SME
Streda, 1. február, 2023 | Meniny má Tatiana

Ľudia s roztrúsenou sklerózou: Nie je to lenivosť, chronická únava je príznakom choroby

Diagnózu kolegu si negooglite, radšej sa ho spýtajte.

(Zdroj: HejTy)
Načítavam... Ľudia s roztrúsenou sklerózou - Najviac ich obmedzuje chronická únava, nie je to lenivosť"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

Roztrúsenú sklerózu na prvý pohľad nemusíte vidieť, sú medzi nami mnohí ľudia, ktorí sú nastavení na liečbu a prejavy ochorenia majú len minimálne. Ak vám o nich nepovedia, ani o tom nemusíte vedieť. V ťažších štádiách však môžu chodiť s palicou či sú odkázaní na invalidní vozík. Reakcie zamestnávateľov sa líšia práve podľa toho, ako diagnóza ovplyvňuje bežné fungovanie.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Jedným z častých príznakov, ktorý je v dennodennom živote najobmedzujúcejší, je chronická únava. A práve pri nej môže prísť k nespravodlivému odsúdeniu človeka ako lenivého, keď v práci nevládze. Ale ani ten nemusí byť prekážkou, aj podľa diagnózy si totiž vyberajú vhodné povolanie a keď vám povedia, že prácu zvládnu, verte im. Najlepšie vedia posúdiť svoje schopnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Renáta Daneková začala mať problémy v roku 2009 a hneď v prvom zamestnaní v anglickej škôlke o diagnóze povedala. V ťažších chvíľach ju skvele podržala aj priamo riaditeľka. Hovorí, že na reakciách je najhoršie to, keď sa ľudia nepýtajú. "Zľaknú sa. Je to frustrujúce, lebo aj keď im ja poviem, o čo ide, často zmenia tému," hovorí v podcaste Daneková.

Andrei Vrablecovej diagnostikovali roztrúsenú sklerózu pred desiatimi rokmi. V tom čase manuálne pracovala a hoci jej vo firme ponúkli inú pozíciu, ani tá nebola ideálna a musela si nájsť iné zamestnanie. Dnes o jej chorobe vedia všetci kolegovia, poznajú jej špecifiká a presne vedia, ako majú reagovať.

Ochorenie aj rady pre pacientov v epizóde popisuje vedúca lekárka Centra pre liečbu SM v univerzitnej nemocnici v Bratislave - Darina Slezáková. Zamestnávatelia majú na Slovensku povinnosť zamestnať osoby so zdravotným postihnutím, ak majú nad 20 zamestnancov. Možností je ale viac, približuje ich právnička Katarína Fedorová.

SkryťVypnúť reklamu

Podcast My sa vám ozveme postupne priblíži desať znevýhodnení, v každej epizóde popisuje reálne skúsenosti aj možné riešenia, keď firmy odhodili predsudky a dopadlo to k spokojnosti všetkých strán. Ak máte odkaz či pripomienku, napíšte nám na mysavamozveme@sme.sk.

Podcasty denníka SME

Všetky podcasty denníka SME si môžete vypočuť na jednom mieste na podcasty.sme.sk.

Pravidelné podcasty:

Minisérie:

Partnerské podcasty:

Archív:

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte na podcasty.inzercia@sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

SkryťVypnúť reklamu
Čo je to podcast?

Podcast je zvukový záznam na internete, ktorý si môžete vypočuť alebo nechať stiahnuť na svoj smartfón, prípadne na iné zariadenie - princípom je neskoršie počúvanie. Podcasty často fungujú ako pravidelné relácie, ktoré vychádzajú denne alebo raz za týždeň či mesiac.

Počúvanosť všetkých podcastov SME.sk (graf) >>

Počúvanosť podcastu Dobré ráno (graf) >>

Podcasty denníka SME

Pravidelné podcasty:

Minisérie:

Partnerské podcasty:

Archív:

Máte záujem o spot v podcastoch?

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte nám na podcasty.inzercia@sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

Čo získate inzerciou v podcastoch >>

Podcastový klub na Facebooku
Podcastový klub na Facebooku

Diskutuje o podcastoch s ich tvorcami a ostatnými poslucháčmi vo facebookej skupine >>

Prenájom podcastového štúdia
Prenájom podcastového štúdia

Ponúkame prenájom podcastového štúdia na audio nahrávanie. Pri nahrávaní bude k dispozícii zvukový technik, ktorý podľa dohody môže audio nahrávku upraviť alebo postrihať. Viac info >>

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 3 ďalší 23 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Parlament rozhodoval medzi májovým, júnovým a septembrovým termínom.


a 3 ďalší 23 h
davka

O viere a pochybnostiach Sherlocka Holmesa.


31. jan
Logo podcastu Dobré ráno.

Je vôbec možné pospájať slovenský politický bordel?


a 2 ďalší 31. jan
SkryťZatvoriť reklamu