SME
Štvrtok, 2. február, 2023 | Meniny má Erik, Erika

Klik: Roboty sa už naučili trepať s dokonalým sebavedomím

Komentovaný prehľad technologických správ.

Podcast KlikPodcast Klik (Zdroj: HejTy)
Načítavam... Klik 243: Roboty sa už naučili trepať s dokonalým sebavedomím"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Hmatateľný skok v umelej inteligencii

Nová verzia jazykového modelu GPT-3 s názvom ChatGPT sa naučila klamať a hovoriť hlúposti aspoň s rovnakým sebavedomím ako priemerný slovenský politik.

Organizácia Open AI vydala verejne dostupnú verziu chatového programu, v ktorom si môžete písať s umelou inteligenciou. Systém dokáže na prvý pohľad vierohodne odpovedať aj na komplikované otázky, pamätá si, čo odznelo v konverzácii, a nenechá sa zatiahnuť do príliš komplikovanej debaty.

SkryťVypnúť reklamu

Systém si načítal milióny článkov na internete a naučil sa, aké slová alebo vety často nasledujú po sebe. Vie tak veľmi efektívne predstierať zmysluplnú konverzáciu, alebo vytvoriť nový text na obecné témy. Môžete ho napríklad nechať napísať básničku o slnečniciach alebo esej o význame slobody slova a dostanete pomerne pekný výsledok. A to všetko aj v slovenčine.

Problém nastáva, ak sa začnete pýtať na konkrétne otázky. Keďže robot naozaj nerozumie tomu, čo hovorí, spraví chybu napríklad aj v matematickom príklade, ktorý správne vyrieši kalkulačka z papiernictva za dve eurá. Fakty si dopletie napríklad aj keď sa ho pýtate na komplikovanejšie problémy, o ktorých sa veľa píše, ale odpovede sú citlivé na kontext.

Ben Thompson napríklad pristihol robota, ako úplne otočil filozofické učenie Thomasa Hobbesa, čo mu ale nebránilo, aby na chybnom základnom fakte napísal múdro znejúci odsek textu.

SkryťVypnúť reklamu

ChatGPT v sebe totiž spája veľmi sofistikovaný jazykový model, ktorý sa už naučil rozprávať veľmi presvedčivo, a absolútnu neúctu k základným faktom a realite. Znamená to, že robot bude na prvý pohľad hovoriť múdro, no pomerne často napíše nezmysel alebo priamo lož.

Bude výzvou pre nasledujúce generácie používateľov aj učiteľov, aby sa vyrovnali s tým, že z písaného a hovoreného slova sa práve stala mimoriadne lacná komodita. Presnosť a užitočnosť ale naďalej ostávajú aspoň čiastočne hodnotným tovarom.

Dôležité na ChatGPT je v skutočnosti to, že ukazuje, ako rýchlo sa jazykové modely dokážu posúvať dopredu. Časom sa do nich podarí zapracovať aj nejakú podobu objektívneho poznania faktov a ešte viac zlepšiť chápanie kontextu.

Fakt, že roboty sa naučili presvedčivo rozprávať dve na tri, bude jedným z míľnikov ľudskej spoločnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Správičky

Zverejnili sme výsledky prieskumu poslucháčov podcastov. Z výsledkov prieskumu vyplýva, že typický poslucháč má od 25 do 34 rokov, má ukončený druhý stupeň vysokej školy, počúva podcasty denne, prevažne doma cez službu Spotify. Väčšina poslucháčov objavuje nové podcasty v podcastoch, ktoré počúvajú, a cez odporúčania od známych. (SME Podcasty)

Vyberáte mobil na Vianoce? Kolega Matúš Paculík pre vás pripravil užitočný prehľad:

Verejnosti sa zatajuje pravda o vakcínach a chod sveta riadi tajná skupina ľudí. Takýmto tvrdeniam verí takmer polovica obyvateľov Slovenska. Ukazuje to nedávny výskum z Centra pre bioetiku na Univerzite Sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Vedci v spolupráci s agentúrou Focus na reprezentatívnej vzorke zisťovali výšku konšpiračného indexu na Slovensku. (SME Tech)

SkryťVypnúť reklamu

India sa stala najväčším trhom pre smart hodinky a predbehla Čínu v treťom kvartáli. Spoločnosť Counterpoint v pravidelnej správe potvrdila pokračujúcu dominanciu Apple smart hodiniek, ktoré tvorili viac ako polovicu dopytu globálne. (Counterpoint Research)

Apple oznámilo, že používatelia si budú môcť zvoliť šifrovanie takmer všetkých údajov v iCloude. Vďaka tomu sa k údajom nedostane ani Apple, ani bezpečnostné zložky. (Wall Street Journal)

Aké boli Ondrejove najobľúbenejšie hry v roku 2022? Prečítajte si najnovšie vydanie newslettra Herný update a dozviete sa. (Herný update)

Podcasty denníka SME

Všetky podcasty denníka SME si môžete vypočuť na jednom mieste na podcasty.sme.sk.

Pravidelné podcasty:

Minisérie:

Partnerské podcasty:

Archív:

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte na podcasty.inzercia@sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

SkryťVypnúť reklamu
Čo je to podcast?

Podcast je zvukový záznam na internete, ktorý si môžete vypočuť alebo nechať stiahnuť na svoj smartfón, prípadne na iné zariadenie - princípom je neskoršie počúvanie. Podcasty často fungujú ako pravidelné relácie, ktoré vychádzajú denne alebo raz za týždeň či mesiac.

Počúvanosť všetkých podcastov SME.sk (graf) >>

Počúvanosť podcastu Dobré ráno (graf) >>

Podcasty denníka SME

Pravidelné podcasty:

Minisérie:

Partnerské podcasty:

Archív:

Máte záujem o spot v podcastoch?

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte nám na podcasty.inzercia@sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

Čo získate inzerciou v podcastoch >>

Podcastový klub na Facebooku
Podcastový klub na Facebooku

Diskutuje o podcastoch s ich tvorcami a ostatnými poslucháčmi vo facebookej skupine >>

Prenájom podcastového štúdia
Prenájom podcastového štúdia

Ponúkame prenájom podcastového štúdia na audio nahrávanie. Pri nahrávaní bude k dispozícii zvukový technik, ktorý podľa dohody môže audio nahrávku upraviť alebo postrihať. Viac info >>

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Podpredsedníčka vlády a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová.

Vraj chýbali inštrukcie od vedenia rezortu, a tak záujemcovia márne čakajú.


7 h
Maďarský premiér Viktor Orbán.

Najlepšie je na tom Dánsko.


5 h
Peter Schutz

Keby sme neboli na Slovensku, tak zmenšovať bordel – minimalizovať je silné slovo – by sa aj dalo.


8 h
Ranný brífing SME

Prečítajte si najdôležitejšie správy.


1 h

Neprehliadnite tiež

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 3 ďalší 1. feb
Logo podcastu Dobré ráno.

Parlament rozhodoval medzi májovým, júnovým a septembrovým termínom.


a 3 ďalší 1. feb
davka

O viere a pochybnostiach Sherlocka Holmesa.


31. jan
Logo podcastu Dobré ráno.

Je vôbec možné pospájať slovenský politický bordel?


a 2 ďalší 31. jan
SkryťZatvoriť reklamu