SME
Utorok, 21. marec, 2023 | Meniny má Blahoslav

Abstinujúci alkoholik Peťko: Moderoval som opitý, ploskačku som mal skrytú v záchode

Z abstinujúcich alkoholikov sú verní zamestnanci.

(Zdroj: HejTy)
Načítavam... Ľudia so závislosťami - Abstinujúci alkoholici sú verní zamestnanci"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

Alkohol je na Slovensku tolerovaný na viacerých úrovniach - od rodiny až po pracovisko. Neraz mávneme rukou nad kolegom, z ktorého je cítiť, že pil. Veď už je raz taký. Rastie však počet zamestnávateľov, ktorí to riešia, a nie výpoveďou. Kontaktujú kliniky pre liečbu zvislostí a chcú kolegom pomôcť. Potvrdzujú to slová klinického psychológa Mariána Huštatyho z kliniky AD clinic, ktorý sa venuje liečbe závislostí.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"V rádiu som viackrát moderoval opitý, hoci som si uvedomoval zodpovednosť, ktorú mám voči poslucháčom. Stalo sa, že na rozhovor prišla známa osobnosť, ktorá sa potom išla sťažovať riaditeľovi," hovorí abstinujúci alkoholik Ján Peťko, ktorý o svojej závislosti píše už tretiu knihu zo série Démon chlast.

SkryťVypnúť reklamu

Zároveň dodáva, že abstinujúci závislí sú pre zamestnávateľov skvelou voľbou. "Keď na západe priznáš pred zamestnávateľom, že abstinuješ, vezme ťa všetkými desiatimi, lebo vie, že dotyčný je nenormálne vďačný za príležitosť," tvrdí Peťko.

Rovnako to cítia aj ľudia, ktorí sa liečili zo závislosti od tvrdších drog. Svoje o tom vie Ivan Kúbek, ktorý bol závislý od pervitínu. Vystriedal niekoľko zamestnaní a po druhej liečbe, ktorá bola úspešná, začínal na pracovnom trhu prakticky od nuly.

Dnes už má vlastnú firmu. "Väčšinou tí, ktorí sa priznajú, že boli závislí, bývajú kvalitní ľudia, lebo boli na dne a na život sa pozerajú inak. Vážia si všetko, čo majú," hovorí Kúbek.

Užívateľom drog pomáha s hľadaním práce Občianske združenie Odyseus. "Našim klientom a klientkám pomáhame s písaním životopisu, tí, ktorí nemajú mobil, si od nás môžu zavolať, chodíme s nimi aj na úrad práce. Jednak sme psychická podpora a zároveň im pomáhame zorientovať sa v systéme," hovorí riaditeľka združenia Dominika Jašeková.

SkryťVypnúť reklamu

Ako reagovať, keď vás na pracovnom večierku nútia piť alkohol? Ako sa rozhodnúť, či na večierok, ako abstinujúci závislí, pôjdete alebo nie? Je šanca zmeniť nastavenie spoločnosti, že normálne je nepiť, a nie piť? O tom všetkom aj o svojich životných skúsenostiach hovoria hostia v novej epizóde podcastu My sa vám ozveme.

Ak hľadáte pomoc pre seba či blízkeho, môžete sa obrátiť napríklad na:

Podcast My sa vám ozveme postupne priblíži desať znevýhodnení, v každej epizóde popisuje reálne skúsenosti aj možné riešenia, keď firmy odhodili predsudky a dopadlo to k spokojnosti všetkých strán. Ak máte odkaz či pripomienku, napíšte nám na mysavamozveme@sme.sk.

SkryťVypnúť reklamu

Podcasty denníka SME

Všetky podcasty denníka SME si môžete vypočuť na jednom mieste na podcasty.sme.sk.

Pravidelné podcasty:

Minisérie:

Partnerské podcasty:

Archív:

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte na podcasty.inzercia@sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

SkryťVypnúť reklamu
Čo je to podcast?

Podcast je zvukový záznam na internete, ktorý si môžete vypočuť alebo nechať stiahnuť na svoj smartfón, prípadne na iné zariadenie - princípom je neskoršie počúvanie. Podcasty často fungujú ako pravidelné relácie, ktoré vychádzajú denne alebo raz za týždeň či mesiac.

Počúvanosť všetkých podcastov SME.sk (graf) >>

Počúvanosť podcastu Dobré ráno (graf) >>

Podcasty denníka SME

Pravidelné podcasty:

Minisérie:

Partnerské podcasty:

Archív:

Máte záujem o spot v podcastoch?

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte nám na podcasty.inzercia@sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

Čo získate inzerciou v podcastoch >>

Podcastový klub na Facebooku
Podcastový klub na Facebooku

Diskutuje o podcastoch s ich tvorcami a ostatnými poslucháčmi vo facebookej skupine >>

Prenájom podcastového štúdia
Prenájom podcastového štúdia

Ponúkame prenájom podcastového štúdia na audio nahrávanie. Pri nahrávaní bude k dispozícii zvukový technik, ktorý podľa dohody môže audio nahrávku upraviť alebo postrihať. Viac info >>

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Logo podcastu Dobré ráno.

Prieskumy už ukazujú, čo sa týždne šepkalo.


a 2 ďalší 1 h

Hosťkou Vizity bola Dominika Fričová.


a 1 ďalší 1 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Známa sociálna sieť čelí okrem obsahovej aj bezpečnostnej kritike.


a 2 ďalší 20. mar

Počas stalinizmu monitorovali tisícky udavačov emócie širokej verejnosti.


a 1 ďalší 19. mar
SkryťZatvoriť reklamu