SME
Štvrtok, 23. marec, 2023 | Meniny má Adrián

Novinár Ondrišek: Počas hospitalizácie na psychiatrii mi nesiahli na plat, nesmierne mi to pomohlo

Ako reagovať na panický atak kolegu?

(Zdroj: HejTy)
Načítavam... Ľudia s duševnými problémami - Záujem zamestnávateľov pomôcť kolegom vzrastá"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

"Mám šťastie, že mám prácu, ktorá mi, paradoxne, pomáha. Keď príde mánický stav, energiu, ktorú by som inokedy dával do nereálnych šialeností, viem dať do roboty. Ľudia ma potom chvália, aké skvelé fotky som spravil, ale netušia, čo je za tým.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Naopak, keď príde fáza ľahkej depresie, viem natoľko spomaliť, že to ešte nemusím riešiť cez PN, ale ďalej pracujem," hovorí fotograf Vlado Benko, ktorý má bipolárnu poruchu.

Zoznam duševných ochorení je dlhý a trpí nimi stále viac ľudí. Ovplyvňujú dennodenné fungovanie, vzťahy a samozrejme aj prácu, ktorú niekedy pacienti nedokážu vykonávať a môžu sa dostať až do existenčných problémov. Aj v takých situáciách sú kľúčové reakcie nadriadených.

SkryťVypnúť reklamu

Priam ukážkovú reakciu zažil novinár Matej Ondrišek. "Vôbec som si nepotreboval zháňať PNku, podržali ma aj finančne, nesiahli mi na plat, a to aj počas troch hospitalizácii na psychiatrii. Často sa pýtali, ako sa mám. Je to obrovská morálna podpora," hovorí Matej Ondrišek, ktorému diagnostikovali stredne ťažkú depresiu a zmiešanú poruchu osobnosti.

Marián Ochodnický počas ťažkých období zmenil prácu hneď niekoľkokrát. Trpel úzkosťami, panickou poruchou a depresiou. Aktuálne je živnostník, pracuje ako domáci majster, a hoci nepravidelná pracovná doba nie je ideálna a prerod bol ťažký, našiel silnú motiváciu. "Keď to pokazím, príde trest. Zákazník nebude spokojný a nezaplatí mi. Nebudem mať peniaze na jedlo, bývanie, nebudem mať peniaze pre rodinu. Vždy som sa vrátil k základnému strachu prežitia."

SkryťVypnúť reklamu

S čím sa stretávajú ľudia s duševnými problémami v bežnom živote, ale aj pracovnom, ako by sme mali reagovať, keď naša kolegyňa dostane panický atak, a ako sa správať ku kolegovi, ktorý sa vrátil po liečení na psychiatrickom oddelení, priblíži psychiater Martin Ondrejkovič z kliniky Calma.

Ak zažívate duševné ťažkosti, neostávajte v tom sami. Obráťte sa napríklad na:

Podcast My sa vám ozveme postupne priblíži desať znevýhodnení, v každej epizóde popisuje reálne skúsenosti aj možné riešenia, keď firmy odhodili predsudky a dopadlo to k spokojnosti všetkých strán. Ak máte odkaz či pripomienku, napíšte nám na mysavamozveme@sme.sk.

SkryťVypnúť reklamu

Podcasty denníka SME

Všetky podcasty denníka SME si môžete vypočuť na jednom mieste na podcasty.sme.sk.

Pravidelné podcasty:

Minisérie:

Partnerské podcasty:

Archív:

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte na podcasty.inzercia@sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

SkryťVypnúť reklamu
Čo je to podcast?

Podcast je zvukový záznam na internete, ktorý si môžete vypočuť alebo nechať stiahnuť na svoj smartfón, prípadne na iné zariadenie - princípom je neskoršie počúvanie. Podcasty často fungujú ako pravidelné relácie, ktoré vychádzajú denne alebo raz za týždeň či mesiac.

Počúvanosť všetkých podcastov SME.sk (graf) >>

Počúvanosť podcastu Dobré ráno (graf) >>

Podcasty denníka SME

Pravidelné podcasty:

Minisérie:

Partnerské podcasty:

Archív:

Máte záujem o spot v podcastoch?

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte nám na podcasty.inzercia@sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

Čo získate inzerciou v podcastoch >>

Podcastový klub na Facebooku
Podcastový klub na Facebooku

Diskutuje o podcastoch s ich tvorcami a ostatnými poslucháčmi vo facebookej skupine >>

Prenájom podcastového štúdia
Prenájom podcastového štúdia

Ponúkame prenájom podcastového štúdia na audio nahrávanie. Pri nahrávaní bude k dispozícii zvukový technik, ktorý podľa dohody môže audio nahrávku upraviť alebo postrihať. Viac info >>

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Logo podcastu Dobré ráno.

Slovenské bojové vrtuľníky sme už pred rokmi uzemnili.


a 2 ďalší 3 h
Podcast Ľudskosť s Barborou Marekovou.

Problémy sa začínajú už v detstve.


a 1 ďalší 3 h
Logo podcastu Index

Tri americké banky nasledoval aj švajčiarsky gigant. Čo to znamená?


a 2 ďalší 3 h
Vedátorský podcast.

Tempo technologického rastu sa spomaľuje.


a 1 ďalší 16 h
SkryťZatvoriť reklamu