SME

Klik: Prečo čínsky DeepSeek otriasol západnými firmami

Komentovaný prehľad technologických správ.

Načítavam... Klik 352: Ping Dávid... 100% packet loss
Počúvajte v apke SME alebo cez Toldo, Apple, Spotify a RSS.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Užitočné odkazy


Ďakujeme za podporu predplatiteľom na Toldo, ktorí majú prístup k dlhšiemu podcastu o deň skôr a môžu rozšírenú verziu bez reklamy počúvať v ľubovoľnej podcastovej appke (návod).


Deepseek panika

Čínsky AI chatbot DeepSeek vyvolal po uvedení pomerne výraznú vlnu paniky na západných trhoch. Pod tlakom sa ocitli veľké technologické firmy, výrobcovia čipov aj výrobcovia strojov na výrobu čipov.

SkryťVypnúť reklamu

Nový LLM model je podobne výkonný ako najnovšie komerčné modely západných firiem. Na rozdiel od nich je ale podľa tvorcov oveľa lacnejší na trénovanie aj prevádzku a je dostupný pod bezplatnou komerčnou licenciou.

Inak povedané, ak si niekde kúpite serverovú kapacitu za rozumnú cenu, môžete si rozbehať vlastný model rovnako dobrý ako špičkové ponuky od OpenAI.

Šéf OpenAI Sam Altman sa už začal nahlas sťažovať, že DeepSeek natrénovali nelegálne na dátach, ktoré predžul ChatGPT. Aj by sme súcitili, ak by takmer všetky LLM modely nevznikli vykrádaním náhodného obsahu z internetu bez ohľadu na zákony, či priania autorov.

Investori aj bezpečnostní analytici sa medzičasom snažia rozkľúčovať, či sa Čína pokúša podliezť skutočné trhové ceny a storpédovať západný AI priemysel. Druhá alternatíva je, že Čína sa v AI predbieha pelotón západných firiem, ale robí to za oveľa menej peňazí. Môžete si vybrať, čo vás znervózňuje viac.

SkryťVypnúť reklamu

Rýchlejší internet je na dohľad

Ak si platíte rýchly internet, ale aj tak sa vám stane, že čakáte dlhšie na načítanie stránky alebo spustenia videa, pravdepodobne už nemáte problém s rýchlosťou pripojenia.

Je pravdepodobnejšie, že vaše dáta uviazli v internetovej zápche. Moderná internetová infraštruktúra má totiž problémy so zahlcovaním niektorých kľúčových bodov, cez ktoré prechádzajú vaše dáta.

Ľahko si to môžete predstaviť ako upchatú križovatku. Niekedy sa cez ňu vaše dáta nevedia dostať, inokedy ňou pretečú okamžite. Sieťové zariadenia sú už pomerne inteligentné a snažia sa pustiť len toľko dáta, koľko sa na trasu reálne pomestí, nie vždy sa to však darí.

Nový štandard, ktorý začína testovať telekomunikačný operátor Comcast v USA by im mal prácu uľahčiť. Volá sa L4S a v princípe umožňuje, aby každý balíček dáta odovzdal serveru či routeru informáciu o tom, či po ceste uviazol v dátovej zápche. To by malo umožniť oveľa lepší manažment kapacity a premávky a pocitovo výrazné zrýchlenie internetu. Podrobné vysvetlenie toho, ako systém funguje nájdete na Verge.

SkryťVypnúť reklamu
Čo je to podcast?

Podcast je zvukový záznam na internete, ktorý si môžete vypočuť alebo nechať stiahnuť na svoj smartfón, prípadne na iné zariadenie - princípom je neskoršie počúvanie. Podcasty často fungujú ako pravidelné relácie, ktoré vychádzajú denne alebo raz za týždeň či mesiac.

Počúvanosť všetkých podcastov SME.sk (graf) >>

Podcastové novinky a štatistiky podcastov SME >>

Podcasty denníka SME

Pravidelné podcasty:

Minisérie:

Sportnet.sk podcasty: 

Partnerské podcasty:

Archív:

Máte záujem o spot v podcastoch?

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte nám na podcasty.inzercia@sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

Čo získate inzerciou v podcastoch >>

Podcastový klub na Facebooku
Podcastový klub na Facebooku

Diskutuje o podcastoch s ich tvorcami a ostatnými poslucháčmi vo facebookej skupine >>

Prenájom podcastového štúdia
Prenájom podcastového štúdia

Ponúkame prenájom podcastového štúdia na audio nahrávanie. Pri nahrávaní bude k dispozícii zvukový technik, ktorý podľa dohody môže audio nahrávku upraviť alebo postrihať. Viac info >>

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu