BRATISLAVA. Podcasty denníka SME počúva stále viac ľudí, v marci to bolo viac ako 70-tisíc unikátnych poslucháčov, ktorí si pustili jednotlivé diely takmer 800-tisíc krát.
Počúvanosť stúpa aj iným slovenským podcastom a rastie aj počet podcastov, ktoré produkujú slovenskí tvorcovia.
Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem.
Dobré ráno je najpočúvanejším podcastom s denným priemerom 20-tisíc poslucháčov
Dobré ráno si naďalej drží pozíciu najpočúvanejšieho slovenského podcastu. V marci prekročil denný podcast denníka SME pol milióna (566 128) prehratí, s priemerom 18,5-tisíc na jednu epizódu vrátane šiestich špeciálnych vydaní.
Počas všedných dní, keď Dobré ráno vychádza, počúvalo v marci jednotlivé diely necelých 20-tisíc poslucháčov denne.
Priemerná dĺžka jedného dielu bola 19 minút, rovnako ako vo februári. Podľa štatistických údajov z Apple podcastov až 91 percent poslucháčov dopočúva každý diel podcastu.
V marci počúvali poslucháči Dobré ráno najmä cez audio prehrávač na webe SME.sk.
Počúvanosť cez platformy rastie s počtom ľudí, ktorí počúvajú, avšak podiel sa oproti minulému mesiacu nezmenil. Cez Apple podcasty počúva podcast 40 percent poslucháčov a prostredníctvom služby Spotify je to 12 percent.
Top 3 najpočúvanejšie diely Dobrého rána za marec
Poslucháčov zaujímajú aj technologické správy a história
Po podcaste Dobré ráno sú medzi poslucháčmi najobľúbenejšie podcasty Klik a Dejiny.
Týždenný technologický podcast Klik s komentovaným prehľadom správ o internetových gigantoch, sociálnych sieťach a médiách počúvalo priemerne 6400 poslucháčov.
Historický podcast Dejiny s moderátorom Jaroslavom Valentom, ktorý pripravuje denníka SME v spolupráci s magazínom Historická revue, si každú nedeľu pustilo priemerne 5700 poslucháčov.
Technologicko-vedecký podcast Tech_FM pripravovaný v spolupráci s Rádiom_FM priemerne počúvalo 5500 poslucháčov.
Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem.
Prečo chce každý robiť podcasty?
Magazín Bloomberg Businessweek sa v rozsiahlom texte o podcastoch a ich vzostupe venuje aj ekonomickej stránke.
Bloomberg vysvetľuje, že reklama je hlavným zdrojom zisku v podcastovom priemysle, ale veľkí zadávatelia sa do inzerovania nezapojili pre nedostatočnú automatizáciu a málo údajov o poslucháčoch.
Ben Thompson, ktorý píše blog Stratechery, pripomína, že podobný problém mal na začiatku internet - inzerenti dávali neúmerne viac peňazí do reklamy v teelvízií, rádiách a novinách, pritom ľudia trávili viac času na internete.
Napriek tomu začínajú podcasty produkovať ďalšie a ďalšie médiá a veľké spoločnosti zakladajú namiesto firemných blogov firemné podcasty.
Poslucháči sú totiž najmä mladí ľudia, ktorí sú žánru veľmi oddaní.