SME

Klik: Prečo raketovo rastie sociálna sieť Bluesky

Komentovaný prehľad technologických správ.

Načítavam... Klik 343: Prečo raketovo rastie sociálna sieť Bluesky
Počúvajte v apke SME alebo cez Toldo, Apple, Spotify a RSS.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Užitočné odkazy


Ďakujeme za podporu predplatiteľom na Toldo, ktorý majú prístup k dlhšiemu podcastu o deň skôr a môžu rozšírenú verziu bez reklamy počúvať v ľubovoľnej podcastovej appke.


Google mal zlý týždeň

Americké ministerstvo spravodlivosti chce, aby Google predal kvôli monopolu prehliadač Chrome. Má tiež obmedziť uprednostňovanie svojho vyhľadávača v systéme Android.

SkryťVypnúť reklamu

Ministerstvo tiež chce, aby súd ukončil exkluzívne dohody, podľa ktorých Google platí spoločnosti Apple a ďalším predajcom zariadení miliardy dolárov ročne za to, aby predvoleným vyhľadávačom na ich tabletoch a mobilných telefónoch bol práve ten od Googlu.

Ďalšie navrhované opatrenia zahŕňajú povolenie rivalom prístup k vyhľadávaciemu indexu Google za minimálne náklady a umožnenie webovým stránkam odhlásiť sa z funkcií umelej inteligencie od Google vo vyhľadávaní bez sankcií.

Vyhľadávací gigant na tieto návrhy reagoval silne, tvrdí, že sú nadmerné a mohli by poškodiť technologický priemysel.

V apríli bude pokračovať pojednávanie, po ktorom súd rozhodne, ktoré z navrhnutých návrhov schváli.

Chrome je najpoužívanejším prehliadačom pre surfovanie na internete s trhovým podielom približne 60 percent v Spojených štátoch a s približne dvoma tretinami celosvetovo.

SkryťVypnúť reklamu

Ak by vláda firmu k predaju Chromu prinútila, bol by to historický zásah proti jednej z najväčších technologických spoločností na svete.

Súd v protimonopolnom prípade ešte v auguste tohto roka rozhodol, že spoločnosť je monopol.

Sudca Amit Mehta rozhodol v prospech ministerstva spravodlivosti a napísal, že spoločnosť Google si zachovala monopol na trhu s vyhľadávaním a reklamou.

V hlavnom pojednávaní pre monopol s reklamou prebehnú v pondelok 25. novembra záverečné reči.

Prečo rastie Bluesky

Sociálna sieť Bluesky naberá posledné dni približne milión nových používateľov denne. Ak sa chcete pridať, napísali sme pre vás podrobný návod, ako naskočiť a využívať jej najlepšie funkcie.

Hlavný zdroj rastu sú utečenci z X/Twitteru. Tí si Bluesky vyberajú najmä preto, že na rozdiel od konkurencie netlačí agresívne algoritmické radenie správ a nepotláča špecifické druhy obsahu.

SkryťVypnúť reklamu

Inak povedané, uvidíte všetky príspevky od ľudí, ktorých odoberáte bez ohľadu na to, či sa rozprávajú o politike alebo o sexe. Zároveň ponúka niekoľko zaujímavých nápadov. Používatelia si napríklad môžu vytvoriť vlastné pravidlá pre zobrazovanie obsahu, prípadne vlastné pravidlá moderovania.

Sieť je zároveň oveľa otvorenejšia tomu, aby na jej základoch iní vývojári budovali svoje vlastné produkty.

Hlavným zdrojom rastu je ale posledné dni čistá hybnosť spojená s dopamínom. S tým, ako sa na sieť presúvajú ľudia, strhávajú svojich kamarátov a tí zas nachádzajú na sieti iných ľudí zo svojej siete.

Výsledok je, že ak sa prihlásite na Bluesky, bude vám niekoľko dní ťukať notifikácia o tom, kto vás začal sledovať a vaše príspevky dostanú veľa komentárov a páčikov, lebo vaši kamaráti ešte nemajú zahltenú sieť iným obsahom.

SkryťVypnúť reklamu

Príklad Clubhouse ukázal, že hybnosť sama o sebe na udržanie rastu a zdravého ekosystému pre tvorcov obsahu nestačí. Sieť sa musí zmysluplne rozvíjať a je otázne, či si pre väčšinového zákazníka udrží príťažlivosť aj po tom, ako si ľudia presýtia sieť odberov.

Bluesky nateraz ale jasne ukazuje, že má zmysel stavať siete inak, ako to robí Zuckerberg či Musk.

Súvisiaci článok Utečencov z Twitteru prichýlila sieť Bluesky. Ako z nej vyťažiť čo najviac Čítajte 

Ako ľahko odtekajú citlivé dáta

Ak by ste si chceli kúpiť dáta o tom, kde bývajú vojaci navštevujúci vojenské základne a zdokumentované sídla rozviedky, tak pokojne môžete.

Podľa zistení Netzpolitik a Wired sú dáta o pohybe ľudí bežne na predaj. V datasete si viete pozrieť, z ktorej bytovky ráno vyrazil človek, pri ktorej škole sa po ceste na základňu zastavil a do ktorej budovy na základni nakoniec vošiel.

SkryťVypnúť reklamu

Z verejných dáta sa tak dá ľahko zistiť miesto bežného pohybu ľudí, ktorí majú prístup k citlivým dátam.

Údaje o pohybe ľudí predávajú bez obmedzení firmy, ktoré ich nakupujú napríklad od tvorcov aplikácií. Tí presvedčia používateľa, aby im odovzdal údaje o polohe a ďalej ich predávajú na trhu.

Celý text stojí za prečítanie.

Správičky

Spotify predstavilo najväčšie zmeny pre tvorcov a chce im začať vyplácať odmeny za zverejňovanie videí. Platforma sa očividne snaží súperiť s YouTubom, no ide na to pomerne netransparentne a so slabou ponukou. (Spotify)

Cez týždeň sa uskutočnila konferencia Microsoft Ignite, na ktorej bolo predstavených viacero noviniek. Medzi najzaujímavejšie patrí Copilot Actions, kto rým sa spoločnosť snaží vyvíjať myšlienku AI agentov. Veľké spoločnosti ocenia napríklad aplikáciu Microsoft Places, ktorá vďaka umelej inteligencii poradí, ktoré dni je najviac ľudí v kancelárii a kedy sa tam radšej neoplatí chodiť. (The Verge)

SkryťVypnúť reklamu

Denník Financial Times sa pozrel na to, ako umelá inteligencia urýchľuje vývoj robotov. Podnetné aj vizuálne dobre spracované. (Financial Times)

Facebook mení svoju hlavnú metriku na zhliadnutia (views). Sociálna sieť bude používať zhliadnutia na meranie výkonnosti obsahu na platforme bez ohľadu na formát. (The Verge)

Uniknuté dokumenty spoločnosti Amazon identifikujú kritické chyby v oneskorenom reštarte hlasového asistenta Alexa s umelou inteligenciou. (Fortune)

Rozhovor so šéfmi dizajnu Meta za smart okuliarmi Orion. (Fast Company)

Anthropic upevnil svoje partnerstvo s Amazonom. Internetový gigant investoval do AI startupu ďalšie štyri miliardy a Anthropic potvrdil, že svoje vlajkové modely generatívnej umelej inteligencie bude trénovať predovšetkým na Amazon Web Services. (TechCrunch)

SkryťVypnúť reklamu
Čo je to podcast?

Podcast je zvukový záznam na internete, ktorý si môžete vypočuť alebo nechať stiahnuť na svoj smartfón, prípadne na iné zariadenie - princípom je neskoršie počúvanie. Podcasty často fungujú ako pravidelné relácie, ktoré vychádzajú denne alebo raz za týždeň či mesiac.

Počúvanosť všetkých podcastov SME.sk (graf) >>

Podcastové novinky a štatistiky podcastov SME >>

Podcasty denníka SME

Pravidelné podcasty:

Minisérie:

Sportnet.sk podcasty: 

Partnerské podcasty:

Archív:

Máte záujem o spot v podcastoch?

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte nám na podcasty.inzercia@sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

Čo získate inzerciou v podcastoch >>

Podcastový klub na Facebooku
Podcastový klub na Facebooku

Diskutuje o podcastoch s ich tvorcami a ostatnými poslucháčmi vo facebookej skupine >>

Prenájom podcastového štúdia
Prenájom podcastového štúdia

Ponúkame prenájom podcastového štúdia na audio nahrávanie. Pri nahrávaní bude k dispozícii zvukový technik, ktorý podľa dohody môže audio nahrávku upraviť alebo postrihať. Viac info >>

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podcast Ľudskosť s Barborou Marekovou.

Ľudia často nekonajú, lebo nevedia, ako na to.


a 1 ďalší

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 2 ďalší
Dobré ráno.

Verejný ochranca práv chce vystúpiť v parlamente.


a 2 ďalší
Podcast Rutina o kráse a starostlivosti o telo.

Hosťom Rutiny bol plastický chirurg Juraj Gajdoš.


a 2 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu