inteligence?
Cez týždeň vyšli prvé recenzie na novú generáciu iPhonov 16 a 16 Pro. Apple očividne neplánoval vydať smartfóny bez umelej inteligencie. Napovedal tomu už názov eventu ("Glow time"), ktorý narážal na novú vizualizáciu Siri s AI.
Napriek tomu sú nové smartfóny od Apple najlepšími iPhonemi doteraz a rozdiel medzi tým, čo poskytujú základné modely a Pro modely, je po rokoch opäť menší.
Spoľahlivá kamera s novými fotografickými štýlmi, dve nové tlačidlá, dlhšia výdrž batérie a svižnejší systém vďaka väčšej pamäti RAM sú všeobecne považované za najväčšie výhody aj jediné rozdiely oproti minuloročným modelom.
Bez chýbajúcej podpory Apple Intelligence predstavuje najnovšia generácia iPhonov iba malé rozdiely oproti modelom 15 a 15 Pro.
Vybrané recenzie: The Verge (a 16 Pro), Wired, NY Times.
Apple vypustil aj nové aktualizácie svojich operačných systémov a tu je paradoxne viac užitočných zmien aj napriek chýbajúcim AI funkcionalitám.
Napríklad iOS 18 konečne ponúka možnosť si prispôsobiť domovskú obrazovku. Používatelia si môžu slobodne presúvať ikony aplikácií a meniť ich farby. Prispôsobovať sa dajú aj tlačidlá na uzamknutej obrazovke či ovládacie centrum.
Užitočnou funkciou je uzamknutie alebo skrytie aplikácií (odomknutie vyžaduje Face ID). Potešia aj ľahšie dostupné efekty v správach, možnosť reagovať emotikonmi namiesto štandardných reakcií či plánovanie odoslania správ v prípade iMessage.
Viacerí používatelia sa tešia z vylepšenej kalkulačky (majitelia iPadov dokonca z jej existencie prvýkrát). Apple pridal históriu výpočtov, prevádzanie mien, dát a jednotiek dĺžky. A s výpočtami súvisia aj nové matematické poznámky, v ktorých iPhone za vás vyrieši rovnice písané rukou.
QR kód pre jednoduché zdieľanie Wi-Fi je ďalšia z funkcií, ktoré Androidy už dávno mali a síce na prvý pohľad majiteľom iPhonov nechýbali, no toto je jedno z tých vylepšení, ktoré oceníte, až keď ho prvýkrát vyskúšate a budete premýšľať, prečo to tak nebolo vždy.
Batéria sa dá po novom nastaviť na viacero možností nabíjania (nielen 80 a 100 percent) a pri točení videa už systém nevypína automaticky hudbu, ak si chcete napríklad točiť deti tancujúce na pesničku, ktorú púšťate.
Celkovo je nový iOS 18 plný drobných vylepšení, ktoré stoja za to (len o nich nehovorte svojim priateľom s Android telefónmi, pretože pri väčšine noviniek sa vám možno aj vysmejú, keďže ich roky v telefónoch mali a používali).
Ako sa chce zachrániť Intel

Šéf Intelu Pat Gelsinger má záchranný plán. Výrobca čipov sa ocitol v kríze po tom, ako sa mu nepodarilo naskočiť na niekoľko trendov v čipovom priemysle.
Firma roky technologicky nezvládla dizajn novej generácie čipov pre tradičných spotrebiteľov, ktorí sa presúvajú k notebookom, premeškala nástup mobilov a dlhodobo sa jej nedarilo postaviť konkurenciu k výpočtovým jednotkám Nvidie, ktoré najprv využívali pre ťažbu kryptomien a teraz sú základom pre trénovanie a prevádzku modelov umelej inteligencie.
Firma potrebuje ozdravenie a Gelsinger je presvedčený, že sa má rozdeliť na dve prakticky samostatné jednotky. Jedna bude naďalej dizajnovať čipy. Druhá sa zameria čisto na výrobu čipov a mohla by prijímať zákazky napríklad aj od Nvidie alebo AMD, ktoré sú dnes priamou konkurenciou Intelu.
Nová výrobná odnož má zároveň ľahšie vstrebať vonkajšie investície. Samotná výroba čipov môže byť mimoriadne zisková, čo ukazujú hospodárske výsledky TSMC. Vyžaduje však obrovské investície s pomerne pomalou návratnosťou - Intel za posledné dva roky do výroby investoval približne 50 miliárd dolárov.
Schopnosť vyrábať špičkové čipy je zároveň geopolitická téma a Intel hrá kľúčovú rolu v plánoch USA aj Európskej únie, ktoré sa vo vyostrenej situácii pokúšajú presunúť výrobu na vlastné územie. Pritom je Intel prakticky jediná firma, ktorá má aspoň teoreticky schopnosť vybudovať výrobu v požadovanej kapacite a relatívne krátkom čase.
Investori, ktorým Gelsinger podhodil aj nový kontrakt s Amazonom a Microsoftom, sa zdali byť plánom na ozdravenie firmy nateraz aspoň čiastočne upokojení.
V piatok denník Wall Street Journal zverejnil správu, podľa ktorej Qualcomm oslovil Intel s ponukou na prevzatie.
Ak vás baví čítať tento newsletter, skúste aj ďalšie
☀️ Ranný brífing SME, denný prehľad správ. Odoberať >
✍️ Výber šéfredaktorky Beaty Balogovej. Odoberať >
🗞️ Kontext Jakuba Fila o aktuálnom dianí. Odoberať >
Správičky
TikTok pred súdom obhajoval svoje vlastníctvo, ale jeho osud v rukách spoločnosti ByteDance nie je jasný. Podľa prijatej legislatívy sa má platforma do januára vzdať čínskeho vlastníctva. TikTok však tvrdí, že prijatý zákon je protiústavný. Napriek silným argumentom z oboch strán nie je ani po tohtotýždňovom súde jasné, ako rozhodne trojica sudcov. (CNN)
Microsoft predstavil novinky umelej inteligencie pre Copilot vrátane nového četu BizChat a Copilot Pages, ktoré majú uľahčiť projektovú komunikáciu. (The Verge)
Budúcoročný blockbuster 28 Years Later od Dannyho Boylea natáčali na iPhone 15 Pro Max. Personál musel podpísať zmluvy o mlčanlivosti, no informácia aj tak unikla. (Wired)
YouTube predstavil novinky pre tvorcov, vrátane nových komunít, a oznámil príchod AI funkcionalít. Video platforma postupne integratuje model Veo od DeepMind na produkciu krátkych videí tvorených len na základe textového popisu. (YouTube)

Snapchat predstavil prototyp okuliarov Spectacles s rozšírenou realitou. Zatiaľ nie sú určené pre verejnosť. (The Verge)