Užitočné odkazy
- Podporte nás na Tolde (exkluzívny obsah od Dávida a Ondreja)
- Klik newsletter (odoberajte)
- Discord server (diskutujte s ostatnými poslucháčmi)
- Klik je na sociálnych sieťach Instagram a Threads
Téma prémiovej Toldo časti : Fotí lepšie Pixel 9 alebo iPhone 16 či Samsung S24? Staňte sa podporovateľom Kliku na Toldo a vypočujte si každý týždeň dlhší diel s extra témami.
Google mal zlý týždeň

Firma Alphabet má za sebou ťažký týždeň na súdoch. Jedno rozhodnutie rozkladá jej kontrolu nad obchodom s aplikáciami v telefónoch s Androidom, druhý posun vo väčšom spore ukazuje výrazný apetít regulátorov.
V spore s firmou Epic súd rozhodol, že Google musí na tri roky otvoriť svoj obochod s aplikáciami pre konkurentov. Firma musí umožniť konkurenčným obchodom prístup k aplikáciám a nemôže platiť tvorcom aplikácií za exkluzívne partnerstvá.
Musí tiež otvoriť obchod konkurenčným platobným systémom. Pre Google ide o možné ohrozenie niekoľkých miliárd dolárov v ročných tržbách (minuloročné tržby firmy presiahli 300 miliárd dolárov), ale nenarušuje to fungovanie systému Android ani jeho prepojenie s kľúčovým produktom vyhľadávania a online reklamy.
V najhoršom možnom scenári sa stane to, že na Andoride vyrastie životachopné a dravé konkurenčné prostredie aj pri predaji softvéru, čo síce okreše priame zisky z predaja apiek, ale na druhej strane zatraktívni celý ekosystém pre zákazníkov.
Posun v inom spore s americkým ministerstvom spravodlivosti je pre firmu väčším problémom, aj keď nie bezprostredným.
Americký súd už v lete tohoto roka rozhodol, že Google je nelegálny monopol a ministerstvo spravodlivosti teraz sudcovi navrhuje rámcové opatrenia, ako monopol rozbiť. Samotné rozhodnutie sa očakáva až v lete budúceho roka a Google sa voči nim takmer určite odvolá (alebo mimosúdne dohodne). Čiže navrhované krokry sa do praxe neprenesú ešte roky.
No je zaujímavé sledovať, aké výrazné kroky ministerstvo súdu navrhuje. Okrem iného hovorí o nútenom rozdelení firmy, ale aj o tom, že Google by musel svoje dáta o vyhľadávaní poskytovať konkurencii. Navrhované opatrenia naznačujú, že americká vláda to s obmedzením vplyvu veľkých technologických firiem môže tento raz myslieť aj vážne.
Taby v Google dokumentoch
Zhodou okolností jedna z najzaujímavejších produktových správ tohoto týždňa tiež prichádza od Google.
Firma oznámila, že do svojho online textového editora Docs pridáva záložky. Zjednodušene povedané, budete si vedieť do jedného textového súboru uložiť viacero oddelených pracovných zošitov.
Na prvý pohľad je zmena triviálna. Niečo podobné mali nástroje na prácu s tabuľkami už roky. Postup Googlu však ukazuje, že rozumie prekážkam, ktoré bránia k tomu, aby nové funkcie ľudia naozaj používali.
Problémom pri kancelárskych balíkoch totiž nie je to, že by bolo ťažké vymyslieť nový a lepší nástroj pre písanie textu čí prácu s dátami. Microsoft sa o to pokúša približne raz za pol roka.
Problém je ten, že ak má byť práca čo i len trochu efektívnejšia, museli by na nástroj prejsť aspoň všetci ľudia vo firme a to sa pri bežnom posúvaní informácií takmer nikdy nestane.
Firmy obsluhujúce masový trh tak musia inovovať v rámci hraníc už existujúcich nástrojov a Google ukazuje, že zadanie pochopil.
Taby nenarúčajú známe prostredie ani metafory textového dokumentu, no zároveň umožňujú používať nástroj novými spôsobmi - napríklad na zlučovanie opakjúcich sa dokumentov, alebo vytvorenie bohatšej vnútornej šturktúry pre celé balíky súborov, kotré by boli tradične rozlezené po celom cloudovom disku.
Inovátori vo firmách sa nažerú nových možností a tradicionalisti ostanú celí.
Ak vás baví čítať tento newsletter, skúste aj ďalšie
☀️ Ranný brífing SME, denný prehľad správ. Odoberať >
✍️ Výber šéfredaktorky Beaty Balogovej. Odoberať >
🗞️ Kontext Jakuba Fila o aktuálnom dianí. Odoberať >
Správičky
Framework Laptop je od uplynulého týždňa dostupný už aj na Slovensku. Spoločnosť vyrába skladacie počítače, ktorým používatelia môžu jednoducho vymieňať jednotlivé komponenty. Zariadenia nie sú lacnejšie ako konkurencia, no spoločnosť sľubuje rozumné cykly modernizácie komponentov, ich jednoduchú výmenu a s tým spojenú dlhšiu živnostnosť počítača. (Framework)
Musk po desaťročí sľubov predstavil robotický taxík Cybercab. Cybercab sa bude aj predávať, pričom by mal stáť necelých 30-tisíc dolárov (27.442 eur). Spočiatku sa softvér na autonómnu jazdu, ktorá si nevyžaduje zásah človeka, dostane na cesty v Texase a Kalifornii na budúci rok v súčasných vozidlách Model 3 a Model Y. Tesla by ich mohla začať vyrábať v roku 2026. (SME Index)
Bloomberg zverejnil celú Apple roadmapu na zvyšok 2024 a nasledujúci rok. Apple Inteligence príde 28. októbra (nie na Slovensko), spoločnosť zároveň ohlási nové Macy a iPad mini. (Bloomberg)
Recenzia Garmin Fenix 8 . Oproti predošlej generácii prišlo k zásadnému zdraženiu, ale aj pridaniu viacerých funkcionalít top smart hodiniek. Žiaľ obmedzením je chýbajúce LTE, čím sú smart funckie viazané na prítomnosť smartfónu. (The Verge)
Zuckerberg chce byť obľúbený. Zmenil imidž, aby si získal obdiv mladých. (SME Tech)